SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP ruszył z kampanią o inflacji. Twierdzi, że obwinianie za nią władz to "narracja Kremla"

Narodowy Bank Polski rozpoczął kampanię informacyjną, w której tłumaczy Polakom przyczyny wysokiej inflacji. Według banku centralnego, obwinianie za wysoką inflację rząd i NBP to "narracja Kremla".

fot. NBPfot. NBP

W kampanii informacyjnej Narodowy Bank Polski wykorzystuje m.in. nośniki reklamy zewnętrznej. Gigantyczny banner zawisł na przykład przed warszawską siedzibą NBP. Oprócz tego przygotowano infografiki, na których porównano poziom inflacji w Polsce i państwach ościennych naszej części Europy - na Litwie i Węgrzech, w Czechach, Estonii, Łotwie, Słowacji, Rumunii.

"Obciążanie NBP i rządu winą za wysoką inflację to narracja Kremla" - podano w materiałach wykorzystanych w kampanii.

Akcja „Główne przyczyny inflacji” realizowana jest w wielu mediach oraz w przestrzeni publicznej, między innymi na budynkach oddziałów NBP w całym kraju.

Jak informuje NBP, "kampania ma na celu utrwalenie poprawnego zrozumienia źródeł inflacji, w obliczy rozpowszechnianych, nieprawdziwych informacji, które mogą być kreowane jako element propagandy wspierającej cele obcego mocarstwa w naszym kraju".

"Co prawda, inflacja w Polsce szybko spada, zgodnie z przewidywaniami NBP, dzięki działaniom NBP i RPP, jednak poprawne, ogólnospołeczne zrozumienie źródeł tych procesów, jest nierozerwalnie związane z realizacją zadań NBP" - czytamy w materiałach prasowych NBP.

Krytyka kampanii NBP

Akcja NBP spotyka się z ostrą krytyką. - Nie życzę sobie, żeby władze NBP traktowały elewację budynku jak słup ogłoszeniowy dla jakichś bohomazów - podkreślił w rozmowie z serwisem Money Krzysztof Łoziński, syn jednego z architektów, który zaprojektował gmach, jedyny żyjący spadkobierca praw autorskich do elewacji Narodowego Banku Polskiego.

Z kolei cytowany przez ten serwis Daniel Kostecki z CMC Markets Polska wskazał, że trudno jest sobie wyobrazić tego typu banery wywieszone na budynkach Europejskiego Banku Centralnego czy Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych. - To już samo w sobie jest niedorzeczne i szokujące, nie mówiąc już o rozdzielności banku centralnego od rządu  - ocenił.

" NBP okleił się plakatami, na których udowadnia, że nie ma nic wspólnego z wysoką inflacją i z drożyzną. Czy to apel o samorozwiązanie @nbppl ?  No bo po co komu bank centralny, który w obronie wartości pieniądza "nic nie może"? - napisał z kolei publicysta ekonomiczny Maciej Samcik.

Prawnik i poseł Konfederacji Stanisław Tyszka stwierdził z kolei: "Glapiński go wywiesza za nasze, podatników pieniądze. Oficjalnie zwariowali".

Dołącz do dyskusji: NBP ruszył z kampanią o inflacji. Twierdzi, że obwinianie za nią władz to "narracja Kremla"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl