SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Impreza sportowa w Polsce będzie komentowana przy pomocy sztucznej inteligencji

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce odbędą się od 20 do 25 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Europejska Unia Nadawców poinformowała, że transmisja z imprezy będzie dostępna na kanale European Athletics na YouTube. Zastosowany zostanie komentarz przy użyciu sztucznej inteligencji.

Promo Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce (fot. YouTube.com/European Athletics)Promo Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce (fot. YouTube.com/European Athletics)

Głosu na potrzeby syntezatora mowy użyczyła srebrna medalistka mistrzostw i komentatorka Hannah England. Sztuczna inteligencja ma powielać stwierdzenia pojawiające się na oficjalnym blogu Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Dzięki temu tanim komentarzem opatrzone zostaną wszystkie występy zawodników.

„Sztuczna inteligencja może pomóc nadawcom”

Wchodząca w skład EBU jednostka Eurowizja Sport poinformowała, że traktuje ten projekt jako eksperyment.  - Wszyscy są podekscytowani możliwościami oferowanymi przez sztuczną inteligencję w rozszerzaniu zasięgu naszych treści. Wierzymy, że dobrze przygotowane strategie sztucznej inteligencji mogą pomóc zarówno nadawcom publicznym, jak i naszym partnerskim federacjom sportowym, nawiązać kontakt z szerszą publicznością i będziemy uważnie przyglądać się wynikom tego eksperymentu - stwierdził szef sportów letnich Eurovision Sport Andreas Aristodemou.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja zastąpi pracowników mediów? "To szansa dla dziennikarzy"

- Jestem podekscytowana współpracą z European Athletics i EBU. Pozwoli to zbadać wykorzystanie sztucznej inteligencji, aby dostarczyć jeszcze więcej treści naszym fanom. Zawsze szukamy innowacji w lekkoatletyce i wierzę, że wykorzystanie mojego sklonowanego głosu poprawi wrażenia kibiców i zachęci ich do śledzenia naszej dyscypliny sportowej - powiedziała Hannah England.

Sztuczna inteligencja może przynieść dodatkowe treści

Choć w przypadku treści premium, „prawdziwy” lektor jeszcze długo może być niezbędny, to nieco inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu darmowych kanałów telewizyjnych oferowanych w streamingu (FAST). W Stanach Zjednoczonych i na niektórych rynkach Europy Zachodniej cieszą się one rosnącą popularnością. W Polsce branża dopiero „raczkuje”. Jednym z powodów są wysokie koszty dubbingu lub lektora i mniejszy rynek reklamowy.

 Niedawno ITV Studios poinformowało, że na razie nie uruchomiło kanałów FAST w Hiszpanii i we Włoszech z powodu wysokich kosztów przygotowania dubbingu w lokalnych językach. W przypadku Europy Środkowo-Wschodniej może to być jeszcze mniej rentowne. Przedstawicielka Omdii uważa, że takie problemy może rozwiązać sztuczna inteligencja. - Sztuczna inteligencja to kanał technologiczny, po który sięga DAZN, aby eksperymentować z opłacalnym dubbingiem. To zdecydowanie rynek, który należy obserwować w nadchodzących latach - Maria Rua Aguete.

Po nową technologię coraz chętniej sięgają polscy nadawcy. Prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski podczas panelu na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Sopocie poinformował, że zarejestrował nawet telewizję pod marką AI. - Byliśmy w Cannes. Są operatorzy, którzy chcą oferować nasze seriale w Indiach, Chinach - mówił Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. Oferta programowa platformy ma być przygotowana ze wsparciem sztucznej inteligencji. - Trwają szkolenia - dodał Dąbski. Sztuczną inteligencję testuje też przy m.in. wizualizacjach i tłumaczeniach TVN Warner Bros. Discovery. Radio Eska reklamuje się z kolei przy pomocy grafik przygotowanych przez sztuczną inteligencję.

Dołącz do dyskusji: Impreza sportowa w Polsce będzie komentowana przy pomocy sztucznej inteligencji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anonim
"Wielki brat", to już nie bajki, a powoli realna rzeczywistość. Trzeba się jednak cofnąć o 10-15 lat, jeśli chodzi o technikę, bo za daleko też źle. Zawsze się komentowało bez takich głupot, no ale się teraz im w d..ch poprzewracało. Komentujący to powinien czerpać z tego przyjemność. Jeśi kogoś to męczy - nie nadaje się na komentującego. Za niedługo może nastąpić cyfrowa dyktatura, na razie jest w ramach testu. Podobnie jak podczas "plandemii" - przecież to też był test, jak ludzie zaaragują, no ale całe szczęścia plan im się nie powiódł do końca. Trzeba do konstytucji dopisać coś na ten temat, tak aby żaden cyfrowy pieniądz, a szczególności cyfrowa dyktatura nie weszła w życie za daleko.
odpowiedź
User
kuba
czyli przynajmniej w dziennikarstwie sportowym będzie jakaś inteligencja? Dobrze. Niech jeszcze to zaszczepią dziennikarzom politycznym TVN i TVP oraz innych partyjnych pociotków 😉
odpowiedź