SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: zmiana standardu nadawania pozwoli połączyć telewizję z internetem

Wraz ze zmianą standardu nadawania sygnału pojawi się tzw. telewizja hybrydowa, która łączy telewizję z internetem i pozwoli np. za naciśnięciem guzika kupić reklamowane przedmioty albo zobaczyć informacje o aktorach w filmie - powiedział rzecznik UKE Witold Tomaszewski.

W drugim kwartale 2022 r. dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Część Polaków musi wymienić sprzęt, aby korzystać z kanałów nadawanych w formacie DVB-T2/HEVC. Producenci radzą, żeby nie odkładać zakupu na ostatnią chwilę, bo może zabraknąć telewizorów lub tunerów.

Zmiana standardu telewizji nie obejmuje abonentów sieci kablowych, platform satelitarnych czy osób korzystających z platform streamingowych. Ma związek z przekazaniem częstotliwości na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych oferujących szybki dostęp do internetu 5G.

Po blisko dekadzie do historii odchodzi standard DVB-T. DVB-T2/HEVC jest wydajniejszy i pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę jakości dotychczasowych na HD lub nawet 4K. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 2,27 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji w Polsce może utracić do niej dostęp po zmianach. Emisja w DVB-T będzie wyłączana stopniowo w poszczególnych regionach Polski.

Czytaj także: Rządowy program „Dekoder Plus”? „To wsparcie dla TVP”

UKE: zmiana standardu nadawania pozwoli połączyć telewizję z internetem

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach od końca marca do końca czerwca 2022 r.

Czytaj także: Zmiana standardu telewizji naziemnej. 4 propozycje dla posiadaczy starszego sprzętu

"Zmiana ta pozwoli po pierwsze na wyraźne podniesienie jakości obrazu, bo możliwe będzie nadawanie programów w jakości 4K, która naprawdę daje wyjątkowe wrażenia. Po drugie, możliwe będzie także uruchomienie kolejnych kanałów, bo dojdą dwa kolejne tzw. multipleksy po 6-8 kanałów w każdym. Trzech największych nadawców: TVP, TVN i Polsat mają dużo kanałów tematycznych, które nie były dostępne bezpłatnie, a dzięki tej zmianie będzie można je odbierać" - wskazał rzecznik UKE Witold Tomaszewski.

Jak zauważył, z podobnym skokiem mieliśmy do czynienia w 2013 r., gdy zmieniano telewizję z analogowej na cyfrową. "Wcześniej mieliśmy cztery kanały ogólnopolskie i parę kanałów regionalnych. Pamiętamy też np. śnieżenie związane z telewizją analogową. Jednak tym razem, kluczową zmianą będzie umożliwienie wraz ze standardem DVB-T2 uruchomienia tzw. telewizji hybrydowej (HbbTV), czyli połączenie internetu z telewizją. Jeżeli nasz telewizor - lub dekoder - będzie podłączony do internetu, to oglądając film można nacisnąć guzik na pilocie i zobaczyć informację o wszystkich osobach występujących w danej scenie, razem z życiorysami, skład drużyn piłkarskich, statystyki dotyczące meczu czy dokonać zakupu rzeczy, które są aktualnie reklamowane" - opisywał Tomaszewski.

Według badań Krajowego Instytut Mediów około połowa Polaków nie wie o nadchodzącej zmianie dotyczącej nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Jednak zdaniem rzecznika UKE nie ma obaw, że telewidzowie nie będą świadomi zmiany, gdy do niej dojdzie.

Czytaj także: Nowy standard telewizji i dopłaty. „Kluczem telewizor, nie dekoder”

"Pod auspicjami KPRM jest powołany specjalny zespół, który zajmuje się informowaniem o zmianach. W tym zespole jest też UKE, UOKiK, KRRiT, nadawcy telewizyjni i Emitel. W ramach tego zespołu koordynujemy działania informacyjne. KPRM, a właściwie Instytut Łączności podlegający KPRM, na zlecenie kancelarii opracował spoty informujące o zmianie. Informują o niej także nadawcy w ramach własnych programów i audycji" - powiedział Tomaszewski.

