SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Strajk generalny dziennikarzy. Po raz pierwszy od 40 lat

Tysiące dziennikarzy mediów publicznych oraz prywatnych rozpoczęło w czwartek rano ogólnokrajowy strajk generalny w Portugalii. To pierwszy tego typu protest środowiska dziennikarskiego w tym kraju od ponad 40 lat.

Reżyserka telewizyjna (fot. Mediaset) Reżyserka telewizyjna (fot. Mediaset)

Jak poinformowała w komunikacie współorganizująca protest dyrekcja Związku Zawodowego Dziennikarzy (SJ), czwartkowy strajk generalny jest pierwszym w Portugalii od 1982 r.

Władze syndykatu sprecyzowały, że organizacja 24-godzinnego protestu została jednogłośnie zatwierdzona podczas ostatniego kongresu portugalskich dziennikarzy, a w strajku uczestniczą zarówno ludzie mediów publicznych, jak też prywatnych oraz redakcji o zasięgu ogólnokrajowym i regionalnym.

Zobacz: Prof. Jacek Dąbała: bezstronność dziennikarska w teorii i praktyce

Społeczna solidarność z protestem dziennikarzy 

Protestowi towarzyszą manifestacje w głównych miastach kraju. Do godzin popołudniowych w marszach solidarności z dziennikarzami wzięło udział kilka tysięcy osób. Odbyły się one m.in. w Coimbrze, Porto oraz Ponta Delgada. Wieczorem duża demonstracja spodziewana jest w Lizbonie.

Wśród głównych żądań protestujących dziennikarzy jest wzrost zarobków uwzględniający inflację, zmiana przepisów usprawniająca system awansów w redakcjach, podwyżka płac za pracę w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne.

Strajkujący domagają się też zablokowania przez państwo masowych zwolnień dziennikarzy.

Zobacz: Na świecie uwięzionych jest 320 dziennikarzy. Najwięcej m.in. w Chinach, Birmie, Białorusi i Izraelu

W strajku biorą m.in. udział pracownicy czołowego portugalskiego koncernu prasowego Global Media, kontestując rozpoczęte w tej firmie zwolnienia grupowe.

Dołącz do dyskusji: Strajk generalny dziennikarzy. Po raz pierwszy od 40 lat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl