SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Netflix dogadał się z szachistką w sporze wokół "Gambitu królowej"

Netflix zawarł ugodę z gruzińską mistrzynią szachową Noną Gaprindashvili, która oskarżyła platformę streamingową o przekłamania w hicie "Gambit królowej". Szczegółów umowy objęte są tajemnicą.

Article

Przypomnijmy - ikona szachów reprezentująca Związek Radziecki zarzuciła twórcom "Gambitu królowej" z Netfliksa historyczne nieścisłości i seksizm w jednym z odcinków, w którym padło jej nazwisko.

Spór wokół stwierdzeń z "Gambitu królowej"

Główna bohaterka, gwiazda szachów Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), w ostatnim odcinku gra mecz w Moskwie w 1968 roku z radzieckim rywalem. W jednym z dialogów słychać "To jest Nona Gaprindashvili, ale ona jest mistrzynią świata kobiet i nigdy nie mierzyła się z mężczyznami". Beth Harmon scharakteryzowano zaś: „jej jedyną niezwykłą cechą jest płeć, ale nawet to nie jest unikatowe w Związku Radzieckim”.

Nona Gaprindashvili, poczuła się urażona tymi scenami na tyle, że złożyła sprawę przeciw Netfliksowi. Ponad 80-letnia arcymistrzyni argumentowała, że sposób przedstawienia jej w serialu Netfiliksa negatywnie wpłynął na jej karierę - nadal bowiem uczestniczy w turniejach dla seniorów.

Gruzinka domagała się wielomilionowego zadośćuczynienia (5 milionów dolarów) za „dewastujący fałsz, który podważa i degraduje jej osiągnięcia przed wielomilionową widownią”. Żądała również usunięcia fragmentu "Gambitu królowej" mówiącego o tym, że nigdy nie grała z mężczyznami. Twierdzi, że został zmieniony w stosunku do książki, gdzie jest wymieniona jako była rywalka arcymistrzów, z którymi mierzy się Beth Harmon.

Netflix nie podzielał argumentacji Gaprindashvili, powołując się m.in. na konstytucyjną wolność słowa i możliwość stosowania zasady licentia poetica. W styczniu tego roku sąd w Los Angeles przyznał rację szachistce - uznano, że nawet na potrzeby fikcyjnej historii nie można zniesławiać żyjących prawdziwych osób. Gigant streamingu próbował się odwoływać, bezskutecznie. Ostatecznie porozumiał się z Gruzinką przed sądem. Nie podano publicznie, jakie były warunki podpisanej ugody.

„Gambit królowej" był hitem Netfliksa

„Gambit królowej" to siedmioodcinkowy miniserial Netfliksa z 2020 roku, oparty na powieści Waltera Tevisa z 1983 r. Główną rolę gra Anya Taylor-Joy, a w obsadzie znaleźli się także m.in. Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Harry Melling, Bill Camp oraz polski aktor Marcin Dorociński.

„Gambit królowej” jest opowieścią o młodej Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca. Bohaterka odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie.

Gambit królowej" znalazł się w TOP 10 najchętniej oglądanych produkcji w serwisie w 92 krajach, z czego w 63 był liderem, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Izraelu, Polsce, RPA i Rosji.

Serial zdobył 2 Złote Globy i 34 nagrody Emmy.

Dołącz do dyskusji: Netflix dogadał się z szachistką w sporze wokół "Gambitu królowej"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl