SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowa sprzedaż iPhone'ów, gorzej z Macami i iPadami. Gigantyczne przychody Apple

Apple ogłosił wyniki za drugi kwartał roku finansowego 2023, zakończony 1 kwietnia. Spółka odnotowała kwartalny przychód w wysokości 94,8 mld dolarów, co oznacza spadek o 3 procent rok do roku. W marcu firma pobiła rekord przychodów z usług, w tym ze sprzedaży iPhone'ów.

Apple notuje lepsze niż oczekiwania analityków wyniki finansowe. Przychody firmy w drugim kwartale roku finansowego 2023 wyniosły 94,84 mld dolarów, wobec prognozowanych 92,96 mld dolarów.

Kwartalny zysk na akcję wyniósł 1,52 dol., bez zmian w stosunku do roku poprzedniego. Rynek szacował 1,43 dol. zysku na akcję. Przepływy pieniężne w raportowanym okresie wyniosły 28,6 mld dolarów.

"Rekord wszech czasów"

"Cieszymy się, że pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego udało nam się odnotować rekord wszech czasów w usługach oraz rekord w marcu w sprzedaży iPhone'ów, a nasza baza zainstalowanych aktywnych urządzeń osiągnęła historyczny rekord " - powiedział Tim Cook, prezes Apple.

W raportowanym okresie sprzedaż iPhone'ów wzrosła o 2 proc. do 51,33 mld dolarów. To lepszy rezultat niż oczekiwania analityków, oscylujące wokół 48,84 mld dolarów. Tak korzystne wyniki mogą świadczyć o końcu problemów amerykańskiego koncernu z przerwaniem łańcucha dostaw, spowodowanych zamknięciem chińskiej fabryki iPhone'ów w zeszłym roku.

Natomiast kwartalna sprzedaż Maców zmalała z 10,43 do 7,17 mld dolarów, a iPadów - z 7,65 do 6,67 mld zł.

Rada dyrektorów Apple zapowiedziała dywidendę w wysokości 0,24 dol. na akcję zwykłą spółki, co oznacza wzrost o 4 procent. Dywidenda jest wypłacana 18 maja 2023 r. akcjonariuszom zarejestrowanym na koniec 15 maja 2023 r. Rada Dyrektorów zatwierdziła również dodatkowy program wykupu  akcji zwykłych Apple o wartości do 90 mld dolarów.

W ostatnim kwartale finansowym 2022 roku przychody Apple zmalały o 5,5 proc., najmocniej od 2016 roku. Przesądził o tym spadek sprzedaży produktów o prawie 8 proc. Wyniki koncernu negatywnie zaskoczyły wtedy rynek.

Dołącz do dyskusji: Rekordowa sprzedaż iPhone'ów, gorzej z Macami i iPadami. Gigantyczne przychody Apple

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl