SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak usunąć konto na Instagramie? Poradnik

Chcesz zabezpieczyć swoje dane osobowe i pozbyć się kont społecznościowych? A może aplikacja Instagram Ci się już znudziła? W tym poradniku dowiesz się jak usunąć lub tymczasowo wyłączyć konto na popularnej platformie społecznościowej.

Fot. PixahiveArticle

W świetle oskarżeń rzucanych w kierunku firmy Marka Zuckerberga w związku z informacjami opublikowanymi przez byłą menadżerkę Facebooka, Francis Haugen coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie danych osobowych na swoich kontach społecznościowych, lub pełne ich usunięcie.

Przypomnijmy, że „The Wall Street Journal” ujawnił niedawno wewnętrzny raport Facebooka, który wskazuje, że należący do firmy Instagram negatywnie wpływa na postrzeganie ciała u młodszych nastolatek. Według danych „32 procent nastolatek twierdzi, że kiedy czują się źle ze swoim ciałem, Instagram pogarsza ich samopoczucie”. Jednocześnie u 13 proc. brytyjskich użytkowników i 6 proc. amerykańskich, którzy doświadczali myśli samobójczych, myśli te miały mieć początek na Instagramie.

Pomijając kwestie PR-owe, wiele osób zmieniło swoje nawyki i zachowania w mediach społecznościowych. Zwiększa się świadomość społeczna, a w rezultacie kwestia prywatności staje się pomału najważniejszym priorytetem użytkowników platform społecznościowych. Równocześnie sporo osób najzwyczajniej w świecie znudziło się już korzystaniem z popularnych aplikacji do publikowania swoich zdjęć i filmów. Ze względu na wyżej wymienione powody coraz częściej wśród internautów pojawiają się pytania odnośnie możliwości usunięcia konta na Instagramie. W tym poradniku wytłumaczymy jak usunąć lub “zamrozić” konto na tej platformie.

Jak tymczasowo wyłączyć konto na Instagramie?

Opcja tymczasowego wyłączenia konta jest przeznaczona dla osób, które chcą odpocząć od mediów społecznościowych przy równoczesnej możliwości pełnego powrotu do swojego konta. Po tymczasowym wyłączeniu konta, profil użytkownika, a także jego zdjęcia, komentarze i polubienia zostaną ukryte przez aplikacje. W celu “zamrożenia” konta należy użyć przeglądarki internetowej (niestety w aplikacji mobilnej nie znajdziemy tej opcji) i wykonać następujące kroki:

  1. Zaloguj się do witryny instagram.com. Konta NIE MOŻNA usunąć z poziomu aplikacji.
  2. Kliknij zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu, a następnie przejdź do Profil>Edytuj profil.
  3. Przewiń w dół i kliknij Tymczasowe wyłączenie konta w prawym dolnym rogu,
  4. Wybierz opcje z menu rozwijanego obok pytania “Dlaczego wyłączasz konto?”, a następnie ponownie wprowadź hasło. Opcja wyłączenia konta zostanie wyświetlona dopiero wtedy, gdy wybierzesz powód z menu i wpiszesz hasło.
  5. Kliknij Wyłącz tymczasowo konto.

Należy zaznaczyć, że w przypadku użycia tej metody konto zostanie “odmrożone” automatycznie po ponownym zalogowaniu się do aplikacji.

Teraz przedstawimy metodę pełnego usunięcia konta. Niestety mamy złą wiadomość dla osób, których konto zostało zhakowane - Instagram nie może go usunąć w imieniu użytkownika, a co za tym idzie, tego procesu nie da się wykonać bez uprzedniego zalogowania.

Ze względów bezpieczeństwa nie możemy usunąć konta w Twoim imieniu. Musisz mieć możliwość zalogowania się na konto, aby złożyć wniosek o usunięcie - tłumaczy Instagram.

Jak pobrać kopię plików z aplikacji?

