SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen zmienia nazwę

Akcjonariusze PKN Orlen zdecydowali o zmianie nazwy spółki na Orlen SA. Z wnioskiem o zmianę nazwy wystąpił zarząd, motywując zachowaniem spójności ze strategią spółki do 2030 r.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKN Orlen zdecydowało w środę o zmianie nazwy spółki - z Polski Koncern Naftowy Orlen SA na Orlen SA.

Zmianę statutu spółki, przewidującą zmianę nazwy poparło 99,969 proc. głosujących akcjonariuszy.

Nowa nazwa związana ze strategią Orlen 2030

Zmiana nazwy firmy ma pozwolić na zachowanie spójności z przyjętą strategią Orlen 2030 w zakresie budowy koncernu multienergetycznego oraz budową globalnej marki Orlen na rynkach zagranicznych - argumentował zarząd, zgłaszając projekt uchwały o zmianie statutu i nazwy.

Jak napisał zarząd "działania i dalsze plany rozwoju spółki implikują konieczność zmiany postrzegania marki firmy, obecnie skoncentrowanej wokół przerobu ropy naftowej. Zmiana odzwierciedli obecną, rzeczywistą formę działalności i jej strategiczne kierunki rozwoju, planuje się bowiem, że w latach 2023-2026 ok. 66 proc. wartości Grupy dawać będą segmenty niezwiązane z przerobem ropy. Tym samym określenie "naftowy" w nazwie nie jest już adekwatne i spójne w zawiązku z wizją i planami rozwoju poza segment naftowy".

Wymienił jako kierunki rozwoju energetykę odnawialną, elektromobilność, biogaz i biometan.

WZ PKN Orlen zdecydowało o wypłacie 5,50 zł dywidendy na akcję

Środowe walne zgromadzenie PKN Orlen zdecydowało o wypłacie 5,50 zł dywidendy na akcję z zysku netto za 2022 rok. Łącznie na dywidendę dla akcjonariuszy trafi prawie 6,4 mld zł.

Podział zysku jest zgodny z wcześniejszą rekomendacją zarządu spółki.

Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 10 sierpnia, a jej wypłata nastąpi 31 sierpnia 2023 roku.

Przed rokiem PKN Orlen wypłacił dywidendę w wysokości 3,5 zł na akcję.

Rekordowe zyski

Orlen to koncern prowadzący działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Udział Skarbu Państwa w spółce wynosi 49,90 proc. Koncern ma m.in. siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, oraz ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech i Czechach, a także na Słowacji, Litwie i Węgrzech.

W listopadzie 2022 r. Orlen formalnie zakończył proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos - drugiego w kraju dostawcy paliw. Do Grupy Orlen należy też Energa, producent energii elektrycznej, oraz Anwil wytwarzający m.in. nawozy azotowe i tworzywa sztuczne.

W ub.r. grupa Orlen zanotowała wzrost przychodów z 277,56 do 342,39 mld zł, a zysk netto zwiększył się z 33,63 do 39,94 mld zł.

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen zmienia nazwę

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
GF
bez "narodowy" na początku ? no jak to
odpowiedź
User
gosc
bez "patrona" na końcu? no jak to.
odpowiedź
User
Gnidek
Nie tankuje orlen...najgorszy hot dogi
odpowiedź