SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fiasko negocjacji w Agorze. „Rozdźwięk między oczekiwaniami pracowników a ofertą zarządu”

Zarząd Agory nie porozumiał się z działającymi w spółce związkami zawodowymi na temat podwyżek dla redakcji „Gazety Wyborczej” i Gazeta.pl. Związki ujawniły, że poszło o „rozdźwięk między oczekiwaniami pracowników a ofertą zarządu”. Agora uważa, że „skala systemowych zmian wynagrodzeń oczekiwana przez związki znacząco przekroczyła możliwości biznesowe obu obszarów, a ich wprowadzenie w proponowanym kształcie groziłoby ich destabilizacją”.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PR Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PR

„Wobec rażącego rozdźwięku pomiędzy oczekiwaniami pracowników a ofertą zarządu nie udało nam się osiągnąć porozumienia w kwestii podwyżek w »Wyborczej« i Gazecie.pl” - tak zaczyna się wpis na facebookowym profilu działającej w Agorze „Solidarności” opublikowany w czwartek przed godz. 19. Oświadczenie podpisały wszystkie działające w spółce związki: Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Agorze i Inforadiu, Komisja Zakładowej Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Agorze SA oraz Związek Zawodowy Komitet Obrony „Gazety Wyborczej”.

„Zakończyliśmy negocjacje, ale nasze stanowisko nie zmienia się: aby realizować cele i skupić się na tworzeniu »Wyborczej« i Gazety.pl w nowej odsłonie, pracownicy potrzebują bezpieczeństwa finansowego i poczucia godności. Ogłoszone przez Zarządy [sic! - red.] podwyżki tego nie gwarantują. Jednocześnie przypominamy, że podwyżki, które obecnie negocjowaliśmy, odnosiły się do inflacji oraz niezadowolenia z poziomu wynagrodzeń od lat. Nie miały związku z ewentualnym zwiększeniem zakresu obowiązków” - podkreślili związkowcy.

I dodali, że „każdy ze Związków zastanowi się w najbliższym czasie nad dalszymi krokami”. W czwartek nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami „Solidarności” i Inicjatywy Pracowniczej.

„Strony nie osiągnęły porozumienia. W ocenie przedstawicieli pracodawcy skala systemowych zmian wynagrodzeń oczekiwana przez związki znacząco przekroczyła możliwości biznesowe obu obszarów, a ich wprowadzenie w proponowanym kształcie groziłoby ich destabilizacją” - przekazało nam biuro prasowe spółki.

Niemniej zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Agory, zarówno w zespole Wyborczej, jak i Gazeta.pl podwyżki zostaną wprowadzone. W samej Wyborczej obejmą one co najmniej 400 osób, a łączna kwota przeznaczona na wzrost wynagrodzeń to ok. 400 tys. zł miesięcznie. Choć finalnie przedstawiciele pracodawcy i związki zawodowe nie osiągnęli porozumienia, przyjęty system przyznawania podwyżek uwzględnia część rekomendacji strony społecznej” - podkreśla Agora.

Rozmowy w Agorze na temat podwyżek dla pracowników trwały od połowy lutego. Spotkania między zarządem a związkami odbywały się co tydzień.

Pod koniec stycznia Agora poinformowała o zakończeniu negocjacji w sprawie warunków zwolnień grupowych. Z pracą pożegna się 180 osób (150 osób z „Gazety Wyborczej” i 30 osób z Gazeta.pl), zwolnienia potrwają od 12 lutego do maksymalnie 31 marca. Wedle szacunków firmy, redukcja zatrudnienia ma kosztować ok. 10 mln zł. 

W trzecim kwartale ub.r. grupa Agora zwiększyła przychody o 36 proc. do 363,5 mln zł, głównie dzięki wzrostowi o prawie połowę wpływów kin Helios. Strata netto firmy zmalała z 24,5 do 13,1 mln zł. 

Dołącz do dyskusji: Fiasko negocjacji w Agorze. „Rozdźwięk między oczekiwaniami pracowników a ofertą zarządu”

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Julita
Ale przecież inflacji już nie ma, żywność tanieje i w ogóle, więc dlaczego miałyby być podwyżki?
36 3
odpowiedź
User
Profet
"aby realizować cele i skupić się na tworzeniu »Wyborczej« i Gazety.pl w nowej odsłonie, pracownicy potrzebują bezpieczeństwa finansowego i poczucia godności"

Poczucie godności w takiej redakcji jak GazWyb??? Co oni tam ćpią? Gazet nie czytają od dwudziestu lat czy co?
38 5
odpowiedź
User
Adaś
Co za ironia losu w nowej, wolnej, Wyborczej bez Agory będzie pierwszy a Polsce strajk dziennikarzy?
22 1
odpowiedź