SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gwiazdy znikają z TikToka. Chodzi o pieniądze

Muzyka dziesiątek artystów, w tym Taylor Swift, Ariana Grande czy BTS, do końca lutego ma zniknąć z TikToka. To efekt braku nowej umowy między platformą a Universal Music Group. 

Taylor Swift/fot. PAP/Abaca Taylor Swift/fot. PAP/Abaca

Przypomnijmy – z końcem stycznia wygasała umowa na licencjonowanie muzyki artystów Universal Music Group na TikToku. Gigant branży muzycznej w toku negocjacji chciał od chińskiej platformy wyższych tantiem za piosenki. TikTok odpierał, że to „chciwość” korporacji, a nie troska o twórców.

“Podczas negocjacji TikTok usiłował zmusić nas do podpisania umowy mniej korzystnej niż obecna, znacznie poniżej wartości rynkowej i nieodzwierciedlającej gwałtownego rozwoju platformy. Jak próbowano nas zastraszyć? Poprzez usunięcie muzyki niektórych naszych rozwijających się artystów, przy jednoczesnym zachowaniu treści największych światowych gwiazd, którzy napędzali ruch na platformie” – deklarowała pod koniec stycznia Universal Music Group.

Popularna muzyka znika z TikToka

Drugą osią sporu okazało się wykorzystywanie sztucznej inteligencji przez TikToka. Według UMG, miało to doprowadzić „do wyparcia artystów przez AI".

„TikTok odpowiada za zaledwie około 1% naszych dochodów. Innymi słowy, TikTok chce tworzyć biznes oparty na muzyce, ale nie chce za nią uczciwie płacić” – ostro podsumowała negocjacje amerykańska wytwórnia.

W efekcie obie firmy nie podpisały nowej umowy. Jak pisze Reuters, konsekwencją tego będzie stopniowe usuwanie muzyki wielu znanych artystów z chińskiej platformy społecznościowej. Wszystkie piosenki, do których prawa ma UMG, mają zniknąć z TikToka jeszcze przed końcem lutego – informuje Reuters. TikTok skontaktował się jednak z UMG i nadal jest otwarty na negocjacje w sprawie nowej umowy - podaje źródło agencji.

Zasoby muzyczne TikToka, do których prawa ma Universal Music Group, stanowią od 20 do 30 proc. utworów na platformie (w zależności od rynku).

Zobacz: TikTok obiecuje miliardy Europie i zwiększa nacisk na bezpieczeństwo danych

Universal Music Group ma prawa autorskie do około jednej trzeciej światowej muzyki. Wytwórnia ma prawa do piosenek takich artystów jak: Taylor Swift, The Beatles, Elton John, Coldplay, BTS, Sting, The Weeknd, Alicia Keys, SZA, Steve Lacy, Drake, Billie Eilish, Kendrick Lamar, Rosalía, Harry Styles, Ariana Grande, Justin Bieber, Adele, U2, Elton John, J Balvin, Brandi Carlile, Coldplay, Pearl Jam.

Dołącz do dyskusji: Gwiazdy znikają z TikToka. Chodzi o pieniądze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl