SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Darmowe radio w telewizorze. Ponad 100 tys. stacji z Polski i świata bez anteny

Nie trzeba posiadać odbiornika radiowego, ani używać komputera czy smartfona, żeby słuchać stacji znanych z eteru i wielu innych. Telewizory Smart TV podłączone do internetu pozwalają na odbiór ponad 100 tysięcy takich rozgłośni i podcastów za darmo. W aplikacjach typu myTuner czy TuneIn łatwo odszukać polskie stacje. Własną aplikację ma m.in. Radio Eska.

Niedawno informowaliśmy, że za pomocą telewizorów Smart TV można oglądać bezpłatnie i legalnie ponad 60 polskich kanałów telewizyjnych. Podobnie wygląda sytuacja ze stacjami radiowymi. Wystarczy zainstalować jedną z aplikacji ze sklepu Google Play. Systemy Android TV lub Google TV są zainstalowane na wielu telewizorach Sony, Philips, Xiaomi, TCL z ostatnich lat. Wiele aplikacji radiowych działa także za pomocą systemu Tizen (Samsung) czy WebOS (LG). Jeśli ktoś nie posiada telewizora Smart TV, to może kupić za mniej niż 200 zł przystawkę z Android TV. Przeważnie nieco więcej musi zapłacić za przystawkę, obsługującą 4K.

myTuner Radio Internetowe

Osoby zainteresowane odbiorem stacji radiowych za pomocą telewizora mogą zainstalować aplikację myTuner Radio Internetowe. Pozwala na odbiór 50 tys. rozgłośni z ponad 200 krajów i regionów świata. Po przejściu do kategorii „Najpopularniejsze stacje” mogą łatwo uruchomić RMF FM, Radio Zet, Radio Eska, RMF Maxx, Jedynkę, Złote Przeboje, TOK FM czy Radio 357.

Innych rozgłośni można szukać za pośrednictwem gatunku muzycznego czy formatu. Do wyboru są na przykład AC, muzyka chrześcijańska, klasyczne hity, dance, soul czy techno. Fan każdego rodzaju muzyki powinien znaleźć coś dla siebie. Możemy też wyszukiwać stacji wybierając kraj, z którego są nadawane albo polskie miasto. Wybierając Kielce, szybko możemy zacząć słuchać Radia Kielce. Nie brakuje stacji lokalnych. W ofercie są chociażby: Radio Radom, Radio Eska Szczecinek, Radio Świnoujście. Nie potrzeba RDS czy aplikacji Shazam, żeby wiedzieć jaka piosenka jest emitowana. Napisy są wyświetlane na ekranie.

Nie wszystkie stacje jednak działają. Nie udało nam się uruchomić np. Radia Tczew czy Radia Stefa FM z Piotrkowa Trybunalskiego. Atutem aplikacji jest dostęp do podcastów. To m.in. „Gość Radia Zet”, „Poranna rozmowa RMF” czy „Radio Naukowe”. Najczęściej słuchane stacje można dodać do listy ulubionych. Po wyjściu do menu systemu operacyjnego, rozgłośnia powinna być dalej dostępna, dopóki jej nie wyciszymy. W przypadku myTuner Radio Internetowe, trwa to jednak sekundę, po czym scream się wyłącza.

TuneIn Radio

Podobnego problemu nie ma w przypadku aplikacji TuneIn Radio. Można więc słuchać stacji radiowej i przeglądać wyświetlane w interfejsie kafelki z rekomendacjami serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max czy YouTube. Niektóre aplikacje – na przykład SkyShowtime – można przeglądać w trakcie odtwarzania radia, umilając sobie wyszukiwanie treści do obejrzenia. W przypadku Netfliksa, następuje jednak wyłączenie TuneIn Radio.

W TuneIn Radio znajdziemy ponad 100 tys. stacji z ponad 197 krajów i regionów. Po uruchomieniu danej rozgłośni włącza się dżingiel z nazwą aplikacji  i często reklama. W dziale „Top Station” znajdziemy najpopularniejsze stacje, a wśród nich RMF FM, Chili Zet, Radio Kolor, Radio Nowy Świat, VOX FM, RMF Maxx, Złote Przeboje, Anty Radio, Meloradio, Eska Rock. Wiele z nich ma ograniczony zasięg naziemny, co może sugerować, że po aplikację sięgają osoby niemogące odebrać tych rozgłośni w FM. W ofercie TuneIn Radio nie brakuje stacji Polskiego Radia.

Można głosowo lub za pomocą klawiatury wyszukać ulubionego radia. Mało wygodne jest jednak wyszukiwanie stacji z okolicy czy według kryterium geograficznego. Nie w przypadku wszystkich stacji są dostępne informacje o granym utworze. Po wybraniu niektórych państw, lista stacji wyświetlanych w aplikacji jest dość uboga. Bez wyszukiwania „ręcznego” się nie obejdzie. Rozgłośnie są dostępne, ale nie w katalogu danego kraju. Przynajmniej w darmowej wersji aplikacji. Chętni znajdą jednak w wyszukiwarce nawet lokalne stacje, takie jak Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, dostępne też w innych częściach Polski, dzięki multipleksom eksperymentalnym DAB+.

Eska, Eska Rock i SuperNova z własnymi aplikacjami

Część zagranicznych rozgłośni posiada w Smart TV własne aplikacje. Podobne uruchomiła Grupa Radiowa Time. Dzięki aplikacji Radio Eska nie tylko odtworzymy tę stację, ale także możemy sprawdzić playlistę na najbliższe kilkadziesiąt minut wraz ze zdjęciami wykonawców. Dostępne są też stacje tematyczne Eski: Eska G100, Eska impreska, Eska G20, Eska Do Pracy, Eska Rap20. W ustawieniach można wybrać Eskę z konkretnej lokalizacji, której chcemy słuchać.

W aplikacji są też dostępne zakładki: konkursy, newsy i podcasty. Dominują doniesienia dotyczące świata muzyki, filmów, seriali czy gier. Aby je przeczytać, trzeba telefonem zeskanować kod QR. Eska prosi nas o zgodę na wykorzystanie danych w celu oferowania reklam spersonalizowanych. Radia Eska również możemy słuchać przechodzą do menu głównego naszego systemu operacyjnego. Aplikacje Eski Rock i Radia SuperNova są niemal identyczne, jak ta Radia Eska. Również zyskujemy za pomocą nich dostęp do dodatkowych stacji: SuperNova Classic, Disco Polo, Dla Dzieci, SuperNova Rock, SuperNova Party, Super 13, Dobrze Rockuje, Rock Ballads, Klasyka Rocka, Teraz Polski Rock. Niedawno informowaliśmy, że także Polskie Radio chce uruchomić aplikację na Smart TV.

Kilka mniej znanych aplikacji

Dostęp do 50 tys. internetowych stacji i ponad 180 tys. podcastów umożliwia aplikacja Radio FM. Jej atutem jest szybki interfejs. Niestety po wybraniu Polski, znajdujemy wszystkie stacje, bez podziału na województwa czy miasta. W jednym katalogu z RMF FM są więc na przykład Radio Bielsko, Radio 7 z Mławy czy Radio Maryja. Stacje niewidniejące w katalogu można wyszukać. Tak jest na przykład z Radiem Fama. Przed uruchomieniem niektórych rozgłośni aplikacja wyświetla spot wideo. Poszczególne stacje można dodawać do ulubionych. Po przejściu do głównego ekranu Android TV, nie jest możliwe odtwarzanie rozgłośni.

Dość prosty ma wygląd aplikacja Mini Radio Player. Po jej uruchomieniu otrzymujemy listę streamów najpopularniejszych rozgłośni z Polski. Są odtwarzane po reklamie. Po kategorii „Top Radio” znajdują się stacje z poszczególnych województw. Wielu streamów brakuje, bo w dziale świętokrzyskie i opolskie można znaleźć tylko po dwie stacje. Jak w przypadku innych aplikacji tego typu, można też wyszukiwać i słuchać stacji z innych krajów.

Dość szybko działa aplikacja Radio.pl, gdzie przed wyemitowaniem stacji również są emitowane reklamy. Za jej pośrednictwem możemy przede wszystkim posłuchać najpopularniejszych polskich stacji komercyjnych i publicznych. Za pośrednictwem wyszukiwarki możemy znaleźć także rozgłośnie z innych krajów czy niewidoczne w katalogach z popularnymi. Po wyjściu do menu głównego systemu, aplikacja dalej działa. Podobnie działa aplikacja Radioline W jej przypadku możemy wybrać zarówno kraj, z którego rozgłośni radiowych chcemy słychać, jak i region. Umożliwia to dostęp do wielu stacji lokalnych. Deweloper aplikacji informuje, że umożliwia ona słuchanie ponad 90 tys. stacji i podcastów.

W aplikacji VRadio „witają” nas zarówno polskie, jak i zagraniczne stacje. Ciekawą funkcją jest ich wyszukiwanie pod kątem grup. Szybko możemy więc zyskać dostęp do wszystkich stacji RMF FM, brytyjskiego BBC czy znanego z muzyki dance niemieckiego Sunshine Live. Brakuje katalogu z Polskim Radiem czy Radiem Eska, ale są stacje tematyczne Eski Rock. Główną Eskę czy Jedynkę znajdziemy za pomocą wyszukiwarki. W opcji premium za 46,99 zł aplikacja pozwala na nagrywanie stacje, wyłączenie ich w określonym czasie. Jest też wyposażona w korektor audio.  W ofercie tej aplikacji również znajduje się wiele stacji lokalnych. Posłuchamy na przykład Radia Płońsk 93,6 FM. VRadio działa po przejściu do menu głównego systemu. Za pomocą aplikacji można odwiedzić strony internetowe poszczególnych rozgłośni.

Dołącz do dyskusji: Darmowe radio w telewizorze. Ponad 100 tys. stacji z Polski i świata bez anteny

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Włączać tv, aby posłuchać radia to trzeba mieć coś z głową nie w porządku. Nie szkoda prądu? Radia będą zakazane?
odpowiedź
User
Adrian
Włączać tv, aby posłuchać radia to trzeba mieć coś z głową nie w porządku. Nie szkoda prądu? Radia będą zakazane?

Radia RMF24 czy RNŚ nie znajdziesz w radiowym eterze.
odpowiedź
User
Xyz
Jak z kwestią wypalania matrycy? Czy aplikacje mają wygaszacz ekranu podczas słuchania radia? Wyświetlanie napisów i tych samych obrazków przez dłuższy czas nie jest korzystne.
odpowiedź