SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meta opóźnia szyfrowanie wiadomości na Facebooku i Instagramie. W tle walka z pedofilami

Koncern Meta, właściciel Facebooka i Instagrama zapowiedział, że pełne szyfrowanie rozmów prowadzonych przez użytkowników na tych platformach zostanie wprowadzone w 2023 zamiast w 2022 roku. Decyzję podjęto po naciskach organizacji chroniących dzieci, które obawiają się, że szyfrowanie end-to-end utrudni ściganie pedofilów i innych przestępców atakujących najmłodszych w mediach społecznościowych.

 

Article

Facebook i Instagram, platformy należące obecnie do koncernu o nazwie Meta od dłuższego czasu zapowiadały, że w ich narzędziach komunikacyjnych pojawi się mechanizm pełnego szyfrowania wiadomości wymienianych pomiędzy użytkownikami.

Obawy o ochronę dzieci

Do tej pory w ekosystemie stworzonym przez Marka Zuckerberga pełne szyfrowanie (tzw. end-to-end) zostało zastosowane jedynie w komunikatorze WhatsApp. Wcześniej Facebook i Instagram zapowiadały, że podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w tych serwisach na początku 2022 r.

Czytaj także: Facebook zbiera dane o aktywności nastolatków w sieci

Teraz jednak, jak donoszą dzienniki „The Guardian” i „The Telegraph” termin ten został znacznie wydłużony – pełne szyfrowanie na wspomnianych platformach pojawi się dopiero w 2023 r.

Skąd to opóźnienie? Choć przedstawiciele Mety dość mgliście mówią o konieczności pokonania dodatkowych wyzwań technologicznych, to według mediów są inne powody.

Wyraźne obawy o wprowadzenie szyfrowania end-to-end (w tej opcji treść wiadomości mogą zobaczyć jedynie nadawca i odbiorca przekazu) wyraziły instytucje zajmujące się ochroną bezpieczeństwa dzieci.

Organizacja National Society for the Prevention of Cruelty to Children (NSPCC) stwierdziła kategorycznie, że prywatne przesyłanie wiadomości jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie.

Zdaniem ekspertów szyfrowanie znacznie utrudni policji ewentualne zapobieganie przestępstwom skierowanym przeciwko najmłodszym oraz ściganie sprawców takich czynów, m.in. pedofilów szukających kontaktów z ofiarami w mediach społecznościowych.

Dodatkowe narzędzia dla policji

Z aplikacji należących do Meta korzysta codziennie 2,8 mld osób. W 2020 r. branża technologiczna przekazała do amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych ponad 21 mln zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci zidentyfikowanych na jej platformach na całym świecie. Ponad 20 mln z tych zgłoszeń pochodziło z Facebooka.

Swoje obawy w zakresie szyfrowania wiadomości wyraził także Ofcom, brytyjski regulator rynku internetowego i medialnego. W tej sytuacji decyzję o wprowadzeniu opcji na FB i Instagramie opóźniono.

W rozmowie z „The Telegraph” Antigone Davis, szefowa bezpieczeństwa Facebooka przyznała, że z zastosowaniem nowego sposobu komunikacji nie należy się spieszyć. Zaznaczyła przy tym, że w momencie wprowadzenia szyfrowania w 2023 r. firma zapewni odpowiednie mechanizmy i procedury, które ułatwią ściganie przestępców na podstawie innych niż rozmowy, nieszyfrowanych danych dotyczących konkretnych kont.

Czytaj także: Facebook prezentuje system tłumaczący języki w czasie rzeczywistym

Dołącz do dyskusji: Meta opóźnia szyfrowanie wiadomości na Facebooku i Instagramie. W tle walka z pedofilami

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl