SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ilona Łepkowska i Jacek Bromski piszą do premiera ws. tantiem od platform VoD

Przedstawiciele branży filmowej wysłali list do premiera Mateusza Morawieckiego w którym zaapelowali o implementację unijnej dyrektywy, która pozwoli im dostawać tantiemy od wyświetlania ich produkcji na platformach streamingowych. - Przychody platform VOD w Polsce wynoszą już 2,3 miliarda złotych rocznie, w tym samym czasie polscy filmowcy otrzymują dokładnie 0 zł tantiem” - piszą w liście do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl. Wśród jego autorów są m.in. Ilona Łepkowska, Jacek Bromski i Barbara Białowąs.

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki

Twórcy i artyści audiowizualni w Polsce otrzymują tantiemy jedynie z tytułu wyświetlania ich produkcji w stacjach telewizyjnych, na płytach DVD, u operatorów kablowych czy w kinach. Jest to zgodne z polskim prawem, czyli ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednocześnie branża od dawna zabiega o włączenie do tej listy serwisów streamingowych, co ma nastąpić wskutek implementacji w Polsce dyrektywy unijnej nad czym pracował w ostatnim czasie resort kultury.

Teraz przedstawiciele branży filmowej napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwracają uwagę, że czekają na prawo, które „zagwarantuje wszystkim filmowcom sprawiedliwe tantiemy z internetu”. Jak podkreślają, „gwarantuje to unijna dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, której wdrożenie w Polsce przedłuża się z niezrozumiałych dla nas względów już o wiele miesięcy”.

Autorzy listu piszą, że nowe przepisy miałyby ochronić polską kulturę. I zwracają uwagę, że przychody platform w Polsce wynoszą 2,3 mld zł rocznie, a „w tym samym czasie polscy filmowcy otrzymują dokładnie 0 zł z tantiem (...). Traci na tym nie tylko cała polska branża filmowa, ale także polska gospodarka. Zastanawia nas dlaczego polscy twórcy filmowi mogą otrzymywać tantiemy z innych państw Europy, w których oglądane są polskie filmy czy seriale (z Francji, Włoch, Hiszpanii, czy nawet Słowenii, Litwy, Estonii), a wciąż nie mogą liczyć na nie we własnym kraju, gdzie są najpopularniejsze”.

Jak w styczniu informował Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich 9 grudnia ub.r. z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do resortu kultury przyszło pismo podpisane przez odpowiedzialnego za cyfryzację wiceministra Janusza Cieszyńskiego. Zasugerowano w nim wyłączenie z ustawy przepisów o tantiemach w internecie. Zdaniem szefa SFP wysłanie pisma o takiej treści miało być efektem wizyty w Polsce CEO Netflixa Reeda Hastingsa (Netflix temu zaprzecza).

„Zastanawiające jest dla nas również to, że urzędnicy państwowi stawiają interesy zagranicznych firm ponad interesami polskich twórców i polskich obywateli” - skomentowali teraz autorzy listu.

„W imieniu wszystkich polskich filmowców apelujemy do Pana oraz do rządu Prawa i Sprawiedliwości o implementację dyrektywy wraz z zapisami zapewniającymi prawo do sprawiedliwego wynagrodzenia z internetu!” - kończą autorzy.

List podpisali: Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich; Andrzej Jakimowski, przewodniczący zarządu Gildii Reżyserów Polskich; Ilona Łepkowska, przewodnicząca zarządu Gildii Scenarzystów Polskich; Piotr Śliskowski, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC; Witold Płóciennik, przewodniczący zarządu Związku Zawodowego Filmowców; Jarosław Barzan, prezes Polskiego Stowarzyszenia Montażystów; Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej; Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich ZASP; Maksymilian Rogacki, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich; Lidia Duda, przewodnicząca zarządu Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych; Barbara Białowąs, prezeska Stowarzyszenia Kobiet Filmowców oraz Dominik Skoczek, dyrektor Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.

Ustawą wdrażającą dyrektywę zajmie się rząd

Z naszych informacji wynika, że zapis dotyczący objęcia serwisów VOD system tantiem cały czas znajduje się w projekcie ustawy. Trafiła ona już na rządowy komitet do spraw europejskich, a potem trafi na komitet stały i wreszcie na posiedzenie rządu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Rada Ministrów zajmie sie projektem.

Na podstawie danych dotyczących obowiązkowej opłaty platform VoD na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (35 mln zł rocznie) filmowcy oszacowali, że roczne przychody serwisów streamingowych w Polsce wynoszą ok. 2,3 mld zł.

Tantiemy nie trafiają w całości do twórców, bo procent od nich zabierają organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które wspierają poszerzenie zapisów dot. tantiem.

30 listopada ub.r. Netflix jako pierwszy i jedyny serwis streamingowy w Polsce, ogłosił pilotaż systemu dodatkowych wynagrodzeń dla twórców popularnych lokalnych produkcji. - Jest to program bazujący na rozwiązaniach z powodzeniem wdrożonych już w innych krajach europejskich - informowała firma.

Dołącz do dyskusji: Ilona Łepkowska i Jacek Bromski piszą do premiera ws. tantiem od platform VoD

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Kto by nie chciał zrobić coś raz i mieć płacone do końca życia.
0 0
odpowiedź
User
kolis
Mam lepszy pomysł. Tantiem za każdy bochenek chleba, a płacić go będą piekarzom filmowcy XD
0 0
odpowiedź
User
Ja
Kto by nie chciał zrobić coś raz i mieć płacone do końca życia.
hmm… biuro patentowe tez chcesz zlikwidować? Rejestracje marki również?
0 0
odpowiedź