SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Menedżerka z T-Mobile na czele rady ds. cyfryzacji. Odwołano prawicowego publicystę

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski mianował Agnieszkę Jankowską, związaną z T-Mobile Polska, na szefową rady ds. cyfryzacji. Poprzednio przewodniczącym rady był Józef Orzeł. Do rady powołane też zostały Katarzyna Kopczewska, Bianka Siwińska i Katarzyna Szymielewicz.

Agnieszka JankowskaAgnieszka Jankowska

- Dokonujemy zmian w radzie cyfryzacji z jasnym przesłaniem - czas na mocne działanie, czas na odważne decyzje, czas na społeczne konsultacje - powiedział minister cyfryzacji i wicepremier Krzysztof Gawkowski.

- Podjąłem decyzje, że odwołuję z rady cyfryzacji i z funkcji przewodniczącego rady cyfryzacji, Józefa Orła, który do tej pory z rekomendacji ministra Janusza Cieszyńskiego te zadania pełnił. Odwołuję również pozostałych członków, którzy rekomendowani byli przez ministra Cieszyńskiego - dodał.

Józef Orzeł był przewodniczącym rady ds. cyfryzacji od 2019 roku. Od ponad półtorej dekady Orzeł zarządza prawicowym klubem dyskusyjnym Klub Ronina, w 2017 roku został powołany do rady Polskiej Fundacji Narodowe. Wcześniej przez wiele lat był pracownikiem naukowym PAN, a w latach 1991-1993 posłem, należał wówczas do kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego partii Porozumienie Centrum.

Agnieszkę Jankowską przewodniczącą rady ds. cyfryzacji

Wicepremier i szef resortu cyfryzacji powołał Agnieszkę Jankowską na przewodniczącą rady ds. cyfryzacji. Jankowska była związana w przeszłości m.in. w General Electric Poland, a od dwóch lat pracuje w T-Mobile Polska jako szefowa departamentu public affairs. Jankowska szczególnie intensywnie działa w zakresie komunikacji elektronicznej i polityki cyfrowej. Od 2005 r. pełniła funkcję rzeczniczki prasowej Ministra Rozwoju, a następnie dyrektorki departamentu zarządzania programami operacyjnymi konkurencyjności i innowacyjności w Ministerstwie Rozwoju. Wcześniej przez blisko 6 lat w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych. Ukończyła też Krajową Szkołę Administracji Publicznej.

- Zależy mi na tym, aby prace Rady przynosiły konkretne efekty w postaci rekomendacji, dokumentów analitycznych i eksperckich. Rada będzie think-tankiem dla Ministerstwa i będzie dawała jego kierownictwu realne wsparcie we wszystkich obszarach prac. Cieszę się, że nowe kierownictwo Ministerstwa stawia na profesjonalną organizację prac i bardzo dziękuję za zaufanie - podkreśliła Agnieszka Jankowska w komunikacie prasowym.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Gawkowski wyznaczył również trzy nowe członkinie rady: Katarzynę Kopczewską, Biankę Siwińską i Katarzynę Szymielewicz. Katarzyna Kopczewska, jest profesorką Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale Nauk Ekonomicznych w katedrze Data Science. Od 2020 roku jest członkinią naukowej rady statystycznej przy prezesie Głównego Urzędu Statystycznego.

Bianka Siwińska prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Perspektywy Women in Tech, działających na rzecz rozwijania potencjału kobiet w nowych technologiach. Jest twórczynią Perspektywy Women in Tech Summit oraz inicjatorką akcji „Dziewczyny na politechniki!”. Siwińska jest też twórczynią programu IT for SHE, który uznany został przez Komisję Europejską za najlepsze działanie na rzecz kobiet w technologiach w EU.

Katarzyna Szymielewicz jest prawniczką, działaczką społeczną i publicystką. Jest współzałożycielką i prezeską Fundacji Panoptykon, która – jako jedyna organizacja w Polsce – kompleksowo zajmuje się problematyką praw człowieka i nowych technologii. W latach 2012-2020 była wiceprzewodniczącą europejskiej sieci European Digital Rights. Od 2019 prowadzi podcast Panoptykon 4.0.

- Rada cyfryzacji ma być miejscem budowy świadomości cyfrowej Polek i Polaków, ale tez początkiem pracy, która ma przynieść nam nową strategię cyfrową, ma dać poczucie odpowiedzialność za to, jak jest ułożona relacja między obywatelem, organizacjami społecznymi, nauką i biznesem - powiedział Gawkowski.

- Rada cyfryzacji (...) powinna być również miejscem, gdzie spotykają się przedstawiciele różnych branż, którzy otwarcie ze sobą rozmawiają i nie mają problemu w tym, żeby podejmować wyzwania, o których np. w rządzie się nie rozmawia i mają poczucie misji, że są jak kompas dla rządu, państwa, cyfryzacji, który wskazuje te kierunki rozwoju, które mają przynieść przyszłość - dodał minister cyfryzacji.

Dołącz do dyskusji: Menedżerka z T-Mobile na czele rady ds. cyfryzacji. Odwołano prawicowego publicystę

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Porebski
Jak można aktywną lobbystkę zagranicznego koncernu powołać do rady państwowego urzędu, do tego na przewodniczącą. Jaskrawy konflikt interesów!
odpowiedź
User
Michał
"Odwołuję również pozostałych członków, którzy rekomendowani byli przez ministra Cieszyńskiego - dodał" - Oj raczej nie wszystkich rekomendowanych...
odpowiedź
User
jasne
Jak można aktywną lobbystkę zagranicznego koncernu powołać do rady państwowego urzędu, do tego na przewodniczącą. Jaskrawy konflikt interesów!

W słowniku liberałów nie ma czegoś takiego, jak konflikt interesów. Oni tylko widzą takowy, jeśli zostaną odcięci od bezpośredniego wpływu na to, jak wygląda polityka danego resortu. Lewica (choć dla mnie to nic innego jak farbowane elity liberalne pozujące na socjaldemokratów) też dostrzega biedę, rozwarstwienie społeczne, zwraca uwagę na prawa pracownicze, ale tylko jeśli nie ma bezpośredniego wpływ na nic. Taka propagandowa sztuka dla sztuki. W angielskim jest na to fajny termin - lip service.
odpowiedź