SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Huawei: nowy flagowy smartfon Mate 50 bez 5G, ale z chińską nawigacją satelitarną

Huawei zaprezentowało nowego flagowego smartfona Mate 50. Chiński producent, odcięty od zachodnich technologii na skutek sankcji, nie mógł zastosować w urządzeniu łączności 5G. Nowością jest konkurencyjna wobec GPS chińska nawigacja satelitarna Beidou.

Article

Mate 50 to pierwsze na rynku urządzenie, które będzie wykorzystywać powstały w 2020 r. w Chinach system nawigacji satelitarnej Beidou, odpowiednik powszechnie używanego na całym świecie systemu GPS.

Poza nawigacją, system Beidou charakteryzuje się możliwością wysyłania wiadomości i kontaktowania się w przypadku utraty zasięgu naziemnej sieci komórkowej.

Pojawiają się tutaj jednak wątpliwości dotyczące prywatności użytkowników, którzy będą korzystać z systemu Beidou. Dzięki niemu chińskie władze będą mogły np. śledzić przemieszczanie się grup społecznych, czy nawet pojedynczych jednostek.

Amerykańskie sankcje nałożone na Huawei uniemożliwiają chińskiemu producentowi dostęp do kluczowych komponentów, dzięki którym mógłby wyposażyć swoje urządzenia w łączność 5G. Jak na razie nie opracował on własnych rozwiązań w tym zakresie, dlatego Mate 50 oferuje jedynie łączność poprzedniej generacji 4G.

Poza tym, Mate 50 działa pod kontrolą systemu operacyjnego Harmony OS w najnowszej wersji 3.0. Huawei opracowało własne oprogramowanie w 2019 r., również wskutek sankcji i odcięcia od stworzonego przez Google Androida.

Dołącz do dyskusji: Huawei: nowy flagowy smartfon Mate 50 bez 5G, ale z chińską nawigacją satelitarną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl