SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Universal Music Group nie chce ingerencji sztucznej inteligencji w muzykę

Jedna z największych wytwórni fonograficznych na świece Universal Music Group apeluje do platform streamingowych o zablokowanie dostępu do utworów muzycznych programom opartym na sztucznej inteligencji. To dlatego, że AI może wykorzystywać muzykę chronioną prawami autorskimi do tworzenia nowej.

UMG zwróciło się do serwisów streamingowych, takich jak Spotify i Apple Music, o ograniczenie dostępu AI do muzyki na różnych platformach w celu powstrzymania technologii zbierającej dane i trenującej się na treściach objętych prawami autorskimi.

Jak wynika z wiadomości, z do których dotarł "Financial Times", UMG Universal Music Group zaniepokojone tym, że firmy zajmujące się sztuczną inteligencją mogą wykorzystywać muzykę znanych artystów wytwórni do szkolenia swoich botów, by te komponowały nowe utwory.

Ochrona praw autorskich

"Nie zawahamy się podjąć kroków w celu ochrony naszych praw i praw naszych artystów" - napisało UMG do niewymienionych z nazwy w tekście "FT" serwisów streamingowych.

Boom na sztuczną inteligencję przyniósł popularność generatorom dzieł audio i wizualnych - boty takie jak Adobe's Firefly, Runway's Gen-, DALL-E 2 z OpenAI czy MidJourney pokazują, że jak łatwo mogą stworzyć obrazy, piosenki czy wideo na podstawie danych zaciąganych z internetowych źródeł. Problem polega na tym, iż wiele z wykorzystywanych przez boty materiałów chronionych jest prawami autorskimi i powstaje dylemat, na ile "działo" bota jest oryginalne, a na ile skompilowane z istniejących piosenek artystów. W sieci można znaleźć narzędzia oparte o AI, które "komponują" gotowe piosenki, które brzmią, jakby śpiewał je konkretny artysta czy artystka, choć oczywiście nic takiego nie nagrał.

Wytwórnia Universal Music Group reprezentuje wiele światowych gwiazd muzyki, w tym  Taylor Swift, The Weeknd, Harry Styles, Bruno Mars czy Bad Bunny. Ma około jedną trzecią udziału w światowym rynku fonograficznym.

"[Systemy AI] nie zapewniają żadnej rekompensaty ludziom, którzy produkują ten niezbędny [dla nich] materiał źródłowy" - powiedział w marcu szef digitau UMG Michael Nash w wywiadzie dla IFPI's Global Music Report .

Według raportu Global Music Report, globalny rynek muzyczny zarobił w 2022 roku 26,2 mld dolarów z nagrań muzycznych, z czego 17,5 mld dolarów to przychody ze streamingu.

Dołącz do dyskusji: Universal Music Group nie chce ingerencji sztucznej inteligencji w muzykę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl