SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polityk nie może być prezenterem newsów i publicystyki jednocześnie. Stacja upomniana

Brytyjska stacja GB News nie powinna zatrudniać do programów informacyjnych polityków – orzekł regulator rynku Ofcom. W ocenie urzędu, telewizja pięć razy złamała przez to zasady bezstronności w przekazywaniu wiadomości. 

GB News, fot. YouTube GB News, fot. YouTube

Dwa odcinki "State of the Nation" Jacoba Rees-Mogga, dwa odcinki "Friday Morning with Esther and Phil" i jeden odcinek "Saturday Morning with Esther and Phil", wyemitowane w maju i czerwcu 2023 r. w GB News, nie były zgodne z zasadami brytyjskiego kodeksu postępowania dla nadawców (Broadcasting Code)

Według Ofcomu wymienione programy zawierały miks treści informacyjnych i publicystycznych. Stwierdzono, że politycy prowadzący audycje występowali w roli czytających wiadomości, prowadzących wywiady lub reporterów w sekwencjach, które wyraźnie stanowiły treść informacyjną, bez specjalnego uzasadnienia. Wiadomości nie były więc przekazywane widzom z należytą bezstronnością – orzekł brytyjski regulator rynku mediów.

Ofcom kontra GB News 

Ofcom prowadzi kilkanaście podobnych spraw przeciwko GB News, dotyczących wykorzystywania komentarzy aktywnych polityków w programach postrzeganych jako pasmo informacyjne, a nie publicystyczne.

GB News zatrudnia wielu konserwatywnych polityków i parlamentarzystów, w tym Jacoba Reesa Mogga, Lee Andersona i Esther McVey.

W ubiegłym roku były brytyjski premier Boris Johnson dołączył do stacji jako prezenter, twórca programów i komentator. 

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w GB News jest czołowy orędownik wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Nigel Farage.

Dołącz do dyskusji: Polityk nie może być prezenterem newsów i publicystyki jednocześnie. Stacja upomniana

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl