SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja etyki zdecydowała: Tomasz Gdula wraca do TVP 3 Opole

Po ponad dwóch miesiącach procedowania, Komisja Etyki przy TVP zdecydowała, że Tomasz Gdula może wrócić do pracy w TVP3 Opole. Powodem jego zawieszenia w maju br. było opublikowanie w mediach społecznościowych homofobicznego wiersza wymierzonego w reportera i pisarza, Mariusza Szczygła. Gdula wraca na dotychczasowe stanowisko: jest nadal kierownikiem sekcji programów informacyjnych i publicystycznych opolskiego ośrodka TVP.

W maju br. Mariusz Szczygieł opublikował w swoich mediach społecznościowych przeróbkę wiersza, będącą odpowiedzią na „Murzynka Bambo” Juliana Tuwima. W ten sposób reportażysta chciał wykazać, że klasyczny utwór może być odczytywany w niektórych kontekstach jako rasistowski. „Polaczek Stasiek na polskiej wsi mieszka. / W zębach koszulę ma ten koleżka. / Uczy się pilnie przez całe ranki/ ze swojej polackiej pierwszej czytanki” - brzmią pierwsze wersy wierszyka.

W odpowiedzi na ten wpis w jednym z komentarzy Tomasz Gdula, szef sekcji programów informacyjnych i publicystycznych TVP3 Opole, zamieścił swoja przeróbkę „Murzynka Bambo” – wymierzoną w Szczygła. „Mariuszek Szczygieł w Warszawie mieszka, / Kłamliwym gejem jest ten koleżka. / Wmawiał nam wszystkim przez dwie dekady, / Że jest normalny i bez żenady/ Fałszywą żonę wiódł do ołtarza, / To znów z» kochanką «w trawie się tarzał. / Lecz kiedy tylko noc się zaczyna, / Chłopom swój brudny tyłek wypina” – tak brzmiał fragment przeróbki wiersza autorstwa Tomasza Gduli.
 

 

Decyzja: Gdula może wracać do pracy

Wpisem swojego pracownika zajęła się Telewizja Polska.

- Kierownictwo TVP3 Opole zdecydowało o zawieszeniu pana Tomasza Gduli w wykonywaniu obowiązków służbowych do momentu wyjaśnienia. Sprawa ta jest badana przez Komisję Etyki, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zostaną podjęte dalsze kroki - przekazało nam w maju Centrum Informacji TVP.

Po ponad dwumiesięcznym badaniu, komisja orzekła, że wpis Tomasza Gduli zawierał co prawda „niewłaściwe słowa”, lecz był odpowiedzią na „antypolski i zawierający nazistowskie określenia Polaków” wiersz Mariusza Szczygła. Konkluzja orzeczenia brzmi: Gdula może wrócić do pracy, okres zawieszenia został zakończony.

To nie była pierwsza tego typu sytuacja z udziałem Gduli. W 2021 roku napisał „Kto jada vege, ten dmucha kolegę”. Ówczesny dyrektor TVP3 Opole Mateusz Magdziarz komentował, że wpis był „absolutnie poniżej poziomu debaty publicznej”.

W 2018 roku Gdula apelował natomiast na Twitterze, by wznieść na cześć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, „który skuteczniej niż załoga pancernika Schleswig-Holstein przepędził Wojko [sic! - red.] Polskie z Westerplatte, trzykrotne: Sieg heil! Sieg heil!! Sieg Heil!!! [pisownia oryginalna – red.]”.

Udział TVP3 wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 0,91 proc. w 4+.

Dołącz do dyskusji: Komisja etyki zdecydowała: Tomasz Gdula wraca do TVP 3 Opole

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Igor
Upadek tv całkowity
odpowiedź
User
Franek
Może pomógł Rachon co się przebrał za kondoma? A może Jarek Jakimowicz? Ikony telewizji.
odpowiedź
User
Hejterze!
Ej, Grochek, Trobek, Iryk - jeszcze nie hejtowałeś? W tytule jest fraza TVP! Przegapiłeś, trollu nudny?
odpowiedź