SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Holandia: Apple łamie przepisy antymonopolowe, 50 mln euro kary

Holenderski urząd antymonopolowy orzekł, że Apple złamał obowiązujące w tym kraju przepisy dotyczące uczciwej konkurencji. Według regulatora chodzi o system rozliczania się z deweloperami aplikacji oferowanych w sklepie App Store, który zmusza twórców programów do opłacania wysokich prowizji. Apple ma czas na zmianę polityki do połowy stycznia 2022 roku, w przeciwnym razie grozi mu grzywna w wysokości 50 mln euro.

Article

Apple od dawna ma „na pieńku” z unijnymi instytucjami zajmującymi się przestrzeganiem warunków uczciwej konkurencji na obszarze wspólnoty.

Poprawa albo grzywna

Prowadzony przez Apple sklep App Store należy, obok Google Play, do dwóch największych platform oferujących aplikacje i gry mobilne. Apple Store jest niebagatelnym źródłem przychodów - np. w 2020 r. wydatki na aplikacje w  tym sklepie zamknęły się kwotą 72,3 mld dol.

Czytaj także: Tim Cook, CEO Apple, dogadał się z Chinami. 275 mld USD za spokój 

Pomimo popularności App Store coraz częściej pojawią się zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania tej platformy, a szczególnie zasad współpracy pomiędzy Apple i deweloperami oferującymi swoje produkty w sklepie. Najgłośniejszy medialnie spór wybuchł na linii Apple – Epic Games, producentem popularnej gry Fortnite, która obecnie ma na świecie ponad 350 mln aktywnych użytkowników, a sama firma jest wyceniana na rynku na 28 mld dol.

Kością niezgody jest to, że Apple według sformułowanego przez siebie regulaminu pobiera do 30 proc. prowizji od deweloperów za każdy zakup dokonany wewnątrz oferowanych aplikacji, a opłaty z tego tytułu muszą być realizowane za pośrednictwem platformy Apple.

Tymczasem Epic Games w opozycji do właściciela App Store wprowadził własny system płatności, za co został zablokowany na platformie. Pretensje podobne do tych przedstawionych przez Epic Games sformułowali pod adresem Apple m.in. także producenci aplikacji Tinder oraz Tile, zaś Spotify skierowało formalną skargę w tej sprawie do organów Unii Europejskiej.

W konsekwencji w pierwszej połowie br. Komisja Europejska skierowała pod adresem Apple zarzuty dotyczące dominującej pozycji na rynku i wykorzystywania praktyk monopolistycznych.

Teraz agencja Reuters poinformowała, że swój „kamyczek do ogródka” Apple dorzucił holenderski urząd antymonopolowy (ACM). Po własnym postępowaniu lokalny regulator orzekł, że Apple wykorzystuje swoją monopolistyczną pozycję każąc płacić deweloperom aplikacji od 15 do 30 proc. prowizji bez możliwości stosowania przez nich własnych platform płatności za korzystanie z programów.

Czytaj także: iOS i iPadOS uaktualnione do wersji 15.2

Holendrzy powiedzieli jasno: Albo Apple zmieni swoją politykę wobec deweloperów do 15 stycznia 2022 r., albo na koncern zostanie nałożona kara w wysokości 50 mln euro.

W opublikowanym oświadczeniu Apple stanął na stanowisku, że nie ma sobie nic do zarzucenia w świetle orzeczenia holenderskiej instytucji i zamierza się odwołać od jej decyzji. Big Tech twierdzi, że jego relacje z deweloperami są odpowiednie i zapewniają wszystkim stronom korzystne warunki współpracy.

Dołącz do dyskusji: Holandia: Apple łamie przepisy antymonopolowe, 50 mln euro kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl