SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcje Shopera zostaną sprzedane za 363 mln zł, cena na maksymalnym poziomie

Ostateczna liczba akcji oferowanych w ramach IPO wynosi 7 731 628 sztuk - podała spółka w komunikacie prasowym. Wartość oferty wyniesie 363 mln zł.

Marcin Kuśmierz, prezes ShoperaArticle

Inwestorzy indywidualni obejmą 623.512 akcji Shopera, a instytucjonalni 7 108 116 akcji.

"Oferta Shoper spotkała się z wysokim zainteresowaniem ze strony inwestorów. W trakcie spotkań roadshow otrzymaliśmy od inwestorów instytucjonalnych wiele pozytywnych opinii w kontekście naszego modelu biznesowego opartego na rozwiązaniach SaaS oraz pay-as-you-grow, który pozwala nam rosnąć wraz z użytkownikami naszej platformy. Potencjał do dalszego skalowania biznesu został oceniony pozytywnie, a przed nami wymagająca praca, aby zrealizować obraną strategię i w dalszym ciągu dynamicznie zwiększać wyniki rok do roku. Cieszy nas również zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych" - powiedział prezes Marcin Kuśmierz.

Oferującymi akcje są aktualni akcjonariusze spółki, tj. fundusz private equity V4C Poland Plus Fund S.C.A. SICAV FIAR, Modhaus, KFF Sarl, Krzysztof Krawczyk oraz Rafał Krawczyk. Akcjonariusze sprzedający oraz spółka zobowiązali się do niesprzedawania lub nieemitowania akcji spółki przez okres 360 dni po ofercie.

Menedżerami oferty są mBank, BM PKO BP oraz Wood&Company Financial Services.

- Shoper działa na dynamicznie rozwijającym się rynku, a my rośniemy jeszcze szybciej od niego, posiadając bardzo dobre perspektywy na najbliższe lata. Mamy plan osiągnąć nasze ambitne cele w postaci wzrostu bazy użytkowników platformy Shoper do 50 tys. sklepów internetowych w 2026 roku oraz zwiększenia do 80% udziału przychodów skorelowanych ze skalą działalności sklepów w modelu pay-as-you-grow - wyliczył Kuśmierz.

- Pracując nad realizacją tych założeń chcemy przestrzegać najlepszych praktyk spółek giełdowych i zyskać zaufanie w oczach inwestorów - dodał prezes Shopera

Shoper obsługuje 21 tys. e-sklepów

Z rozwiązań Shopera korzysta ponad 21 tys. sklepów, w tym około 17 tys. klientów bezpośrednich, którzy w ciągu 12 miesięcy zakończonych 31 marca 2021 r. wygenerowali niemal 4,5 mld zł GMV. Pozostałe 4 tys. sklepów zostało sprzedanych w formule private label przez partnerów spółki. Z usług Shoper korzystają m.in. Wawel, Kanał Sportowy, Pat&Rub, Kruger&Matz, Agencja Mienia Wojskowego.

- Nasza strategia zakłada dalszy dynamiczny wzrost skali działalności, który będzie możliwy zarówno dzięki pozyskiwaniu nowych użytkowników, jak i zwiększaniu przychodów z dotychczasowej bazy klientów. Naszą przewagą jest mocna pozycja rynkowa i bogata oferta usług dodatkowych rozliczanych w modelu pay-as-you-grow, które pomagają e-sklepom efektywnie zwiększać sprzedaż. Dzięki temu możemy rosnąć razem z klientami" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Shoper Marcin Kuśmierz, prezes zarządu Shoper.

W pierwszym kwartale br. przychody Shopera zwiększyły się rok do roku o 71 proc. do 15,81 mln zł. Obecnie liczba klientów bezpośrednich wynosi już 15,8 tys., w ub.r. wygenerowali oni na swoich platformach 4 mld zł sprzedaży (87 proc. więcej niż rok wcześniej). Do tego dochodzi 4,8 tys. klientów obsługiwanych przez partnerów.

Kwartalny zysk operacyjny Shopera poszedł w górę z 3,27 do 5,54 mln zł, zysk netto - z 2,36 do 4,55 mln zł, a marża zysku netto - z 25,6 do 28,8 proc.

- Tak silna pozycja to efekt ponad 15 lat budowy kompleksowej oferty dla e-sklepów. Dzięki temu pomagamy nie tylko prowadzić sprzedaż, ale i efektywnie ją zwiększać. Co ważne, coraz większa część naszych przychodów generowana jest w modelu pay-as-you-grow, dzięki któremu rośniemy wraz z klientami, a model SaaS umożliwia generowanie wyższych marż, wraz ze wzrostem przychodów - skomentował Marcin Kuśmierz.

W 2020 roku Shoper zwiększył sprzedaż do 46,9 mln zł z 27,9 mln zł w 2019 roku, zysk operacyjny do 16,7 mln zł z 5,4 mln zł, a zysk netto do 12,5 mln zł z 3,9 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Akcje Shopera zostaną sprzedane za 363 mln zł, cena na maksymalnym poziomie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl