SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE unieważnia przetarg na częstotliwości używane przez Aero 2, decyzja bez wpływu na użytkowników

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję o unieważnieniu przetargu z 2007 r. na dwie rezerwacje częstotliwości z zakresu 1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz. Z częstotliwości tych korzysta operator Aero2, który na obecnym etapie nie chce komentować decyzji UKE, ale przyjmuje ją ze spokojem. Dla użytkowników Aero2 nic się nie zmieni, bowiem przyznanie rezerwacji operatorowi pozostaje w mocy.

Article

W komunikacie UKE informuje, że unieważniając rozstrzygnięty w 2007 r. przetarg wziął pod uwagę ocenę prawną Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażoną w wyrokach z 2014 i 2016 r.

W ocenie sądu w niniejszej sprawie spełniona została określona w art. 118d ust. 1 PT obligująca prezesa UKE do unieważnienia przetargu przesłanka rażącego naruszenia prawa.

Do rażącego naruszenia prawa w przetargu doszło poprzez formalistyczne podejście Komisji przetargowej do wymogu parafowania każdej strony oferty, tj. odnoszenie tego wymogu także do sytuacji, gdy na danej stronie oferty znajduje się podpis osoby upoważnionej do reprezentowania uczestnika przetargu. Takie działanie rażąco narusza art. 2 Konstytucji RP, ponieważ nie służy realizacji interesu publicznego związanego z rzetelnością procedury przetargowej i nie uwzględnia zasady proporcjonalności wynikającej z art. 2 Konstytucji RP.

UKE podkreśla, że wydana decyzja jest pierwszoinstancyjna i stronom postępowania przysługują wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Jednocześnie unieważnienie przetargu nie wpływa na decyzje rezerwacyjne wydane po jego zakończeniu i w oparciu o nie mogą być świadczone usługi telekomunikacyjne.

Aero2 zapytane przez serwis Wirtualnemedia.pl o możliwe dalsze scenariusze wydarzeń po decyzji UKE odmówiło komentarza zastrzegając, że czeka na pisemne powiadomienie o unieważnieniu przetargu i uzasadnienie tej decyzji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dla użytkowników korzystających z usług Aero2 nic się nie zmieni, bowiem do końca grudnia 2022 r. operator będzie nadal korzystał z przyznanych mu częstotliwości. Dotyczy to zarówno klientów komercyjnych, jak i użytkowników korzystających z darmowego dostępu do internetu (BDI) udostępnianego przez Aero2. Usługa ta jest oferowana od maja 2011 r., a zgodnie z decyzjami z listopada ub.r. została przedłużona o kolejne lata.

Aero2 podaje, że z bezpłatnego dostępu do internetu pod koniec ub.r. korzystało kilkaset tysięcy osób z całej Polski (bardziej szczegółowych danych nie ujawnia), a średni wiek użytkowników usługi to prawie 40 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE unieważnia przetarg na częstotliwości używane przez Aero 2, decyzja bez wpływu na użytkowników

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Walka rządu z Cyfrowym Polsatem trwa. Najpierw przeszli z Plusa an T-Mobile w kontrakcie na obsługę sejmu, a teraz to.
odpowiedź
User
Buhhaha
10 lat, o głupi podpis, a w sumie o brak podpisu, , DNO, ile na to pieniędzy poszło w błoto? Cała Polska właśnie!
odpowiedź
User
privat
Walka rządu z Cyfrowym Polsatem trwa. Najpierw przeszli z Plusa an T-Mobile w kontrakcie na obsługę sejmu, a teraz to.
- To nie walka z CP, ale z bandytyzmem z jakim mieliśmy do czynienia w przyznawaniu różnych przywilejów.
odpowiedź