SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sondaż wyborczy: PiS wygrywa, ale nie ma większości

Wybory w najbliższą niedzielę wygrałoby PiS z poparciem 31,3 proc. wyborców, ale nie uzyskałoby większości w Sejmie - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". KO zyskałaby 24,7 proc., Polska 2050 i PSL - 14,6 proc., Lewica - 9,6 proc., a Konfederacja 8,7 proc.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24

Jak podaje RMF FM, jedynie połowa respondentów deklaruje, że wzięłaby udział w głosowaniu. "Ponad 40 proc. ankietowanych nie zamierza skorzystać z czynnego prawa wyborczego. W kwestii tego, czy wziąć udział w głosowaniu, ciągle waha się prawie 9 proc. Polaków" - czytamy.

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, najwięcej, 31,3 proc. głosów otrzymałoby PiS. Tym samym o prawie 7 punktów procentowych wyprzedziłoby Koalicję Obywatelską, która dostałaby 24,7 proc. głosów.

Na trzecim miejscu uplasowałaby się koalicja Polski 2050 i PSL z poparciem 14,6 proc. wyborców. 9,6 proc. zyskałaby Lewica, a 8,7 proc. Konfederacja. Na Suwerenną Polskę - która według tego sondażu startowałaby niezależnie od PiS - zagłosowałoby 1,2 proc. ankietowanych, więc partia ta nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Natomiast 9,9 proc. respondentów nie wie, na jaką formację oddałoby głos.

RMF FM zaznacza, że wynikający z sondażu rozkład sił w Sejmie nie dawałby nadziei obecnie rządzącym na uzyskanie większości. "PiS z Konfederacją, według przelicznika zaproponowanego przez dr. hab. Jarosława Flisa, zyskiwałby 211 mandatów, przy 248 mandatach poselskich tworzących potencjalną koalicję antyrządową" - wyjaśnia rozgłośnia.

Jak wylicza, dziś PiS zyskałoby 177 mandatów, KO - 136, Polska 2050 - Koalicja Polska - 72, Lewica - 40, a Konfederacja - 34.

Sondaż został przygotowany przez United Surveys w dniach 5-7 maja na próbie 1000 osób.

Dołącz do dyskusji: Sondaż wyborczy: PiS wygrywa, ale nie ma większości

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jener
I pozamiatane
odpowiedź
User
Sylwunia
Wierzę że PiS wygra wybory jesienne i będzie miał większość w sejmie.
odpowiedź
User
Piotr
Wierzę że PiS wygra wybory jesienne i będzie miał większość w sejmie.

Bo jak nie wygra to co ? Będziesz musiała w końcu zacząć pracować ?
odpowiedź