SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po niższych prognozach kurs giełdowy Snapa runął, pociągnął w dół Pinteresta, Metę i Twittera

Snap, właściciel platformy Snapchat, przyznał, że jego wyniki w bieżącym kwartale będą niższe od prognoz sprzed miesiąca, na co inwestorzy zareagowali wyprzedażą - kurs giełdowy firmy zmalał we wtorek o 43 proc. Duże spadki zanotowały też inne koncerty społecznościowe: Pinterest, Meta i Twitter.

Article

W poniedziałek po zakończeniu sesji giełdowej Snap zapowiedział w komunikacie, że jego przychody i skorygowany zysk EBITDA w bieżącym kwartale będą poniżej dolnej granicy zakresu z prognozy przedstawionej 21 kwietnia.

Koncern spodziewał się wtedy, że jego wpływy urosną rok do roku o 20-25 proc., a skorygowany zysk EBITDA wyniesie w przedziale 0-50 mln dolarów.

- Od 21 maja otoczenie makroekonomiczne pogorszyło się mocniej i szybciej niż się spodziewaliśmy - stwierdziła firma w poniedziałek. Zaznaczyła, że wskaźniki społeczności Snapchata rosną, tak samo jak długoterminowe możliwości biznesowe (m.in. co do wzrostu średniego przychodu na użytkownika).

Akcje Snapa 43 proc. w dół

Taki komunikat wystarczył, żeby podczas wtorkowej sesji akcje Snapa staniały o 43,1 proc. do 12,79 dolara. Poprzednio na takim poziomie kurs firmy na krótko był w marcu i kwietniu 2020 roku, gdy rynki kapitałowe wpadły w dołek w związku z wybuchem epidemii.

Od początku br. kurs Snapa zmalał o 72,5 proc., a w porównaniu ze szczytem z końcówki września ub.r., gdy sięgał 83,11 dolara, stracił 85 proc.

W pierwszym kwartale br. Snap osiągnął wzrost przychodów o 38 proc. do 1,063 mld dolarów i 359,6 mln dolarów straty netto. Liczba użytkowników korzystających ze Snapchata codziennie zwiększyła się z 280 do 332 mln.

Pinterest przeceniony o 24 proc.

Spadek kursu Snapa pociągnął za sobą kilka innych koncernów społecznościowych notowanych na amerykańskim Nasdaqu. Najmocniejszą przecenę zanotował Pinterest - jego akcje staniały o 23,6 proc.

Kurs Mety (właściciela Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsAppa) zmalał o 7,6 proc., a Twittera - o 5,5 proc. Natomiast Alphabet, właściciel Google’a, zanotował spadek o 4,9 proc.

Dla kilku z nich to kontynuacja spadków trwających od paru miesięcy. Meta ogromną przecenę, z 323 do 237,8 dolarów, zanotowała jednego dnia na początku lutego, po tym jak podała swoje dane finansowe z czwartego kwartału ub.r. i wskazała kilka zjawisk mogących niekorzystnie wpływać na jej wyniki w najbliższym czasie.

Natomiast akcje Twittera na kilka tygodni podrożały, ponieważ ofertę przejęcia firmy złożył Elon Musk. Natomiast kiedy biznesmen w maju zapowiedział wstrzymanie transakcji z powodu obaw o rzeczywisty odsetek fałszywych profili na platformie, akcje znacząco potaniały.

Dołącz do dyskusji: Po niższych prognozach kurs giełdowy Snapa runął, pociągnął w dół Pinteresta, Metę i Twittera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl