SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Siedemnaście milionów domów w Wielkiej Brytanii ma dostęp do światłowodu

Jak wynika z raportu Ofcom Connected Nations, 57 proc. domów w Wielkiej Brytanii ma obecnie dostęp do światłowodu, co oznacza wzrost o 15 punktów procentowych w porównaniu z 2022 r.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Według najnowszego, opublikowanego właśnie, raportu Ofcom Connected Nations rekordowe 17 milionów domów w Wielkiej Brytanii ma dostęp do szerokopasmowego łącza światłowodowego, a obecnie 4,6 miliona z niego korzysta.

Pełne łącze światłowodowe definiuje się jako wykorzystanie światłowodu na całej długości drogi do domu, które jest niezawodne i odporne bardziej niż połączenie miedziane. Ofcom twierdzi, że jego badania pokazują, iż niektórzy dostawcy doświadczają mniejszej liczby usterek w swoich sieciach światłowodowych w porównaniu z sieciami opartymi na kablach miedzianych.

Ogółem skorzystało z niego 28 proc. domów i firm mających dostęp do pełnego światłowodu, a obecnie podłączonych jest 4,6 miliona lokali. Absorpcja na obszarach wiejskich jest prawie dwukrotnie większa niż w domach miejskich i wynosi 49 proc. w porównaniu z 25 proc.

Lindsey Fussell, dyrektor grupy ds. sieci i komunikacji Ofcom, powiedziała: „W zeszłym roku nastąpił dalszy spadek liczby domów i firm, które nie miały dostępu do »przyzwoitego« łącza szerokopasmowego, zmniejszając się o ponad jedną czwartą (27 proc.) do 61 000 lokali. Szacujemy, że do przyszłego roku około 11 000 z nich zostanie podłączonych za pośrednictwem programów finansowanych ze środków publicznych, co oznacza dalszy postęp w miarę zwiększania się dostępu kraju do sieci”.

Coraz więcej domów korzysta z satelitarnego łącza szerokopasmowego – około 42 000 klientów w Wielkiej Brytanii podłączonych do usługi satelitarnej Starlink Elona Muska, w porównaniu z 13 000 w zeszłym roku, głównie na obszarach wiejskich.

Dołącz do dyskusji: Siedemnaście milionów domów w Wielkiej Brytanii ma dostęp do światłowodu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl