SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wpadka w TVN24. Polska 2050 Szymona Hołowni chce publicznych przeprosin

W poniedziałek w programie "Tak jest" w TVN24 widzowie zobaczyli słupki poparcia dla partii politycznych. Stacja błędnie przypisała Trzeciej Drodze - koalicji Polski 2050 i PSL - logo nacjonalistycznej organizacji o tej samej nazwie. - Takie działanie narusza renomę obu partii, gdyż sugeruje związek z organizacją propagującą ksenofobiczne i rasistowskie treści. Sprawę traktujemy bardzo poważnie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa Polski 2050 Szymona Hołowni.

Fot. TwitterFot. Twitter

W poniedziałek (17 lipca) CBOS opublikował najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych. Wynika z niego, że na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 29 proc. wyborców, a Koalicję Obywatelską popiera 28 proc. respondentów. Dalej są Konfederacja z wynikiem 9 proc., Trzecia Droga (którą tworzą dwie partie: Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) - 6 proc. oraz Lewica - 5 proc.

Wyniki sondażu CBOS były jednym z tematów poruszanych w programie publicystycznym "Tak jest" w TVN24. Na ekranie pokazano wykres z poparciem dla poszczególnych ugrupowań. Przy słupku Trzeciej Drogi stacja umieściła logo nacjonalistycznej organizacji o tej samej nazwie. Na ten błąd zwrócili uwagę użytkownicy mediów społecznościowych.

Chochlik ze złym logo Trzeciej Drogi

We wtorek rano prześmiewczy wpis w tej sprawie zamieściła na Twitterze też Konfederacja. "TVN24 publikując sondaż umieścił "Trzecią Drogą"... logo nacjonalistycznego stowarzyszenia o tej samej nazwie. Jedni się śmieją, działacze PSL i Hołowni żalą, sympatycy pseudo-opozycji w szoku, że "TVN kłamie" 🤡 "Cała prawda, całą dobę" 😂" - brzmi wpis na koncie Konfederacji.

Kilkanaście minut później w tej samej sprawie głos na Twitterze zabrał Maciej Fitrzyk, młody działacz Polski 2050 Szymona Hołowni: "Dziś wyszły dwa sondaże. Nierealny rządowy CBOS i drugi...nie zgadniecie, który pokazał @tvn24 i to z jakim logiem dla Trzeciej Drogi🤦🏻. Największa stacja telewizyjna ...to ja stałem w obronie wolnych mediów, Was, za co? Czy wy nas porównujecie do organizacji skrajnie faszystowskiej? Błąd, wtopa czy celowe działanie? Wypadałoby przeprosić za coś takiego! Tu powinien liczyć się pełen profesjonalizm i obiektywizm, a widać że liczy się tylko % poparcia dla dwóch partii".

Do sprawy odniosła się też organizacja Trzecia Droga, której logo wykorzystał TVN24. "TVN uwzględniło przypadkiem prawdziwą alternatywę wobec demoliberalnego systemu w swoich sondażach. PS. Nie mamy nic wspólnego z Hołownią" - napisało stowarzyszenie Trzecia Droga na Twitterze, dołączając grafikę z TVN24 przedstawiającą ich logo przy słupku poparcia dla koalicji Trzecia Droga.

Internauci zwracali uwagę, że wykorzystane przez TVN24 logo, to grafika, która jako pierwsza wyskakuje w sieci po wpisaniu do wyszukiwarki hasła "Trzecia Droga".

Polska 2050 chce przeprosin od TVN24

Wpadką zajęli się we wtorek członkowie Polski 2050 Szymona Hołowni. Jak usłyszeliśmy, wystosowali list do redaktora naczelnego TVN24 Michała Samula z prośbą o przeprosiny i zachowanie odpowiedniej staranności przy prezentowaniu informacji na temat koalicji Trzecia Droga.

- Polska 2050 Szymona Hołowni oczekuje od redakcji TVN24 publicznych przeprosin za użycie w programie "Tak jest" grafiki dotyczącej sondażu CBOS, w której koalicja Trzecia Droga Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego, została zobrazowana znakiem nacjonalistycznej organizacji. Takie działanie narusza renomę obu partii, gdyż sugeruje związek z organizacją propagującą ksenofobiczne i rasistowskie treści. Sprawę traktujemy bardzo poważnie - zaznacza w rozmowie z nami Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka Polski 2050 Szymona Hołowni. - Największa komercyjna stacja telewizyjna, z racji zasięgu swoich komunikatów, a co za tym idzie możliwości szerokiego kształtowania opinii publicznej, jest zobowiązana w sposób szczególny do zachowania staranności przy formułowaniu komunikatów o treści politycznej.

Katarzyna Karpa-Świderek przypomniała, że nie ma jeszcze logotypu komitetu wyborczego Trzecia Droga, ponieważ formalnie wciąż nie rozpoczęła się kampania wyborcza. Najpierw prezydent Andrzej Duda musi ogłosić termin wyborów. Ma na to czas do 14 sierpnia. Najczęściej mówi się, że wybory do parlamentu odbędą się 15 października, ale w grę wchodzą jeszcze trzy kolejne niedziele (do 5 listopada).

Do tej pory stacje telewizyjne przy prezentacji sondaży politycznych na grafice podpisywały wynik koalicji Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL jako Trzecia Droga albo umieszczały pod słupkiem obok siebie logotypy obu partii.

Stacja na razie nie skomentowała sprawy. Wiadomo, że złe logo na ekranie było prezentowane bardzo krótko i było efektem błędu pracownika.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 r. wyniósł 5,63 proc.

Dołącz do dyskusji: Wpadka w TVN24. Polska 2050 Szymona Hołowni chce publicznych przeprosin

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obiektywny hehe
Jakby to było w TVP to powinni natychmiast płacić ogromne kary, a w TVN... no mógł się pomylić, nie rozdmuchiwałbym tego.
odpowiedź
User
Karczu
Haha TVN wolne media😄😄😄
odpowiedź
User
Placowy
A pamiętacie jaka była afera, kiedy zamiast flagi Rosji w tvp wstawiono flagę Sojuza? 😉
odpowiedź