SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Harłukowicz uniewinniony. Wygrał ze spółką byłego rzecznika PiS

Dziennikarz Jacek Harłukowicz został przez sąd uniewinniony od zarzutu pomówienia spółki R4S, której współwłaścicielem jest Adam Hofman, były poseł i rzecznik PiS. Chodzi o artykuł na temat klientów, którymi miały być znane spółki skarbu państwa. - Jestem zadowolony z wyroku sądu, ale nie wyobrażałem sobie, że mogłoby być inaczej. Jestem pewien tego, co pisałem i na co mam dowody - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl dziennikarz Onetu. Wyrok nie jest prawomocny.

O decyzji Sądu Rejonowego we Wrocławiu poinformował w poniedziałek 17 lipca Jacek Harłukowicz w mediach społecznościowych. Jak dodał, wyrok nie jest prawomocny.

- Sąd uniewinnił mnie właśnie od zarzutu pomówienia w procesie karnym (art. 212 KK) stawianego przez agencję R4S za tekst "Tajna operacja CBA przeciw Adamowi Hofmanowi. Odsłaniamy kulisy sukcesu słynnej agencji byłego rzecznika PiS" - napisał dziennikarz na Twitterze.

We wspomnianym artykule Jacek Harłukowicz, który pracował wtedy w "Gazecie Wyborczej" (dziś jest dziennikarzem śledczym portalu Onet) ujawnił tajną analizę Centralnego Biura Śledczego o początkach słynnej agencji R4S byłego rzecznika PiS Adama Hofmana. Jak wynika z tekstu, agencja Adama Hofmana miała zbudować swoją potęgę m.in. na zleceniach od spółek skarbu państwa, do których wchodzili jego znajomi.

Jacek Harłukowicz przechodzi z „Gazety Wyborczej” do Onetu

Jacek Harłukowicz: Nie wyobrażałem sobie innego wyroku

- To była sprawa z prywatnego aktu oskarżenia przeciwko mnie, z art 212 Kodeku karnego, w którym spółka twierdziła, że ją pomówiłem tekstem, który został opublikowany w grudniu 2020 r. Sąd uznał, że ich nie pomówiłem, a w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że nie tylko dochowałem wszelkiej staranności przy zbieraniu materiału, ale też opisane przeze mnie zdarzenia mają pokrycie w faktach - mówi portalowi Wirtualnemiedia.pl Jacek Harłowicz.

- To jest jeden z bardzo wielu procesów, które się teraz toczą, bo Adam Hofman i R4S złożyli wiele aktów oskarżenia i pozwów przeciwko i mnie i "Gazecie Wyborczej", Oko.press i Fundacji Reporterów o teksty o układzie wrocławskim.Ten tekst, który był dzisiaj przed sądem rozstrzygany, nie był o układzie wrocławskim, to pierwszy tekst o operacji "Argo", od tego się wszystko zaczęło. Sam byłem jego autorem. Dopiero kilka miesięcy później nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Reporterów i Oko.press, której efektem były teksty o układzie wrocławskim - wyjaśnia dziennikarz.

Jak dodaje, akt oskarżenia został złożony do sądu dopiero po publikacjach o "układzie wrocławskim". - Podkreślałem przed sądem, że odbieram to jako szykanę nie za ten tekst, ale za wszystkie testy o układzie wrocławskim. Bo po publikacji mojego pierwszego tekstu, spółka R4S wydała oświadczenie, w którym wyrażała zadowolenie, że taki tekst się ukazał. Ale kiedy zaczęliśmy dobierać się do interesów tej spółki, to do serii pozwów i aktów oskarżenia dorzucili  ten dotyczący mojego tekstu - mówi Jacek Harłukowicz.

- Jestem zadowolony z wyroku sądu, ale nie wyobrażałem sobie, że mogłoby być inaczej. Jestem pewien tego, co pisałem i na co mam dowody. I kolejnych rozprawach dotyczących układu wrocławskiego dowiedziemy z kolegami z Oko.press i Fundacji Reporterów, że wykonujmy rzetelnie naszą pracę - podsumowuje.

Cieśla, Harłukowicz, Jadczak w finale Nagrody im. Fikusa. Specjalna nagroda dla korespondentów wojennych

Pozwy agencji Hofmana przeciwko dziennikarzom

Pod koniec kwietnia 2021 r. agencja public relations R4S i jej współwłaściciel Adam Hofman skierowali pozwy dotyczące artykułów „Gazety Wyborczej” i OKO.press oraz wypowiedzi Hanny Waśko dla Wirtualnemedia.pl o działalności firmy. Domagają się łącznie 1 mln zł za naruszenie dóbr osobistych, a w sprawie słów Waśko złożyli też zawiadomienie o podejrzeniu nieuczciwej konkurencji.

- W związku z szeregiem zniesławiających i szkalujących artykułów opublikowanych w „Gazecie Wyborczej” i portalu okopress.pl (właściwa nazwa to OKO.press - przyp.) spółka R4S oraz Adam Hofman skierowali do Sądu Okręgowego powództwa o naruszenie dóbr osobistych i zapłatę. Dochodzona kwota wynosi jeden milion złotych i wnioski o zabezpieczenie żądanych kwot na składnikach majątkowych pozwanych - zapowiada spółka R4S i Adam Hofman w oświadczeniu. Wyliczono, że pozwani zostali Jacek Harłukowicz z „Gazety Wyborczej”, Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów, Sebastian Klauziński z OKO.press, redaktor naczelny Wirtualnemedia.pl Marcin Szumichora oraz Hanna Waśko, szefowa i współwłaścicielka Big Picture. Dodano, że w przypadku Hanny Waśko „zostało złożone również zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa opisanego w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji”.

12 kwietnia br. w „Gazecie Wyborczej” i na portalu OKO.press ukazał się obszerny artykuł, przygotowany wspólnie z Fundacją Reporterów, o domniemanych wpływach Adama Hofmana i Roberta Pietryszyna z agencji R4S na nominacje do władz państwowych spółek. Opisano też kulisy operacji CBA dotyczącej działalności spółki w latach 2015-2016, zwłaszcza umów z podmiotami państwowymi. Dzień później portal Wirtualnemedia.pl przedstawił opinie menedżerów z branży public relations o informacjach z artykułu. Wypowiedzieli się dla nas Piotr Czarnowski z First PR, Hanna Waśko z Big Picture, Barbara Krysztofczyk z Krystal Point, Grzegorz Miller z MillerMedia, Ryszard Solski z Solski PR i Marek Gieorgica z Clear Communication Group.

Hanna Waśko oceniła, że Adama Hofmana nie należy nazywać PR-owcem, a R4S - agencją public relations. - Tak, jak dziennikarzem nie jest Jacek Kurski ani Danuta Holecka, i nigdy nie ustawiłabym ich w jednym rzędzie z żadną poważną redakcją, tak Adam Hofman nie jest PR-owcem! - podkreśliła.

Dołącz do dyskusji: Jacek Harłukowicz uniewinniony. Wygrał ze spółką byłego rzecznika PiS

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
A skoro dziennikarz miał rację, to co teraz z p. Hofmanem?
0 0
odpowiedź
User
!
Brawo!
20 5
odpowiedź
User
Adrian
Harłukowicz bronił Piniora, choć wszyscy wiedzieli, że to łapówkarz.
0 0
odpowiedź