SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie liczba ataków hakerskich. Uwaga na podejrzane SMS-y

W ostatnich dniach użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują wiadomości z informacjami o konieczności odebrania przesyłki, którą przejęły służby celne, z linkiem do odbioru paczki czy z żądaniem opłacenia mandatu. To oszustwa, które mogą prowadzić do wyłudzenia danych lub pieniędzy.

fot. materiały prasoweArticle

Od kilku dni nie ustają ataki hakerów poprzez SMS-y. Najczęściej dotyczą one odbioru przesyłek. Jednym z przykładów jest wiadomość o treści: "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" z linkiem, który kieruje do fałszywej strony. Jak podał Niebezpiecznik.pl, wygląda to do złudzenia jak strona firmy kurierskiej DHL.

To jednak nie wszystko, w poniedziałek miała miejsce kolejna fala wiadomości, tego typu komunikaty dostali także dziennikarze naszej redakcji. W SMS-ie można dowiedzieć się, że paczka czeka na odbiór, inaczej wróci do nadawcy. Po kliknięciu w link odsyła do strony, która zawiera informację (na samym końcu wiadomości), że by monitorować przesyłkę, trzeba opłacić kwotę bliską 18 zł.

Uwaga na złośliwe oprogramowanie

Beniamin Szczepankiewicz, starszy analityk zagrożeń z firmy ESET zwraca uwagę, że najnowsze zagrożenie, trafiające do użytkowników w formie SMS-ów to w istocie kampania phishingowa, której autor podszywa się pod firmę DHL. - Postępując zgodnie z poleceniami podanymi pod fałszywym adresem internetowym, możemy doprowadzić do zainstalowania na swoim telefonie złośliwego oprogramowania. Fałszywe wiadomości wysyłane są z różnych numerów i mają kilka wariantów. Czasem jest to powiadomienie o czekającej paczce, czasem informacja, jakoby została ona zatrzymana przez służby celne. Linki przesyłane przez cyberprzestępców w fałszywych wiadomościach często przypominają oficjalne adresy witryn, ale w przypadku tej kampanii same odnośniki nie udają adresów oficjalnych stron. Jednak jeśli w nie klikniemy, trafimy na fałszywą stronę podszywającą się pod DHL, wykorzystującą logo firmy i wyświetlającą monit o pobranie aplikacji na telefon i zainstalowanie jej. W ten sposób pobierzemy złośliwe oprogramowanie, które może wyrządzić wiele strat i np. pozwoli cyberprzestępcom przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem - komentuje ekspert dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Informacje o zagrożeniu zaczęły się już pojawiać w internecie, więc z czasem cyberprzestępcy mogą zmienić treść wiadomości, a w końcowej fazie ataku może się pojawić np. fałszywa strona logowania do banku lub zachęta do wykonania dodatkowego przelewu.

- Użytkownicy powinni zachować czujność i przestrzegać się wzajemnie przed tego typu zagrożeniami. Kampania została już wykryta przez producentów oprogramowania antywirusowego. Aby uchronić się przed takimi zagrożeniami, należy czytać uważnie wiadomości i zwracać uwagę na to, jak wyglądają linki w takich wiadomościach oraz pamiętać o tym, aby na naszym urządzeniu znajdowała się najnowsza wersja odpowiedniego pakietu antywirusowego, która zadba o naszą ochronę. Zauważamy coraz częstsze ataki, wymierzone w użytkowników korzystających z zakupów internetowych i usług kurierskich. W czasie pandemii zdecydowanie wzrosła popularność zakupów online, a cyberprzestępcy nie mają skrupułów, by wykorzystywać trendy lub znaczące wydarzenia na świecie do coraz to nowszych podstępów - zwraca uwagę Beniamin Szczepankiewicz, starszy analityk zagrożeń z firmy ESET.

CERT Polska ostrzega

Cert Polska już kilka dni temu ostrzegał przed atakiem hakerów i apelował by zgłaszać takie przypadki za pośrednictwem strony: incydent.cert.pl.

- UWAGA! Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y podszywające się pod firmę DHL i informujące o zatrzymaniu przesyłki. W rzeczywistości ofiara trafia na stronę ze szkodliwym oprogramowaniem #Flubot  Zachowajcie ostrożność i zgłaszajcie podejrzane wiadomości na http://incydent.cert.pl – napisano na Twitterze.

Oprogramowanie przed którym ostrzega zespół CERT Polska to Flutbot i ma za zadanie wyłudzać nasze dane.

Wzrost ataków hakerskich w pandemii

Według raportu firmy Trend Micro Incorporated w 2020 roku odnotowano dwucyfrowy wzrost liczby wykrytych ataków szkodliwego oprogramowania, kradzieży poświadczeń oraz wiadomości e-mail mających na celu wyłudzanie informacji (phishing), natomiast wskaźniki występowania ataków BEC nieco spadły.

Wykryto 1,1 miliona wiadomości e-mail zawierających szkodliwe oprogramowanie – to wzrost o 16 proc. w porównaniu z 2019 rokiem, przechwycono ponad 6,9 mln wiadomości e-mail mających na celu wyłudzanie danych, to o 19 proc. więcej niż w 2019 roku. Wykryto prawie 5,5 mln prób kradzieży poświadczeń użytkowników, które zostały przepuszczone przez dotychczas używane filtry zabezpieczeń w chmurze. Spadła natomiast liczba ataków BEC (Business Email Compromise) o 18 proc., ale wzrosły średnie straty nimi spowodowane.

Dołącz do dyskusji: Rośnie liczba ataków hakerskich. Uwaga na podejrzane SMS-y

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hm
Przydałaby się na to ogromna kampania, żeby ludzie byli czujni. Ludzie tracą różne sumy, a teraz pandemia i dużo osób jest zmuszonych korzystać z internetu, mając małą wiedzę nt bezpieczeństwa w sieci.
odpowiedź
User
kici-kici
Przydałaby się na to ogromna kampania, żeby ludzie byli czujni. Ludzie tracą różne sumy, a teraz pandemia i dużo osób jest zmuszonych korzystać z internetu, mając małą wiedzę nt bezpieczeństwa w sieci.

Z internetu korzystają, ale z rozumu, to już niekoniecznie.
odpowiedź
User
A
Pierwszy obrazek to widać że domena irańska ^^
odpowiedź