SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dymisje z zarządu Orlenu. Powołano nowego prezesa

Zmieniony skład rady nadzorczej Orlenu odwołał z zarządu Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata i Iwonę Waksmundzką-Olejniczak. Obowiązki prezesa powierzono Witoldowi Literackiemu. Członkowie zarządu Orlenu zostaną wybrani w konkursie - zapowiedział minister aktywów państwowych Borys Budka.

Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Rezygnację z funkcji członka zarządu złożyli również Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich i Roman Róg.

Kolejne pięć osób zostało odwołanych przez nowy skład rady nadzorczej Orlenu, wybrany we wtorek na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Adam Burak był w zarządzie Orlenu od lutego 2020 roku, Piotr Sabat od marca 2022 roku, Krzysztof Nowicki od września 2022 roku), a Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski oboje od listopada 2022 roku.

Adam Burak nie rządzi już marketingiem Orlenu

Adam Burak w zarządzie Orlenu nadzorował komunikację i marketing. Wcześniej pracował m.in. dziennikarz Polsatu oraz dyrektor ds. marketingu i PR Stadionu Wrocław.

Grupa kapitałowa Orlen w 2022 roku zwiększyła wydatki marketingowe z 320,52 do 410,83 mln zł, przy czym ich udział w łącznych wpływach sprzedażowych zmalał z 0,357 do 0,2 proc. Na sponsoring sportu, kultury i mediów, koncern przeznaczył 266,76 mln zł, wobec 204,81 mln zł rok wcześniej. W ostatnich latach Orlen przejął Energę, grupę PGNiG i część aktywów Grupy Lotos.

We wtorek rady nadzorczej Orlenu z rekomendacji Skarbu Państwa weszli Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Wojciech Popiołek, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński. Do rady nie został wybrany Jan Woźniak, zgłoszony przez NN OFE.

Wtorkowe walne zgromadzenie ustaliło liczbę członków nowej rady nadzorczej na 10 osób, ale akcjonariusze wybrali tylko dziewięć osób. Przewodniczącym rady nadzorczej został Wojciech Popiołek. Jednocześnie walne zgromadzenie odwołało osiem osób z dotychczasowej rady nadzorczej, na czele z przewodniczącym Wojciechem Jasińskim.

CZYTAJ TEŻ: Ludzie mediów bywali w Orlenie. “Zwykła robota dziennikarska”

Ponadto rada nadzorcza Orlenu ze swojego składu do czasowego wykonywania czynności członków zarządu wyznaczyła Kazimierza Mordaszewskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego. Mogą oni wykonywać te czynności maksymalnie przez trzy miesiące.

Z poprzedniego składu władz Orlenu pozostał jedynie Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych. Pełni tę funkcję od marca 2018 roku.

Kim jest nowy prezes Orlenu

Z kolei minister aktywów państwowych Borys Budka w imieniu Skarbu Państwa powołał do zarządu Orlenu Witolda Literackiego, a rada nazorcza mianowała Literackiego na obowiązki prezesa.

Witold Literacki w latach 2022-2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN, a w latach 2020-2022 - dyrektora finansowego w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL- WZM.

W latach 2008-2020 Literacki był już związany z Orlenem, jako dyrektorem biura podatków. W latach 2007-2008 pracował jako manager ds. podatkowych w RWS Stoen, w latach 1999-2007 jako senior manager ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska, w latach 1997-1999 jako konsultant w firmie Arthur Andersen, a od 1991 do 1997 roku jako inspektor w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu.

Borys Budka zapowiada konkurs do zarządu Orlenu

- Dzisiaj walne Orlenu powołało nową, profesjonalną radę nadzorczą. Zostały oddelegowane osoby do pełnienia funkcji członków zarządu" - powiedział we wtorek wieczorem minister Budka w TVN24, nie podając szczegółów. - Zapadła decyzja w radzie nadzorczej, że zostanie rozpisany konkurs na członków zarządu - dodał.

Do czasu rozstrzygnięcia tego otwartego konkursu kilka osób będzie oddelegowanych z rady nadzorczej do kierowania Orlenem. "Enea już ogłosiła konkurs na członków zarządu. Lada dzień zrobi to Orlen. Tak będzie w kolejnych spółkach, w PGE, Tauronie, to będzie dotyczyło też banków, w których Skarb Państwa ma wpływ na większość" - powiedział Borys Budka.

Orlen przejął Polska Press i Ruch

Za prezesury Daniela Obajtka Orlen wszedł do sektora mediów. Jesienią 2020 roku zapłacił 130 mln zł za 64,9 proc. akcji przechodzącego wówczas restrukturyzację dystrybutora prasowego Ruch (pozostałe udziały należą do państwowych spółek PZU i Alior Bank). 

W ostatnich latach mocno zmalała liczba kiosków Ruchu, natomiast Orlen na potrzeby usługi dostarczania zakupów internetowych Orlen Paczka postawił już ponad 3,5 tys. automatów paczkowych. W 2022 roku grupa kapitałowa Ruch zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 10,4 proc. do 799,61 mln zł. Jej strata netto sięgnęła 86,07 mln zł, wobec 61,25 mln zł rok wcześniej.

CZYTAJ TEŻ: Odchodzi trzech redaktorów naczelnych dzienników Polska Press

Na początku 2021 roku Orlen kupił Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau, wyceniając je na 210 mln zł. W wydawnictwie szybko zmienił się zarząd (redaktor naczelną została Dorota Kania, a od jesieni 2022 roku prezesem jest Stanisław Bortkiewicz, poprzednio bliski współpracownik Jacka Kurskiego w Telewizji Polskiej) oraz naczelni prawie wszystkich dzienników regionalnych firmy. Pod skrzydłami Orlenu firma była nierentowna: w 2022 roku zanotowała wzrost przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł, a jej strata netto wyniosła 23 mln zł, o 7,8 mln zł mniej niż rok wcześniej.

Od kilku lat Orlen ma 66 proc. udziałów agencji mediowej Sigma BiS, pozostałe 34 proc. należy do PZU. Sigma BiS obsługuje w zakresie planowania i zakupu mediów przede wszystkim duże spółki Skarbu Państwa.

  • Więcej informacji:
  • Orlen

Dołącz do dyskusji: Dymisje z zarządu Orlenu. Powołano nowego prezesa

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
2PaC
Eee a ten temat po co tu?
1 3
odpowiedź
User
!n!@
Teraz rozliczyć Nikodema Dyzmę z Pcima!
4 11
odpowiedź
User
Hmm
Przez 8 lat rządów koalicji PO-PSL Orlen wypracował 2 ,9 miliarda zysku, a za Obajtka 87 miliardów, nic dziwnego, że Orlen stoi platformowcom w gardle. Możecie zaklinać rzeczywistosc, ale Orlen stał się europejskim graczem, inwestuje rocznie 40 mld zł, podbija sąsiednie rynki, w tym DE i Austrię, inwestuje w nowe technologie i ma wpływ na los rafinerii pod Berlinem.
17 3
odpowiedź