SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 stawia na dokumenty, rozrywkę i publicystykę

Nowy show Orłosia, stałe pasmo dokumentalne i kilka nowych formatów wiosną w TVP1.

„W wiosennej ramówce postawiliśmy na pasmo dokumentalne, na rozrywkę i publicystykę” – powiedział wczoraj portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Wojciechowski, dyrektor TVP1.

„KaDwa” emitowany będzie na żywo co tydzień w czwartkowe wieczory o godz. 22.00. Będzie to audycja publicystyczna poświęcona najważniejszym wydarzeniom politycznym i społecznym. Prowadzący postarają się przeanalizować wydarzenie minionego tygodnia, zdiagnozować powstałą sytuację, dotrzeć do przyczyn problemu i przewidzieć konsekwencje, jakie ze sobą niesie. „KaDwa” wykorzysta wszelkie dostępne środki techniczne: relacje na żywo z miejsc wydarzeń, łączenia satelitarne, filmowe relacje reporterskie, rozmowy w studiu, cytaty z prasy i mediów elektronicznych oraz materiały archiwalne.

Nie wiadomo jeszcze kto, po rezygnacji braci Karnowskich, poprowadzi ten program.

„Chodź płynie w nich ta sama krew, to różnice charakteru sprawią, iż dostaniemy pełny ogląd sytuacji” – komentuje program Wojciechowski. Emisja od 15 marca.

           

„Na marzec zapowiadamy poniedziałkowe pasmo dokumentalne o godz. 20.15. Jest to najlepsza pora, jaką ta forma kiedykolwiek miała w naszym kanale” – mówi Barbara Pawłowska, kierownik form dokumentalnych TVP1.

W nowym paśmie filmów dokumentalnych oprócz nowych pozycji zobaczymy także powtórki wyróżniających się dokumentów zrealizowanych w ostatnich latach. Jedynka przedstawi m.in. „Uciekiniera” w reż. Marka Pawłowskiego - historię Kazimierza Piechowskiego (ur. w 1919 r.), który wraz z trzema kolegami był organizatorem i uczestnikiem najbardziej brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz, czy Norwesko-Kanadyjski dokument „Na linie”, osadzony w zagmatwanych realiach Chińskiej Republiki Ludowej.

Tuż po filmie dokumentalnym w poniedziałki kolejne premierowe spektakle Teatru Telewizji. Przed każdym spektaklem emitowany będzie 4-minutowy felieton filmowy przybliżający temat i gatunek spektaklu. W marcu i kwietniu także kolejne premiery dramatów dokumentalnych. W marcu będzie to „Słowo honoru” w reż. Krzysztofa Zaleskiego, a w kwietniu „Rozmowy z katem” w reż. Macieja Englerta. 26 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, Jedynka wyemituje premierowy spektakl pt. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reż. Olgi Lipińskiej.

„W marcu też kolejne części „Rancza”, a także powrót do sprawdzonego serialu „Sfora” – mówi Maciej Muzyczuk, powołany pod koniec zeszłego roku na stanowisko zastępcy dyrektora TVP1 ds. audycji artystycznych i rozrywkowych.

„Fałszerze. Powrót Sfory”, o którym mówi Maciej Muzyczuk, w reżyserii Wojciecha Wójcika, to premierowe odcinki sensacyjnego serialu „Sfora” o grupie przyjaciół, z których trzej pracują w policji, a jeden w prokuraturze.

Kiedy ginie Sulima (Marek Kalita), Komendant Główny Policji, pozostała trójka postanawia wydać prywatną wojnę mafijnemu bossowi Starewiczowi (Krzysztof Kolberger), który zlecił to morderstwo. By dopiąć celu Olbrycht (Olaf Lubaszenko), Duch (Paweł Wilczak) i Nowicki (Radosław Pazura) muszą niejednokrotnie naginać, czy wręcz łamać prawo.
Druga część to kontynuacja historii zapoczątkowanej cztery lata temu. Po ucieczce z więzienia Starowicza (Krzysztof Kolberger) i mafijnego bosa Franco Botti (Andrzej Krukowski), w pościg za nimi udają się Olbrycht (Olaf Lubaszenko) i prokurator Nowicki (Radosław Pazura). Tropiąc obydwu przestępców trafiają na ślad afery związanej z drukiem fałszywych pieniędzy. Przy okazji odkrywają kolejne finansowe „przekręty”, które doprowadziły do wyprowadzenia z kraju dużej ilości pieniędzy. Emisja od 15 marca w czwartki o godz. 20.15.

Premierowe odcinki obu seriali będziemy mogli zobaczyć tydzień wcześniej na stronie itvp.

W ślad za dobrze przyjętymi przez polską publiczność amerykańskimi serialami „Zagubieni”, a ostatnio „4400”, Jedynka w maju zaproponuje kolejny - „Heroes” – nakręcony na kanwie komiksu, którego premiera w NBC miała miejsce zalewie we wrześniu ub.r. „Heroes” opowiada o ludziach mieszkających w różnych zakątkach globu, którzy odkrywają w sobie niezwykła zdolności.

Interesująco zapowiadają się cykle filmowe Jedynki. W „Hicie na sobotę” stacja pokaże „Byliśmy żołnierzami” Randalla Wallace’a i „Ja wam pokażę” na podstawie powieści Katarzyny Grocholi, a w „Uczcie kinomana” „Dzienniki motocyklowe” Waltera Sallesa i „Słonia” Gusa Van Santa.

Dwa razy w miesiącu, od 11 marca, pojawi się zapowiadane jako wielkie widowisko muzyczne, którego celem jest wyłonienie najbardziej muzykalnej rodziny w Polsce, show „Rodzina jak z nut”. W kolejnych odcinkach programu będziemy świadkami rywalizacji rodzin, które zakwalifikowały się tam poprzez castingi zorganizowane w kilku miastach Polski. Wszystkie konkurencje dotyczą muzyki, a większość z nich polega na porównaniu umiejętności wokalnych całych rodzin, bądź poszczególnych ich członków. Emisja w niedzielę o 17.25, program poprowadzi Robert Rozmus.

Ponadto w kategorii rozrywka Jedynki od 14 kwietnia w sobotę ok. godz. 18 zaprezentuje talk show Macieja Orłosia pod roboczym na razie tytułem „I have got news for you”, zaś od 18 lutego możemy oglądać satyryczny program „Oczywiście”.

Nowości znajdują się również w wiosennej ofercie programów edukacyjnych. Są to m.in. „Możesz więcej”, „Kodołamacze” i „Wyjeżdżam, zostaję”.

„W tym ostatnim prezentujemy młodych ludzi, wyjeżdżających za granicę, bądź zostających w kraju. To cykl programów, przedstawiających wykształcone osoby, stające przed decyzjami dotyczącymi dalszego życia zawodowego. Każdy odcinek przedstawia dwóch bohaterów: jednego, który decyduje się na życie poza granicami Polski, i drugiego, który wybiera życie w ojczyźnie. Program pokazuje ich motywacje, wartości, jakimi się kierują, środowiska, z jakich pochodzą” – komentuje Maciej Wojciechowski.

„Pragnę też zdementować spekulacje, jakoby chcielibyśmy się pozbyć ważnego dla nas programu, jakim stał się „Ring”. Wprowadziliśmy jedynie małe zmiany polegające na zastąpieniu prowadzącego” – mówi dalej Wojciechowski.

Miejsce Rafała Ziemkiewicza zastąpił Paweł Paliwoda.

Dołącz do dyskusji: TVP1 stawia na dokumenty, rozrywkę i publicystykę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl