SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zakończono pierwszą fazę pilotażowej emisji w nowym standardzie DVB-I

W Niemczech zakończył się I etap pilotażu nowego standardu telewizyjnego DVB-I. 21 firm medialnych i technologicznych zrzeszonych w inicjatywie DVB-I Pilot Germany pochwaliło się w raporcie udanymi próbami. Testy mają być kontynuowane, aby sprawdzić m.in. jak DVB-I poradzi sobie z kodowanymi kanałami.

Standard DVB-I pozwala wyświetlać na jednej liście kanały z różnych źródeł (fot. dvb-i.tv)Standard DVB-I pozwala wyświetlać na jednej liście kanały z różnych źródeł (fot. dvb-i.tv)

Głównym atutem DVB-I jest fakt, że standard ten współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi platformami dostarczania sygnału wideo. Oznacza to, że widzowie mogą łatwo, na jednej liście, odnaleźć treści z naziemnej, satelitarnej, kablowej telewizji oraz te dostarczane drogą internetową przez sieci szerokopasmowe, światłowody, 5G i inne.

Niemieckie testy nie są jedynymi w Europie. Podobne od kwietnia prowadzi koncern Mediaset byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Nadawcy i producenci sprzętów chcą kontynuacji pilotażu

Pierwszy etap niemieckiego pilotażu rozpoczął się we wrześniu 2022 roku i potrwał do marca 2023 roku. W projekt DVB-I Pilot Germany jest zaangażowanych 21 nadawców telewizyjnych i producentów sprzętu.

To na przykład ARD, Bayerische Medien Technik, Dolby, DVB, EBU, Fraunhofer Fokus, LG, Media Broadcast, MIT-xperts, OnScreen Publishing, ProSiebenSat.1 Media, rbb, RTL Deutschland, SES, Sofia Digital, Sony, TARA Systems, TP Vision, Vestel, WDR oraz ZDF.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo wiele oczekiwań wobec pilotażu zostało spełnionych. Połączenie różnych usług na jednej liście zostało pomyślnie zrealizowane i zaprezentowane na pierwszych prototypowych telewizorach i aplikacjach mobilnych. Przejście z tradycyjnego odbioru na przekaz w streamingu, obiecujący czas przełączania między streamami, a także szybka integracja usług, takich jak HbbTV, przewodniki po programach, listy odtwarzania, DRM i Next Generation Audio działały bardzo imponująco - stwierdził Remo Vogel (rbb), szef projektu DVB-I Pilot Germany.

W drugiej fazie testów ma zostać rozszerzona lista dostawców treści dostępnych w standardzie DVB-I. Zostaną sprawdzone systemy uwierzytelniania dla usług abonamentowych. Próby mają objąć też systemy DRM, czyli zabezpieczeń praw autorskich. Planowane jest też przetestowanie innych usług i form zastosowania DVB-I.

Niedawno hiszpański nadawca publiczny RTVE zaoferował na testowym multipleksie w Madrycie 11 kanałów. Standardowym stacjom towarzyszyły transmisje z różnych meczów turnieju tenisowego. Część kanałów stanowiły streamy. Wszystkie znalazły się na jednej liście dzięki DVB-I.

DVB-I w Polsce?

Rozwój technologii śledzi także Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

- Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel.

Połączenie treści streamingowych i naziemnych jest możliwe bez DVB-I. Już dzisiaj na jednej liście kanałów są stacje nadawane w DVB-T, DVB-T2 i w HbbTV. Te ostatnie to TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP World i Perszyj. Można je oglądać na telewizorach obsługujących telewizję hybrydową (HbbTV) i podłączonych do internetu. - Emitel oferuje podobną usługę bazująca na HbbTV. Również jesteśmy w stanie połączyć treści z DVB-T/T2 z treściami z Internetu w jedną usługę. Prowadziliśmy takie testy na jednym z multipleksów, gdzie oprócz programów odbieranych naziemnie istnieje możliwość odbierania dodatkowych przez Internet. Nie wykluczamy kolejnych testów w przyszłości - stwierdził Mroczkowski.

Dołącz do dyskusji: Zakończono pierwszą fazę pilotażowej emisji w nowym standardzie DVB-I

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nickt44
u nas jak zwykle śpią równocześnie można nadawać dvbi wraz dvbt2 i kodekiem vvc lub v1
odpowiedź
User
Rebus
Tam wprowadza a u nas zaczną testować jak zwykle.Nawet taki mały kraj jak Czechy nas wyprzedzają.
odpowiedź
User
D
do tych którzy narzekają na brak testów - u nas odłogiem leży jeszcze cały multipleks 5 i mamy w odróżnieniu od Niemców tylko jeden mux kodowany a nie jak u nich 3. Poza tym u nas publiczna ma tylko 2 muxy a w Niemczech 3 i u nas nadaje bez kodowania 16 stacji prywatnych (wliczając Wydarzenia 24) w HD (1080p) a w Czechach tylko 4 stacje wliczając lokalny Polar (1080p). Te stacje to CNN Prima News (720p), Seznam.cz (1440x1080) i promo Czeskiej Radiokomunikacji (720p). Niemcy mają odkodowane naziemnie tylko religijny Bibel tv i 5 kanałów telezakupowych.
W Polsce w naziemnej w SD nadają jeszcze na mux 3 (do końca roku) tylko TVP 3, TVP Historia oraz stacje mux 8 a w Czechach aż 36 stacji (prywatnych) nadaje w rozdzielczości 960x540. Tak że naprawdę nie mamy na co narzekać.
odpowiedź