SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ile są warte rekordy TV Republika na YouTubie? "Ledwo starczyłoby na pensje Holeckiej i Rachonia w TVP"

Wtorkową relację TV Republika na temat zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oglądało na YouTubie równocześnie nawet ponad 70 tys. widzów. Przez dwa tygodnie kanał zyskał tam ponad 250 tys. subskrybentów. Czy ta wzrostowa tendencja się utrzyma i zapewni stacji stałe finansowanie? - Jeśli Danuta Holecka i Michał Rachoń mieliby w TV Republika podobne zarobki do tych ostatnio ujawnionych z czasów TVP, to przychody z wyświetlenia na Youtube całego kanału ledwo starczyłyby na ich wynagrodzenie - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Olivia Drost.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali zatrzymani przez policję we wtorek po godz. 19 w Pałacu Prezydenckim. O godz. 20 TV Republika zaczęła program specjalny. Reporter łączył się ze studiem między innymi z komendy policji na warszawskim Grochowie. Przez dwie godziny, które wypełniła chaotyczna i pełna emocji akcja aresztowania i transmitowane po niej komentarze, oglądalność nie spadła poniżej 60 tys. widzów. 


- Na obecny "sukces" Republiki składają się dwie rzeczy. Po pierwsze, gorące okienko transferowe i przejście Danuty Holeckiej oraz Michała Rachonia, którzy za sprawą ogromnych karier w TVP stali się jednymi z najpopularniejszych twarzy mediów (żeby nie powiedzieć dziennikarzy) z prawej strony. Po drugie, prawicowy odbiorca stracił w jakiś sposób alternatywę - w TVP zachodzą burzliwe zmiany wprowadzane przez nową władzę, TVP Info i znane mu w pewnej formie Wiadomości przestały istnieć. Szukając nadawcy z przekazem odpowiadającym swojej ideologii, kilkaset tysięcy osób przeszło do oglądania TV Republiki. Czy to też tak ogromny sukces? Gdyby zestawić dotychczasowych odbiorców TVP Info czy Wiadomości ze wzrostami TV Republika - to porównanie wypadłoby raczej marnie - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Olivia Drost, właścicielka agencji oLIVE media.

CZYTAJ TAKŻE: Portal TV Republika nie wytrzymał debiutu Danuty Holeckiej

- Kolejna rzecz jest taka, że jak najbardziej na YT jest miejsce na treści informacyjne, newsowe, czy polityczne z różnych opcji politycznych. Więc jeśli teraz widzowie telewizji publicznej odchodzą stamtąd masowo, bojkotują ja w ramach protestu czy szukają treści bardziej prawicowych dla siebie to gdzieś je muszą znaleźć, gdzieś się muszą przenieść i możliwe, że TV Republika tych treści teraz dostarcza. Jest sporo takich kanałów, które pokazują, że można tematy polityczne czy publicystyczne publikować na YT - dodaje ekspert w zakresie influencer marketingu & YouTube Kamil Bolek.

Rekord widzów TV Republika na kanale YT. Czy będą kolejne?

Wtorkowe, chwilami 73 tys. widzów to rekord w historii kanału TV Republika na YT. Dotychczas stacja była oglądana równocześnie na YouTubie maksymalnie przez ponad 20 tys. widzów. 22 tys. osób śledziło pod koniec grudnia pierwsze wydanie „Dzisiaj” prowadzone przez Danutę Holecką. W ostatnich dniach najpopularniejsze programy, m.in. poranne „Michał Rachoń. #Jedziemy” i pasmo po godz. 20, w którym relacjonowano m.in. protesty przeciw zmianom w mediach publicznych, przyciągały jednocześnie ponad 25 tys. widzów. 

CZYTAJ TAKŻE: W TV Republika dominują spoty USP Zdrowie. Polsat Media chce kar za wycofane reklamy

- To chwilowy skok. Większych już nie będzie. Ci, którzy spanikowali, gdy zabrano im pasujący ich poglądom format Wiadomości i TVP Info, nagle szukali alternatywy. Kto miał ją znaleźć, ten już ją znalazł Pamiętajmy, że w TV Republika nie zadziało się nic spektakularnego. Nie transmitowano żadnego materiału na wyłączność, nie stworzono reportażu na skalę Bollywodzkiego Zera Krzysztofa Stanowskiego. Nie podniesiono jakości transmisji. Po prostu część odbiorców szukała zgodnego ze swoimi poglądami programu, a inna część podążyła za Danutą Holecką i Michałem Rachoniem. Czasy ich świetności już minęły, na pewno nie będą gromadzić nawet połowę tyle widzów, co w czasach pracy w TVP - mówi Olivia Drost.

Czas do wakacji daje Republice Wojciech Kardaś. - Na ten moment oglądalność Republiki będzie rosnąc. I tak, będziemy często słyszeć o rekordach, bo wcześniej to była telewizja promilowa, której praktycznie nikt nie traktował serio. W tym momencie wszyscy politycy z PiS będą występować i informować o Republice, tak więc zarówno świadomość jak i zasięgi będą rosły. Pamiętajmy jeszcze o "widzach cynicznych", którzy nie są z obozu PiS, a jedynie chcą obejrzeć Danutę Holecką czy pośmiać się z nowej roli Rachonia. Myślę, że po wakacjach wykrystalizuje się prawdziwa publika telewizji Sakiewicza. Wierni fani zostaną, cyniczni już się znudzą - mówi ekspert ds. komunikacji internetowej i social media Wojciech Kardyś.

Ekspert o TV Republika: Na YT nie o liczbę subskrypcji toczy się walka

Oglądalność kanału podskoczyła, gdy 20 grudnia zamknięto TVP Info i „Wiadomości” czasów “dobrej zmiany”.  19 grudnia kanał youtube’owy TV Republika miał 546 tys. subskrybentów (dane z platformy Socialblade). Przez kolejne dni przybywało ich po 16-18 tys. dziennie, 23 grudnia było 23 tys., i przybywało ich każdego dnia. Pierwsze dwa dni Danuty Holeckiej dały 39 tys. nowych subskrypcji. Natomiast w minionym tygodniu tempo zmalało do 6-9 tys. dziennie.

Kanał TV Republika na YT przez dwa tygodnie zyskał ponad 300 tys. subskrybentów. W tym tygodniu ich liczba dalej rośnie w środę wieczorem wynosiła ok. 870 tys.


- Na YT nie o liczbę subskrypcji toczy się walka. Jeśli coś pozyskało dużą liczbę subskrypcji to na pewno mówimy o jakimś początkowym zainteresowaniu, sztuką jest to później utrzymać. Liczba subskrypcji nie przekłada się na wyświetlenia czy na stałą liczbę widzów. Najważniejsi są powracający widzowie i wszystkie dane pokazują, że większość czasu oglądania nie pochodzi od subskrybentów. Dzisiaj w internecie deklaracje co chcę oglądać, a co faktycznie oglądamy to są dwie różne rzeczy – wyjaśnia Kamil Bolek.

CZYTAJ: TV Republika z rekordami także na YouTubie. 250 tys. nowych subskrybentów

- Ci widzowie to jest taka pierwsza deklaracja, ale z czasem to się rozsypie na inne kanały, a wokół tego skupi się zaangażowana społeczność, ale ona nie będzie tak duża – dodaje Bolek.

Ile TV Republika zarabia na YT?

Widzowie oglądając kanał TV Republika generują przychody z reklam, a pieniądze stacji są potrzebne (o czym dziennikarze często informują na antenie, prosząc o wpłaty). 

- Wbrew wyobrażeniom nie są to szaleńcze kwoty. 70 tys. wyświetleń na Youtubie pod rekordowym filmem to nie jest żadna rewelacja i to są wyświetlenia, które naprawdę dają znikome przychody. Spora część filmów na kanale TV Republika nie przekracza 10 tys. wyświetleń, a my zachwycamy się w mediach jednym filmem, który przebił 70 tys. – zaznacza Olivia Drost.

- Jeśli Danuta Holecka i Michał Rachoń mieliby w TV Republika podobne zarobki do tych ostatnio ujawnionych z czasów TVP, to przychody z AdSense (wyświetlenia na Youtube) całego kanału TV Republika ledwo starczyłyby na ich wynagrodzenie. A gdzie dalej z kosztami produkcji, studia, zatrudnieniem operatorów, montażystów, producentów i innych osób z zespołu – wymienia Olivia Drost.

CZYTAJ TAKŻE: Danuta Holecka w Telewizji Republika. Poprowadzi program informacyjny

- Kanały publicystyczne youtuberów potrafią wyciągnąć 5-6 cyfrowe wyniki, jeśli chodzi o przychody. Tylko trzeba pamiętać, że mówimy o przychodzie, a telewizja generuje niemałe koszty. W związku z czym to może być dodatkowe źródło dochodów, a nie utrzymania. Nie mówiąc już o tym, że reklamodawcy będą mogli wyłączyć reklamy na danym kanale, jeśli nie będą sobie życzyć. To co można zrobić, chcąc oszacować zarobki, to przemnożyć tysiące wyświetleń razy maksymalnie 20 zł – analizuje Kamil Bolek.

Wyniki finansowe TVP Republika

Z danych Nielsena wynika, że od 20 do 28 grudnia udział w rynku TV Republika wyniósł 2,70 proc., co oznacza wzrost o 2598,89 proc. w porównaniu z dniami 1-19 grudnia ub.r.  Udział wyniósł 1,33 proc. w grupie 16-49 oraz 1,65 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement. W rankingu kanałów informacyjnych Telewizja Republika w okresie zajęła miejsce drugie. Wyższy udział w 4+ zanotował tylko kanał TVN24 (7,16 proc.).

W 2022 r. Telewizja Republika osiągnęła wzrost przychodów o 10,9 proc. do 19,53 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 228,1 do 33,8 tys. zł. Stacja dodatnią rentowność osiągnęła drugi raz w swojej 10-letniej historii.

Dzięki zwiększonej oglądalności Telewizji Republika oraz zmianie grupy rozliczeniowej z A16-49 na A16-59, nastąpił wyraźny wzrost przychodów z reklamy telewizyjnej (sprzedaż spotowa) od brokera Polsat Media z poziomu ok 90 tys. zł/mies. do ok. 160 tys. zł/mies.

CZYTAJ TAKŻE: TV Republika deklasuje wPolsce.pl i TV Trwam. „Namaszczona przez prezesa PiS”

Zysk sprzedażowy zwiększył się z 378,2 do 412,7 tys. zł, a przy wzroście pozostałych kosztów operacyjnych ze 158,5 do 439,5 tys. zł i pozostałych wpływów z 22,8 do 460,9 tys. zł. zysk brutto poszedł w górę z 241,1 do 427,8 tys. zł. TV Republika zapłaciła w ub.r. 394 tys. zł (wobec 13 tys. zł rok wcześniej), przez co zysk netto zmalał z 228,1 do 33,8 tys. zł. 

Dołącz do dyskusji: Ile są warte rekordy TV Republika na YouTubie? "Ledwo starczyłoby na pensje Holeckiej i Rachonia w TVP"

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
joy
czy mozna prosic o komentarz kogos bardziej merytorycznego niz ta pani, co staje na glowie zeby umniejszyc niewatpliwy sukces republiki? ale zeby to nie byl kolejny Brajanek mediow..
odpowiedź
User
Ewa
Ale z was szuje . Na miarę WP. I eksperci tez odpowiednio dobrani. FUJ!!
97 26
odpowiedź
User
Ja
Nie to jest chwilowe przez tyle nikt nie praktycznie o republice nie slyszal a teraz chwala jak cnn he pisowski bastion wylaczyc
20 53
odpowiedź