Warto również wspomnieć, że przed usunięciem konta użytkownik ma możliwość pobrania kopii zapasowych wszystkich informacji, które się na nim znajdują (m.in. zdjęć i postów). Można to zrobić zarówno z poziomu aplikacji mobilnej jak i jej wersji webowej. W celu pobrania kopii zapasowej z poziomu aplikacji wystarczy przejść do Profil użytkownika>Ustawienia>Bezpieczeństwo>Pobierz Dane, następnie należy podać swój adres e-mail, na który powędrują pliki i zaznaczyć opcję "Poproś o plik do pobrania". Kolejnym krokiem jest podanie swojego hasła i kliknięcie Dalej>Gotowe. W ciągu 48 h na podanym mailu pojawi się kopia zapasowa z aplikacji, którą można pobrać po wciśnięciu “Pobierz dane”.

W przypadku wersji webowej Instagrama należy przejść do Ustawienia>Prywatność i bezpieczeństwo>Pobieranie danych>Poproś o plik do pobrania. Kolejne części tego procesu są identyczne jak w przypadku aplikacji mobilnej.

Jak usunąć konto permanentnie?

Przejdźmy więc do permanentnego usuwania konta na platformie. W celu przeprowadzenia tego procesu należy zalogować się na webową wersję aplikacji i przejść do linku instagram.com/accounts/remove/request/permanent/. Podobnie jak w przypadku tymczasowego usunięcia konta, Instagram nie udostępnia tej funkcji dla swojej aplikacji (zapewne ma to na celu ograniczenie przesiewu użytkowników). Kolejnym krokiem jest wybranie opcji z menu rozwijanego obok pytania “Dlaczego chcesz usunąć konto?” i ponowne wprowadzenie hasła. Teraz pozostaje kliknięcie “Usuń [nazwa użytkownika]".

Trzeba nadmienić, że trwałe usunięcie konta jest nieodwracalne (jak sama nazwa wskazuje) i proces ten przebiega znacznie dłużej niż w przypadku “zamrożenia” konta.

Po 30 dniach od przesłania wniosku o usunięcie, konto oraz wszystkie znajdujące się na nim informacje zostaną trwale usunięte i nie będzie można ich odzyskać. W ciągu tych 30 dni zawartość nadal będzie podlegać Regulaminowi Instagrama oraz Zasadom dotyczącym danych i nie będzie dostępna dla innych użytkowników Instagrama. Ukończenie procesu usuwania może zająć do 90 dni - wyjaśnia Instagram.

Niestety nawet permanentne usunięcie konta niekoniecznie wiąże się z usunięciem danych osobowych z serwerów Mety (spółka macierzysta Facebooka i Instagrama). Po upływie 90 dni kopia zawartości konta MOŻE być nadal przechowywana w pamięci zapasowej firmy. Do tych danych nie mają już jednak dostępu inni użytkownicy aplikacji.

Możemy zatrzymać Twoje dane w związku z kwestiami prawnymi, naruszeniami regulaminu lub działaniami mającymi na celu zapobieganiu szkodom - czytamy na oficjalnej witrynie aplikacji.

Instagram pozwala odpowiadać na komentarze za pomocą Rolek

Instagram wprowadził nową funkcję, dzięki której użytkownicy mogą reagować na komentarze do swoich postów wideoodpowiedziami tworzonymi przy użyciu narzędzia Rolki (Reels).

Australijska artystka bez konta na Instagramie. Nazywało się "metaverse"

Pochodząca z Australii artystka Thea-Mai Baumann na miesiąc straciła dostęp do prowadzonego od dziewięciu lat konta na Instagramie. Profil nosi nazwę metaverse, co wyraźnie nie przypadło do gustu nowemu koncernowi Meta i jego planom uruchomienia środowiska Metawersum. Konto zostało przywrócone dopiero po interwencji „New York Timesa”.

Dołącz do dyskusji: Jak usunąć konto na Instagramie? Poradnik

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl