SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

DAZN musi zapłacić ponad 7 mln euro kary

Włoski regulator rynku ukarał platformę DAZN grzywną w wysokości ponad 7,2 mln euro, zaś grupę TIM – 760 tys. euro za niedozwolone klauzule zawarte w porozumieniu dotyczącym praw do transmisji rozgrywek piłkarskich.

Urząd ds. Konkurencji i Rynku (AGCM) zamknął dochodzenie w sprawie niektórych klauzul umowy pomiędzy grupą (Telecom Italia Mobile) i DAZN dotyczącej transmisji piłkarskich meczów Serie A w okresie 2021-2024. Na podstawie przychodów uzyskanych przez obie firmy z tytułu marketingu praw telewizyjnych na sezon 2021/2022 AGCM nałożył na grupę TIM karę w wysokości 760 776,82 euro, a na DAZN - 7 240 250,84 euro. Na okres 2021-2024, po przetargu ogłoszonym przez Lega Calcio w 2021 roku, właścicielem praw telewizyjnych do transmisji rozgrywek Serie A jest Dazn.

Według urzędu w umowie przewidziano wyłączność na rzecz TIM i zakaz zawierania partnerstw z jego konkurentami w sektorze telekomunikacyjnym. Dzięki podprocedurze zapobiegawczej, wszczętej przez AGCM 6 lipca 2021 roku, naruszenie trwało nieco ponad miesiąc: w sierpniu 2021 roku firmy faktycznie przerwały stosowanie klauzul, a rok później, w sierpniu ub.r., zawarły nową umowę.

Zdaniem urzędu porozumienie, które przewidywało wyłączność na rzecz TIM i zakaz zawierania spółek z jego konkurentami w sektorze telekomunikacyjnym, mogło mieć szkodliwy wpływ na dynamikę konkurencji w sektorze TLC na rynkach usług łączności oraz na sprzedaż detaliczną usług telewizji płatnej. Zgodnie z umową, TIM wprowadził na rynek ofertę pakietową, której konkurenci nie mogli powielić, w tym treści TimVision i DAZN oraz usługę łączności.

Ponadto była to oferta, która mogła pozbawić konkurentów grupy działających na rynkach łączności elektronicznej możliwości powiązania szczególnie wartościowych treści z ich własnymi usługami łączności, takimi jak prawa do oglądania meczów Serie A przez trzyletni okres 2021-2024, ograniczając możliwość wywierania presji konkurencyjnej na grupę TIM. Poza tym niektóre klauzule mogły spowodować ograniczenie możliwości handlowych DAZN w związku z rozwojem oferty treści audiowizualnych na innych platformach technologicznych.

Umowa trwająca miesiąc

Skutki porozumienia, ze szczególnym uwzględnieniem tych wynikających z wyłączności, trwały około miesiąca, gdyż zostały zatrzymane przez rozpoczęcie przez AGCM wstępnego postępowania wyjaśniającego. Jednoczesne podporządkowanie zapobiegawcze postępowaniu w rzeczywistości uniemożliwiło kontynuację efektów porozumienia, gdyż w sierpniu 2021 roku TIM i DAZN przerwali stosowanie spornych klauzul. Pierwotna umowa została następnie zastąpiona nową, podpisaną 4 sierpnia 2022 roku, która całkowicie zniosła wyłączność.

W ten sposób wszyscy zainteresowani operatorzy, w tym Sky, mogli nawiązać współpracę z DAZN, a tym samym oferować połączenie usług łączności i treści audiowizualnych związanych z meczami Serie A.

W Polsce platforma DAZN wystartowała pod koniec 2020 roku, skupiając się na sportach walki. Subskrypcja kosztuje 39,99 zł miesięcznie, choć początkowo klienci platformy płacili tylko 7,99 zł. W Niemczech DAZN posiada prawa m.in. do Ligi Mistrzów, hiszpańskiej La Ligi, włoskiej Serie A czy francuskiej Ligue 1.

Dołącz do dyskusji: DAZN musi zapłacić ponad 7 mln euro kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl