SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tucker Carlson żegna się z Fox News. Tydzień po rekordowej ugodzie ws. fake newsów

Z Fox News odchodzi czołowy dziennikarz i komentator polityczny Tucker Carlson. Nie pojawi się na antenie, chociaż w piątek zapraszał jeszcze na kolejne wydanie swojego programu.

Fox News Media w komunikacie podał, że porozumiał się z Tuckerem Carlsonem co do zakończenia współpracy ze skutkiem natychmiastowym. Nadawca podziękował dziennikarzowi za pracę jako gospodarz programu i wcześniej stały komentator.

W wydanym lakonicznym komunikacie Fox News nie podano przyczyny rozstania stacji z Carlsonem. Oświadczenie telewizji nie zawiera też żadnego komentarza ze strony prezentera.

"Fox News Media i Tucker Carlson zgodzili się rozstać. Ostatni program pana Carlsona odbył się w piątek 21 kwietnia" - stwierdzono.

Tucker Carlson był największą gwiazdą telewizji Fox News, najpopularniejszym prowadzącym w prime time, czołowym prezenterem i komentatorem tej konserwatywnej stacji należącej do Ruperta Murdocha. Jego show "Tucker Carlson Tonight" od 2016 roku był jednym z najpopularniejszych programów w amerykańskiej telewizji, bijącym na głowę rywali z CNN i MSNBC.

Ostatnio Tucker Carlson prowadził od poniedziałku to piątku autorski program „Tucker Carlson Tonight” w wieczornym prime timie.

Tucker Carlson z mediami związany jest od lat 90. W latach 2000-2005 był komentatorem w CNN, a w latach 2005-2009 w MSNBC. Do Fox News dołączył w 2009 roku jako analityk polityczny. W swoich programach często chwalił Donalda Trumpa, Władimira Putina, głosił też poglądy uznawane przez część opinii publicznej za rasistowskie czy seksistowskie.

Fox News zgodzil się zapłacić 790 mln dol. za fake newsy o wyborach

W zeszłym tygodniu Fox News w ramach ugody zgodził się zapłacić 787,5 mln dolarów i przyznać się do powielania kłamstw na temat rzekomych fałszerstw wyborczych z udziałem producenta maszyn do głosowania Dominion Voting Systems

"Prawda ma znaczenie. Kłamstwa mają konsekwencje. Ponad dwa lata temu, burza kłamstw zalała Dominion i urzędników wyborczych w całej Ameryce przenosząc ich w alternatywny świat spiskowych teorii, powodując dotkliwe szkody Dominion i krajowi" - oznajmił prawnik Dominion Justin Nelson podczas konferencji prasowej po uzgodnieniu warunków ugody z Fox News.

Jak powiedział szef Dominion, w ramach "historycznej" ugody telewizja zgodziła się zapłacić 787,5 mln dolarów i przyznać się do głoszenia kłamstw na temat firmy i rzekomych fałszerstw wyborczych w wyborach prezydenckich 2020 r. Kierując pozew do sądu firma domagała się 1,6 mld dolarów odszkodowania za to, że Fox News pozwalała na głoszenie spiskowych teorii m.in. przez prawników Donalda Trumpa - Rudy'ego Giulianiego i Sidney’a Powella. Oskarżali oni firmę o uczestnictwo w szeroko zakrojonym spisku, obejmującym „komunistów z Wenezueli, Kuby i Chin”.

W wydanym komunikacie kanał Fox News wyraził zadowolenie z ugody i przyznał, że "pewne twierdzenia na temat Dominion były fałszywe".

"Ta ugoda odzwierciedla trwające zobowiązanie Fox do najwyższych standardów dziennikarskich" - napisano.

Do ogłoszenia ugody doszło tuż przed tym, jak miała rozpocząć się długo oczekiwana pierwsza rozprawa przed sądem w Wilmington w Delaware.

Co się wydarzało. Fox News powielało kłamstwa na korzyść Trumpa

Sprawa wywołała duże zainteresowanie mediów w całym kraju. W wyniku pozwu prawicowa telewizja została zmuszona do ujawnienia wewnętrznych rozmów i e-maili czołowych postaci kanału, w tym jej właściciela Ruperta Murdocha oraz najpopularniejszych publicystów.

Z wiadomości wynikało, że zarówno dziennikarze, jak i Murdoch wiedzieli, że spiskowe teorie dotyczące fałszerstw wyborczych lansowanych m.in. przez Rudy'ego Giulianiego były fałszywe i drwili z nich. Mimo to, pozwalali Giulianiemu i innym na wygłaszanie ich na antenie bez korekty ze strony prowadzących programy.

Wśród innych ujawnionych wiadomości, znany z publicznej sympatii do Donalda Trumpa gospodarz najpopularniejszego programu tej stacji, Tucker Carlson stwierdził, że "namiętnie nienawidzi" byłego prezydenta, dodając, że "wszyscy muszą udawać", chwaląc osiągnięcia jego prezydentury "bo przyznanie, jaką katastrofą była jest zbyt trudne do przełknięcia".

Flagowi prezenterzy i prezenterki Fox News, w tym Tucker Carlson, Laura Ingraham, Dana Perino czy Sean Hannity w prywatnych wiadomościach pisali, że nie wierzą w narrację sztabu Trumpa, a mimo to na antenie dezinformowali widzów, zapewne wściekłych na to, że to nie ich faworyt wygrał wyścig o Biały Dom. Chcieli w ten sposób uspokoić i zatrzymać na swojej antenie widownię, która masowo przerzucała się na inne pro-trumpowskie media po tym, jak Fox News jako pierwsza podała, że Republikanin przegrał w Arizonie. Kłamstwa o sfałszowanych wyborach miały podnosić oglądalność - wynika z dokumentów ujawnionych przez prawników DVS.

Nie tylko Fox News

Obok Fox News, Dominion skierowała pozwy o zniesławienie także wobec prawicowych telewizji Newsmax i One America Network, rozpowszechniającego teorie spiskowe szefa firmy produkującej poduszki Mike'a Lindella, a także prawników Trumpa Rudy'ego Giulianiego i Sidney’a Powella.

Wobec wszystkich z nich domagała się ponad miliard dolarów odszkodowania.

Dołącz do dyskusji: Tucker Carlson żegna się z Fox News. Tydzień po rekordowej ugodzie ws. fake newsów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
FOX News = TVP INFO
Od dłuższego czasu dla niemal każdego uważnego obserwatora Tuckera Carlsona — jego przyjaciół, znajomych dziennikarzy, a nawet niektórych widzów jego nocnego programu na Fox News — było oczywiste, że nie wierzy on w połowę rzeczy, które tam mówi.
Niestety wszędzie znajdą się cwaniacy (udający dziennikarzy), którzy będą kłamać byleby tylko odnieść sukces i zgarnąć wysoką gażę.
odpowiedź
User
Pis=pzpr bis
Dobra prognoza. Może i w Polsce znikną kreatury z telewizji i radia...
odpowiedź
User
AP
Konserwatyści to koniec końców oszuści. Bo życie cały czas się zmienia, a niegdy nie było czarnobiałe. Widzi to każdy, nie każdy chce przyjąć do wiadomości. Ma tym żerują politycy i media konserwatywne
odpowiedź