SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Właściciel stacji muzycznych kupuje kanały AXN

Sony Pictures Television Network sprzedaje niemieckojęzyczne kanały Sony AXN i Sony Channel. Ich nowy właścicielem ma zostać High View Group, nadawca m.in. stacji muzycznych Deluxe Music. Po transakcji kanały będą działać pod nazwami AXN Black oraz AXN White.

Dostępny w Niemczech kanał Sony AXN Dostępny w Niemczech kanał Sony AXN

Transakcja została już zgłoszona austriackiemu Federalnemu Urzędowi ds. Konkurencji. Dotychczas Sony kontrolowało stacje przez spółkę Fiction First z siedzibą w Kolonii. High View obejmie w niej 100 proc. udziałów. Poza kanałami, firma przejmie serwis streamingowy Sony One, który będzie nosił nazwę AXN+. Dalej ma być dostępny w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

W przypadku krajów niemieckojęzycznych mamy do czynienia z powrotem do marki AXN. Sony uruchomił niemiecką wersję AXN w 2004 roku, a w październiku 2019 roku zmienił nazwę stacji na Sony AXN. Sony Entertainment Television rozpoczął z kolei nadawanie w 2013 roku, a pod obecną nazwą działa od 2016 roku.

Nowy właściciel niemieckich kanałów AXN

High View jest firmą medialną z siedzibami w Monachium, Landshut i Wiedniu. Do jej portfolio należy kanał muzyczny Deluxe Music, uruchomione na początku roku na pozycji  orbitalnej Astra 19,2E stacje Deluxe Dance By Kontor, Deluxe Flashback, Deluxe Rock i Deluxe Rap. Firma posiada też stacje dokumentalne Bergblick, Xplore, OneTerra, adresowaną do myśliwych i wędkarzy Waidwerk, kulinarną Just Cooking, poświęconą produkcjom kryminalnym Crime Time i ochronie środowiska Screen Green. Część kanałów jest nadawanych tradycyjnie (telewizja kablowa, satelitarna, IPTV), a część w modelu FAST (darmowe stacje w streamingu) lub wideo na żądanie.

W erze streamingowej filmowo-serialowe kanały są najbardziej narażone na konkurencje ze strony globalnych platform. Właściciele dużych wytwórni filmowych mają swoje serwisy SVoD (HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video). High View koncentruje się z kolei w ostatnich latach na darmowych stacjach w modelu FAST. Kanały AXN mogą pasować do tego portfolio.

Stacje AXN w Europie Środkowo-Wschodniej należą do greckiej firmy

W październiku 2021 roku grecka Antenna Group przejęła kanały Sony Pictures Television Network w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce zmiana objęła filmowo-serialowe stacje: AXN, AXN Black, AXN White, AXN Spin i serwis streamingowy AXN Now. W Polsce AXN zadebiutował w 2003 roku. Był kiedyś w czołówce kanałów tematycznych w naszym kraju. W 2006 roku pojawiły się AXN Crime i AXN SciFi, które w 2013 roku zmieniły nazwę na AXN White i AXN Black. W 2012 roku nad Wisłą pojawił też AXN Spin.

W kwietniu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl właściciel stacji AXN zapewnił, że nie zamierza zmniejszyć liczby kanałów na polskim rynku. - Antenna Entertainment nie ma planów zmiany portfolio kanałów AXN w Polsce. Wszystkie dotychczasowe kanały AXN, AXN White, AXN Black i AXN Spin będą nadal dostępne u operatorów – tłumaczyła grecka firma.

W maju Grupa Antenna Entertainment podpisała umowę licencyjną, w ramach której koncern Paramount dostarczy ponad 2 tys. godzin filmów i seriali, m.in. do kanałów AXN w Polsce. Firma twierdzi, że poza strukturami Sony, może zapewnić treści od różnych dostawców. Kilka miesięcy temu kanały AXN usunięto z oferty Orange Polska i kilku słowackich operatorów płatnej telewizji. Platforma Canal+ Polska „przeniosła” stacje na dalsze pozycje na liście kanałów, choć AXN Black ostatnio „awansował”. Można go znaleźć na 122 pozycji dekoderów zamiast dotychczasowej 291.

Dołącz do dyskusji: Właściciel stacji muzycznych kupuje kanały AXN

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zawer
Zastanawiam się co z Sony Pictures, od dawna nie wypuszczają popularnych filmów, a z segmentu telewizyjnego się zwijają.
Czas już zgasić światło...
10 4
odpowiedź