SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Facebooka sprzedał swoje pierwsze obligacje za 10 mld dolarów. Część wykupi za 40 lat

Koncern Meta Platforms, właściciel Facebooka, Instagrama, Messengera i WhatsAppa, pierwszy raz w swojej historii wyemitował obligacje, o wartości nominalnej 10 mld dolarów. Pozyskane środki ma przeznaczyć na dalszy skup swoich akcji i rozwój.

Mark Zuckerberg, CEO Meta PlatformsArticle

W ramach swojej pierwszej emisji papierów dłużnych Meta Platforms sprzedał cztery transze:
- o wartości 2,75 mld dolarów, z 3,5 proc. rocznych odsetek i wykupem w czerwcu 2027 roku,
- o wartości 3 mld dolarów, z 3,85 proc. rocznych odsetek i wykupem w maju 2032 roku,
- o wartości 2,75 mld dolarów, z 4,45 proc. rocznych odsetek i wykupem w lutym 2052 roku,
- o wartości 1,5 mld dolarów, z 4,65 proc. rocznych odsetek i wykupem w lutym 2062 roku.

Wszystkie obligacje zostały kupione przez inwestorów instytucjonalnych, kilka dni temu Reuters informował, że zadeklarowany popyt wynosił ok. 30 mld dolarów.

Papiery nie są zabezpieczone na majątku koncernu. Meta będzie wypłacać odsetki dwa razy w roku, w połowie lutego i sierpnia.

Meta z pierwszym zadłużeniem

Jak dotąd Meta Platforms nie zaciągał żadnych kredytów ani nie sprzedawał swoich obligacji, wszystkie zobowiązania koncernu to płatności wobec kontrahentów i leasing. Na koniec czerwca br. wynosiły 44,01 mld dolarów (z czego 22,22 mld do zapłaty w ciągu 12 miesięcy), wobec 41,11 mld dolarów na koniec ub.r.

Koncern mógł spłacić ze swoich bieżących środków: miał 12,68 mld dolarów na rachunkach i 27,81 mld dolarów w papierach wartościowych (wobec 16,6 i 31,4 mld dolarów na koniec ub.r.), a także 11,52 mld dolarów należności netto.

Firma jak dotąd nie wypłacała dywidendy, więc zgromadziła 69,25 mld dolarów z zysków. Ma też nieruchomości i sprzęt warte 67,59 mld dolarów (pół roku wcześniej wyceniono je na 57,81 mld dolarów).

Przez 1,5 roku 60 mld dolarów na skup akcji

Dlaczego w takiej sytuacji Meta Platforms sięga po finansowanie dłużne? Koncern od wielu kwartałów prowadzi skup swoich akcji, którego tempo w br. wyraźnie zmalało. W ub.r. firma na swoje walory wydała 44,81 mld dolarów, z czego 14,37 mld w trzecim kwartale, a 19,18 mld w czwartym.

W pierwszym kwartale br. przeznaczyła na to 9,39 mld dolarów, a w drugim - już tylko 5,08 mld. We wrześniu do budżetu na skup akcji dorzuciła 50 mld dolarów, ale na koniec czerwca w puli pozostało 24,32 mld, wobec 38,79 mld na koniec grudnia ub.r.

Według agencji Reutersa drugim celem emisji obligacji jest finansowanie dalszego rozwoju.

Środki z papierów dłużnych pozyskują też inne koncerny technologiczne: niedawno Apple wyemitował obligacje za 5,5 mld dolarów, a Intel za 5 mld.

W drugim kwartale br. Meta Platforms zanotował wyniki poniżej oczekiwań: wpływy zmalały o 1 proc. do 28,82 mld dolarów, a zysk netto z 10,39 do 6,69 mld dolarów. Koncern tłumaczył to słabą koniunkturą reklamową, przyznając, że nie spodziewa się poprawy w trzecim kwartale.

Podobne prognozy firma przedstawiła na początku lutego br., równocześnie pierwszy raz zmalała kwartał do kwartału liczba użytkowników codziennie odwiedzających Facebooka. Przełożyło się to spadek kursu akcji w ciągu jednego dnia o 26 proc., z kapitalizacji koncernu ubyło rekordowe 195 mld dolarów.

Potem akcje jeszcze potaniały, w czerwcu na krótko poniżej 160 dolarów. W środę na koniec sesji kurs wynosił 178,34 dolara, od początku br. zmalał o 47 proc.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Facebooka sprzedał swoje pierwsze obligacje za 10 mld dolarów. Część wykupi za 40 lat

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Ludzi mają za idiotów
odpowiedź
User
Awers
A kto za 40 lat spłaci ten dług?
Dzieci cukierka?
odpowiedź
User
Tomek
Za 40 lat ich dawno nie będzie
odpowiedź