SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rosja przejęła kontrolę nad lokalnymi spółkami koncernów Danone i Carlsberg

Władze Federacji Rosyjskiej przejęły kontrolę nad rosyjskimi spółkami zależnymi producenta jogurtów Danone i producenta piwa Carlsberg - podaje BBC.

Moskwa wprowadziła w tym roku przepisy pozwalające jej na przejmowanie aktywów firm z "nieprzyjaznych" krajów. W wyniku tych przepisów zostały przejęte aktywa francuskiego koncernu Danone i duńskiego Carslsberga. Lokalne spółki zależne tych firm zostały oddane pod "tymczasowy zarząd" państwa. Danone Russia i należące do Carlsberga browary Baltika znalazły się pod kontrolą rosyjskiej agencji nieruchomości Rosimushchestvo.

Danone, który rozpoczął proces sprzedaży swojej rosyjskiej działalności w październiku ubiegłego roku, przekazał, że "obecnie bada sytuację". Firma w oświadczeniu cytowanym przez BBC dodała, że "przygotowuje się do podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony swoich praw jako udziałowca Danone Russia oraz ciągłości działalności firmy".

Carlsberg z kolei twierdzi, że nie otrzymał "żadnych oficjalnych informacji od władz rosyjskich dotyczących dekretu prezydenckiego z konsekwencjami dla Baltika Breweries".

Rosyjski oddział Danone jest największą firmą mleczarską w kraju, zatrudniającą około 8000 pracowników. Przejęcie firmy prze państwo rosyjskie przyniesie koncernowi stratę w wysokości 1 mld euro.

Spółka zależna Carlsberga, Baltika, produkuje jedne z najbardziej rozpoznawalnych marek piwa w Rosji, zatrudniając 8400 pracowników w ośmiu zakładach.

W Polsce do Danone należą takie marki jak Żywiec Zdrój, Alpro, Bebiko, BoboVita, Danone, Actimel, Activia, Fantasia, Danio, Danonki.

Carlsberg w Polsce jest natomiast producentem piw Kasztelan, Książ, Okocim, Harnaś, Somersby, Carlsberg.

3,5 mld dolarów w podatkach od zachodnich firm dla Rosji. Na liście Danone, firmy z USA i Niemiec

Po 16 miesiącach trwania inwazji Rosji na Ukrainę, pomimo sankcji ekonomicznych, aż cztery na pięć zachodnich firm nie zrezygnowało z prowadzenia działalności w tym kraju. Według nowego raportu, przygotowanego przez Kijowską Szkołę Ekonomiczną (KSE) i organizację pozarządową B4Ukraine, 1146 firm wciąż działających w Rosji (z 1387) wygenerowało w 2022 roku sprzedaż w wysokości 213,9 mld dolarów.

„Transakcje te nie są objęte sankcjami, są legalne. Jest jednak ich ciemna strona” – podkreśla FAZ, podając, że z zysków (14,1 mld dolarów) firmy zapłaciły państwu rosyjskiemu podatek w wysokości 3,5 mld dolarów, pomagając w ten sposób „sfinansować wysiłki wojenne Kremla”.

Na liście największych korporacji znalazły się tak znane marki jak Philip Morris, Japan Tobacco, Pepsi, Danone, Metro, Mars, Procter&Gamble

Największymi płatnikami podatku dochodowego w Rosji były firmy amerykańskie, przynosząc rosyjskiemu budżetowi 712 mln dolarów. Na drugim miejscu znalazły się firmy z Niemiec, a w ślad za nimi - przedsiębiorstwa ze Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Chin i Francji.

Firmami o największej sprzedaży w 2022 roku były Japan Tobacco International, chińskie korporacje Chery Automotive i Haier, austriacki Raiffeisenbank International, amerykańska grupa tytoniowa Philip Morris. „Wszyscy oni kontynuowali działalność w Rosji, podobnie jak producenci słodyczy Mars i Mondelez, firma farmaceutyczna Astra-Zeneca, Burger King, Danone, Nestle, Pepsi i Unilever” – podali autorzy raportu.

Dołącz do dyskusji: Rosja przejęła kontrolę nad lokalnymi spółkami koncernów Danone i Carlsberg

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
no i git
Każde zdarzenie dystansujące kacapską dzicz od cywilizowanego świata jest dla tego świata korzystne.
17 6
odpowiedź
User
Gang O.
Czyli co, mam unikać marki Carlsberg, nie pić Kasztelana i inne pochodne jemu sikaczy ? Dodam że tych wynalazków, które tyran zablokował, unikam, ze względu na uczuleniowe E, w nich zawarte.
8 5
odpowiedź