SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stowarzyszenie Demagog i Google przeszkolą lokalne media z fact-checkingu. Pierwszy warsztat w Katowicach

Stowarzyszenie Demagog razem z Google News Initiative rozpoczęło rekrutację do cyklu warsztatów z fact-checkingu dla dziennikarek i dziennikarzy lokalnych mediów. Celem programu szkoleniowego jest udzielenie lokalnym ośrodkom medialnym wsparcia w walce z dezinformacją przed wyborami parlamentarnymi. 

Stowarzyszenie Demagog przeprowadzi 20 warsztatów stacjonarnych w całej Polsce oraz 2 webinary. ich celem będzie nauczenie lokalnych mediów, aktywistów, przedstawicieli organizacji społecznych, jak dezinformacja może negatywnie wpływać na procesy wyborcze Wybrani uczestnicy projektu zostaną zaproszeni do udziału w konferencji w Warszawie oraz do współpracy z portalem Demagog.

– Walka z dezinformacją i zapewnienie jak najszerszego dostępu do rzetelnych, sprawdzonych informacji jest kluczowym narzędziem misji Google. To szczególnie ważne podczas wyborów, kiedy najczęściej obserwujemy zwiększoną aktywność kampanii dezinformacyjnych. W tym roku, chcemy się skupić na szkoleniach dziennikarek i dziennikarzy lokalnych, którzy są najbliżej codziennych spraw Polek i Polaków – w tym tych, do których ogólnopolskie media docierają rzadziej lub w ograniczonym zakresie – komentuje Daniel Rząsa, szef Google News Initiative w Polsce.

 

Warsztaty z demaskowania dezinformacji - co w programie

Podczas warsztatów zostaną omówione wybrane zagadnienia dotyczące sposobów rozpoznawania dezinformacji, fake newsów i innych rodzajów fałszywych informacji, jak też fact-checking wypowiedzi polityków. Nie zabraknie również przydatnych narzędzi do weryfikacji informacji, zdjęć czy wideo. Szkolenia prowadzone będą przez trenerów Stowarzyszenia Demagog.

– Wybory parlamentarne to czas intensywnej pracy mediów. Nasze szkolenia pozwolą przygotować pracowników mediów lokalnych na zagrożenia wynikające z celowego rozprzestrzeniania fałszywych informacji, zwłaszcza podczas kampanii wyborczej – komentuje Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezeska Stowarzyszenia Demagog.

Proponowane zagadnienia:  

• Sposoby rozpoznawania dezinformacji, fake newsów i innych rodzajów fałszywych informacji

• Fact-checking polityków – dezinformacja przed wyborami i techniki manipulacji

• Przydatne narzędzia weryfikacji informacji (m.in.: Google Toolbox)

• Jak nie paść ofiarą dezinformacji. Skuteczna ochrona dziennikarzy

• Jak w krótkim czasie zweryfikować zdjęcie lub nagranie wideo

• Jak ustalić wiarygodność źródeł informacji w internecie

• Jak efektywnie przeszukiwać zasoby internetu

• Jak budować odporność czytelników na dezinformację

• Deepfake i inne zagrożenia wynikające z wykorzystania AI

Drugim etapem Factcheckingowego Programu Szkoleniowego będzie powarsztatowy mentoring dla 30 osób, prowadzony przez ekspertów Stowarzyszenia Demagog. W ramach współpracy  zależy nam na wymianie doświadczeń z uczestnikami szkoleń.  

W trakcie procesu mentoringowego zespół analityków Demagoga będzie wspierać dziennikarzy i dziennikarki w czasie kampanii wyborczej. Wybrana grupa osób zostanie zaproszona do udziału w konferencji wieńczącej program szkoleniowy, która odbędzie się w Warszawie.

Warsztaty stacjonarne będą odbywać się od 31 lipca do 11 września 2023 roku.

Warsztaty Stowarzyszenia Demagog i Google - terminarz

Katowice — 3 sierpnia

Łódź — 9 sierpnia

Kraków — 11 sierpnia

Poznań — 11 sierpnia

Wrocław — 22 sierpnia

Jarocin — 24 sierpnia

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Demagog i Google przeszkolą lokalne media z fact-checkingu. Pierwszy warsztat w Katowicach

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Re
Magnaci z big techów oraz prezes Kilian-Gregorczyk - znów będą skakać po głowach plebsu.
Tym razem ze swoją nachalnością w deptaniu języka polskiego.
Tak, towarzysze i towarzyszki ze szklanych wieżowców - to o was.
0 0
odpowiedź
User
Buahaha
Jakby wagnerowcy z etyki robili szkolenia
23 6
odpowiedź
User
good
Czy będą omawiali przypadek laptopa syna jednego z prezydentów? Doskonały "case"
0 0
odpowiedź