SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix, Google i TVN kojarzone jako marki wspierające społeczność LGBT+

O ile konsumenci jednoznacznie wspierają zaangażowanie marek w ochronę praw dziecka, seniorów czy ekologię, to tęczowy marketing wciąż budzi relatywnie duże kontrowersje nad Wisłą - wynika z badania Wavemaker, agencji GroupM. Najbardziej protęczowi są w Polsce przedstawiciele pokolenia Zet, a najbardziej proekologiczni – Silverzy.

Badanie Wavemaker pokazuje, że polscy konsumenci niemal jednogłośnie wspierają to, by marki angażowały się w ochronę praw dziecka, pomoc osobom starszych, wolność słowa czy ekologię. Natomiast w kwestii wspierania praw społeczności LGBT+, choć widać przewagę zwolenników, obserwuje się też największy i niesłabnący od lat rozdźwięk wśród badanych.

 

Kobiety bardziej otwarte na aktywizm marek

Badanie Wavemaker dowodzi, że to kobiety są znacznie częściej otwarte na aktywizm marek. W niemal wszystkich badanych obszarach potencjalnego zaangażowania marek widać niewielką lub wyraźną przewagę konsumentek wspierających mocniej m.in. działania marek na rzecz ochrony praw dziecka, pomocy starszym, równości płci czy wspierania społeczności LGBT.
Zróżnicowane – i nie zawsze zgodne ze stereotypowymi przekonaniami – jest poparcie dla badanych kwestii wśród przedstawicieli różnych grup wiekowych.

Osoby młode (18-24 lata) najbardziej pozytywnie podchodzą do zaangażowania marek we wsparcie społeczności LGBT+. Jednak to najstarsi badani są np. najbardziej zainteresowani proekologiczną postawą marek, a osoby po 45+ roku życia najmocniej wspierają zaangażowanie marek w obronę praw kobiet czy np. wolności słowa.

Wyniki badania Wavemaker pokazuję, że ideowość nie jest „przyspawana” do konkretnego pokolenia. W zależności od badanej kwestii, z różną intensywnością wspierają ją przedstawiciele różnych grup wiekowych – widać więc np. nadreprezentację proekologicznych silverów i protęczowych Zetów.

Tęczowe logotypy

Choć to działania na rzecz LGBT+ są relatywnie najbardziej kontestowane, nie zawsze wynika to z negatywnego nastawienia badanych do samej społeczności.

Wavemaker zapytał polskich konsumentów co sądzą o tęczowych logotypach firm w mediach społecznościowych wstawianych tam z okazji Pride Month – ponad 1/3 jest za, 20 proc. kontestuje, a blisko połowie badanych jest to obojętne. Kontestujących Wavemaker dopytał o powody. I o ile 53 proc. z nich (średnio to co dziesiąty badany ogółem) rzeczywiście sprzeciwia się wspieraniu społeczności LGBT, to blisko połowa (46 proc.) uważa po prostu, że korporacje jako pracodawcy nie powinni zajmować stanowiska w kwestii orientacji seksualnej, a jedna trzecia badanych uważa, że tęczowe logotypy to tylko chwyt marketingowy.

Netflix, Google, TVN najbardziej kojarzone ze wsparciem LGBT+

Na szczycie rankingu marek najbardziej kojarzonych ze wspieraniem społeczności LGBT+ są Netflix, Google i TVN. Respondenci wskazywali swoje typy na podstawie listy firm lub marek komunikujących w ostatnich latach zaangażowanie w działania na rzecz LGBT+ (np. poprzez udział w paradzie wolności).

 

Wavemaker realizował badanie metodą CAWI w czerwcu i lipcu 2023 r na grupie 1500 osób.

Dołącz do dyskusji: Netflix, Google i TVN kojarzone jako marki wspierające społeczność LGBT+

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Opo
W tym przypadku to niestety strzał w kolano . Środowiska które jedynie akceptują postawę "kto nie z nami ten przeciwko nam" zmuszają te firmy nie tylko do poparcia dwóch panów trzymających się za raczki czy pan całujących się na ulicy ale całe reszty łącznie w zmianą płci u dzieci , pozwalaniu biologicznym mężczyzna którzy identyfikują się jako kobiety na używanie damskich przebieralni itd ... czyli rzeczami które w żadnym społeczeństwie nie są szeroko akceptowane a to na wizerunek firmy dobrze nie wpływa.
odpowiedź
User
fgh
TVN kojarzy się tylko z ruskimi onucami i folksdojczami.
odpowiedź
User
CENTRUM
Agresywne środowisko, które chce na tym ugrać swój interes. Tworzenie iluzji walki o szczytne cele, a faktycznie chodzi o kawałek tortu i dostęp do koryta. Podpieranie się hasłami walki z dyskryminacją jest ohydne. A nie ma czegoś takiego jak równość. Bo w takim razie procentowo należałoby wcielać i posyłać na front np. kobiety, gejów, ludzi z karłowatością. Jak równość to na 100% ?! A nie to chodzi o miejsca w radzie nadzorczej, w obsadzie seriali, kasę na fundację itp. tak ?
Nie jesteś z nami to...gorzej czy tak samo jak u jakiegoś Rydzyka.
odpowiedź