SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zamknięty kanał telewizji publicznej może powrócić

W styczniu Česká Televize zamknęła z powodu oszczędności kanał ČT3, adresowany do seniorów. Jan Souček, który 1 października obejmie funkcję prezesa czeskiej telewizji publicznej opowiedział się za wznowieniem nadawania stacji, która emituje głównie archiwalne treści.

ČT3 została uruchomiona w marcu 2020 roku z myślą o seniorach. Na początku nadawała głównie treści edukacyjne związane z pandemią, ale później w ramówce zaczęły królować filmy, seriale, dokumenty, programy rozrywkowe i muzyczne z archiwum nadawcy. Uruchomiony pilotażowo kanał ČT kosztował od 80 do 95 mln koron rocznie, czyli blisko 14 - 17 mln zł. Najwięcej pochłaniały wynagrodzenia dla twórców i koszty licencji.

Przed rokiem odchodzący teraz ze stanowiska szef ČT Petr Dvořák poinformował, że po 2024 roku nadawca może zrezygnować z kolejnych kanałów. W grę wchodziło zamknięcie ČT Sport, ČT2 i ČT art. Dvořák nie zamierzał rezygnować z nadawania dziecięcej stacji ČT Déčko. Telewizja publiczna chciała zwolnić w pierwszym etapie 50 pracowników, a w ciągu kolejnych dwóch lat dodatkowych 200.

Nowy prezes przywróci kanał?

Souček miał według portalu parabola.cz poinformować o zamiarze przywrócenia stacji podczas spotkana z radą nadzorczą ČT. Profil byłby zbliżony do tego znanego z poprzednich lat. W ofercie pojawiłyby się zarówno programy archiwalne, jak i nowości wyprodukowane z myślą o najstarszych mieszkańcach Czech.

Nadawca publiczny chce szukać oszczędności, gdzie indziej. U naszego południowego sąsiada opłata za abonament radiowo-telewizyjny nie była podwyższana od 15 lat i wynosi 135 koron, a więc blisko 25 zł. Oglądalność kanałów tematycznych ČT (ČT art, ČT Sport i ČT3) w zeszłym roku była jednak dość wysoka, co skłania do wznowienia emisji stacji dla seniorów.
 
Po zmianie prezesa Telewizji Polskiej również doszło do zmian strategii w zakresie kanałów tematycznych publicznego nadawcy. TVP zrezygnowała z uruchomienia stacji TVP Muzyka i regularnej emisji TVP 4K. Stały kanał w tej jakości obrazu może jednak powrócić w 2024 roku.

Dołącz do dyskusji: Zamknięty kanał telewizji publicznej może powrócić

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hahah
mina tłumaczki migowej - bezcenna :D
odpowiedź