SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Studi (wcześniej Abstra) z 500 tys. zł zysku, obcięła koszty o 11 proc.

Spółka Studi (wcześniej działająca pod nazwą Abstra) w ub.r. osiągnęła 503,1 tys. zł zysku netto, wobec 71,9 tys. zł rok wcześniej. Przychody firmy zmalały o 7,4 proc. do 8,06 mln zł, natomiast koszty operacyjne ograniczono o 11,2 proc. W ub.r. ze spółką pożegnali się twórcy kanału Abstrachuje, z którego się rozwinęła.

Aleksander Wandzel, prezes Studi Article

- Nasze główne gałęzie, tj. kanały dla marek i kanały własne zanotowały zbliżone lub nieznacznie niższe przychody w porównaniu do zeszłego roku, natomiast znacznie poprawiliśmy rentowność na poszczególnych projektach - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prezes Studi Aleksander Wandzel w lutym, gdy firma przedstawiła wstępne wyniki finansowe za ub.r.

Głównym kanałem własnym spółki jest obecnie Foot Truck o piłce nożnej, którego przychody w ub.r. poszły w górę o 140 proc. Z firmą pożegnali się natomiast twórcy kanału Abstrachuje: wiosną ub.r. odszedł z niego Rafał Masny (w połowie br. sprzedał swoje udziały w spółce), a Robert Pasut i Cezary Jóźwik w styczniu br. ogłosili, że odkupili kanał i odchodzą z firmy. Od połowy br. wszystkich trzech reprezentuje marketingowo agencja GetHero.

Natomiast Studi z GetHero współpracuje od jesieni ub.r. przy sprzedaży oferty reklamowej kanału Beksy.

Spółka rozwijała w ub.r. kanały youtube’owe dla reklamodawców, pod koniec roku uruchomiła kanał „Masz przesyłkę!” promujący usługi InPostu. - Bardzo cieszy wysoki współczynnik powracalności klientów (większość klientów z 2020 roku zdecydowała się przedłużyć współpracę w 2021) oraz pojawienie się nowych partnerów w osobach InPost oraz JustJoin.IT - komentował Aleksander Wandzel.

Nie był natomiast zadowolony z wyników wprowadzonej jesienią 2019 roku platformy podcastowej Storia. - Tu zanotowaliśmy największy spadek przychodów - przyznał.

Mniej na pensje i odsetki

Wydatki Studi zmalały dużo mocniej od przychodów - o 11,2 proc. do 7,61 mln zł. To głównie zasługa ograniczenia kosztów wynagrodzeń z 3,01 do 2,09 mln zł oraz ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń pracowniczych z 235,9 do 120 tys. zł.

Nakłady na zużycie materiałów i energii zmalały ze 161,1 do 71,2 tys. zł, a koszty określone jako pozostałe - ze 190,6 do 171,6 tys. zł. Natomiast koszty usług obcych zwiększyły się z 4,7 do 4,88 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Rentowność spółki poprawił też spadek kosztów finansowych (głównie odsetek) z 250,3 do 152,2 tys. zł.

Zysk drugi rok z rzędu

Wyniki zyskowności Studi zwiększyły się o kilkaset tys. zł. Na poziomie sprzedażowym zysk wzrósł ze 135,8 do 449,8 tys. zł, a na poziomie brutto i netto - z 71,9 do 503,1 tys. zł.

Zeszłoroczny zysk został przeznaczony na pokrycie wcześniejszych strat, które na koniec 2020 roku wynosiły prawie 7 mln zł. To pokłosie głownie działalności w latach 2017-2019. W 2019 roku firma przy 9,36 mln zł przychodów miała 3,39 mln zł straty netto, rok wcześniej zanotowała 7,95 mln zł wpływów i 2,26 mln zł straty, a w 2017 roku - 2,93 mln zł wpływów i 1,77 mln zł straty.

- Śmiało można powiedzieć, że przeszliśmy kawał transformacji w ostatnich dwóch latach. Jest to źródłem bardzo dużej satysfakcji - podkreślił Aleksander Wandzel.

Głównymi udziałowcami Studi są obecnie spółki Padrone Capital (stoją za nią Maciej Wandzel i Bogusław Leśnodorski, w przeszłości zarządzający Legią Warszawa) i Aulos 1 (kontrolowana przez Macieja i Małgorzatę Wandzlów) oraz bezpośrednio do Maciej Wandzel.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Youtube
autor:
2022-09-05

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl