SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rosyjscy hakerzy zaatakowali strony internetowe sklepów i urzędów

Rosyjska grupa hakerów Akira zaatakowała serwerownie fińskiego dostawcy usług informatycznych Tietoevry - poinformowała ta firma w poniedziałek. W Szwecji w wyniku działań przestępców nie funkcjonują systemy IT sieci kin, sklepów oraz niektórych urzędów.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Przedstawicielka Tietoevry Alexandra Kaernlund podkreśliła, że zgodnie z polityką firmy nie zostanie zapłacony okup, jakiego za pomoc w naprawieniu szkody żądają hakerzy. Atak został zgłoszony organom ścigania.

Do pierwszych problemów klientów Tietoevry doszło w sobotę. W największej w Szwecji sieci kin Filmstaden awarii uległ system rezerwacji biletów i płatności. W przypadku sklepów z wyposażeniem wnętrz Rusta oraz sprzętem sportowym Stadium usterka uniemożliwiła zakupy przez internet. Natomiast sklepy ogrodnicze Granngarden zostały zamknięte do odwołania.

W poniedziałek okazało się, że z oprogramowania Tietoevry korzystają również niektóre urzędy oraz uczelnie. Problemy zgłosiły m.in. władze regionu Uppsala, gminy Vellinge (nie działa strona internetowa) oraz Uniwersytetu w Karlstad (system płac).

Według gazety "Aftonbladet" hakerzy przejęli również dane o wypłatach dla 60 tys. pracowników sektora publicznego.

W ubiegłym tygodniu w Finlandii państwowy organ Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego ostrzegł przed atakami grupy Akira z użyciem oprogramowania ransomware. Wirusy hakerów z tej grupy po raz pierwszy wykryto w Finlandii w czerwcu 2023 roku, a ich aktywność wzrosłą pod koniec roku.

Według cytowanego przez gazetę "Svenska Dagbladet" eksperta ds. zagrożeń w sieci Mattiasa Wahlena, Akira to grupa powiązanych z Rosją osób, które korzystają ze wsparcia tego państwa lub ich działalność jest tolerowana przez władze, o ile jest skierowana przeciwko Ukrainie lub Zachodowi.

Firma Tietoevry ma główną siedzibę w Helsinkach, działa również na rynku szwedzkim.

Pod koniec ubiegłego roku ofiarą cyberataku grupy Blackcat padł system wykorzystywany przez luterański Kościół Szwecji

Dołącz do dyskusji: Rosyjscy hakerzy zaatakowali strony internetowe sklepów i urzędów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
W
Rosja czy Chiny powinny ponieść w końcu prawną/finansową odpowiedzialność za tego typu ataki.
Podobne sytuacje powtarzają się co chwila.
0 1
odpowiedź
User
miś społeczny
Tak to już jest, że tam gdzie internet jest najbardziej cenzurowany, koncesjonowany i ograniczany dla zwykłego obywatela, działa najwięcej grup hakerskich i hakerów w mundurach służb specjalnych.
0 1
odpowiedź
User
miś społeczny
Rosja czy Chiny powinny ponieść w końcu prawną/finansową odpowiedzialność za tego typu ataki.Podobne sytuacje powtarzają się co chwila.

Mocarstwa, które nigdzie nie należą i którym można skoczyć. A tam gdzie należą, to mają prawo weta.
0 0
odpowiedź