Chodzi o to, że aby odebrać sygnał nadawany w nowym standardzie, trzeba mieć odpowiedni telewizor albo dekoder. Odbiornik musi być zgodny ze standardem DVB-T2 i wspierać tzw. kodek HEVC.

"Ta informacja jest zawarta w instrukcji odbiornika. Można też spisać nazwę modelu z tyłu telewizora i wyszukać instrukcję w internecie albo zadzwonić na infolinię producenta. Jeżeli ktoś w ciągu ostatnich 2-3 lat kupił telewizor, to niemal na pewno będzie mógł odbierać telewizję w nowym standardzie bez dokupywania czegokolwiek. Wystarczy, że na nowo wyszuka programy. Jeżeli ktoś ma starszy telewizor, np. sprzed 5-10 lat, który nie odbiera sygnału w nowym standardzie, to też nie musi kupować nowego odbiornika, wystarczy, że dokupi dekoder. Są one powszechnie dostępne w sklepach z elektroniką w cenach od około 100 zł" - poinformował rzecznik UKE.

Jego zdaniem samodzielne podłączenie takiego dekodera również nie jest trudne. "To pudełko mniejsze od magnetowidu: z jednej strony podłącza się do niego antenę, z drugiej strony wychodzi kabel, który podłącza się do telewizora. Wtyczki trudno pomylić. W zasadzie każdy będzie w stanie to zrobić. Co więcej, jeżeli kupi się droższy dekoder, to będzie można go również podłączyć do internetu i korzystać z telewizji hybrydowej" - podkreślił.

Czytaj także: Nowy telewizor z DVB-T2/HEVC? Propozycje dla młodych fanów streamingu

Harmonogram zmian

W etapie pierwszym, który przewidziano na 28 marca 2022 roku przełączenie na standard DVB-T2/HEVC nastąpi w województwach dolnośląskim, lubuskim i w zachodniej części województwa wielkopolskiego.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że właśnie w regionie lubuskim najmniej gospodarstw domowych jest przygotowanych na zmiany.

25 kwietnia 2022 roku obejmą one większość województwa wielkopolskiego, a także województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, niemal całe pomorskie i północno-zachodnią część mazowieckiego.

23 maja 2022 roku do zmian dojdzie w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, podkarpackim, opolskim, śląskim i w południowej części województwa wielkopolskiego i na południu Mazowsza. Ostatni etap przewidziano na 27 czerwca 2022 roku. Obejmie centralną i północną część województwa mazowieckiego, województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie.

Czytaj także:  W tym roku zmiana standardu telewizji naziemnej. 4 propozycje dla posiadaczy starszego sprzętu

Zmiany obejmą wszystkie multipleksy poza MUX-8. Tam przejście na DVB-T2/HEVC nastąpi w dalszym terminie. Harmonogram zmian widnieje na poniższej grafice, przygotowanej przez Emitela.

 

Dołącz do dyskusji: UKE: zmiana standardu nadawania pozwoli połączyć telewizję z internetem

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MuzycznaStrefa.TV
MuzycznaStrefa.TV ma już taką możliwość poprzez kliknięcie myszką w spot :)
odpowiedź
User
TT
"Wraz ze zmianą standardu nadawania sygnału pojawi się tzw. telewizja hybrydowa, która łączy telewizję z internetem i pozwoli np. za naciśnięciem guzika kupić reklamowane przedmioty albo zobaczyć informacje o aktorach w filmie - powiedział rzecznik UKE Witold Tomaszewski."

A teraz to niby nie ma HbbTV w DVB-T ? Pan Witold wstydziłby się wciskać taki kit.

UKE lepiej wzięłoby się za temat natrętnych reklam/bannerów w HbbTV i uregulowało jakoś ten problem.
odpowiedź
User
mkol
ale się uśmiałem - kluczową zmianą będzie hbbtv :)
Podobnie jak wypowiedź Instytutu Łączności, że do telewizora starszego niż 25 lat nie podłączy się dekodera :D
odpowiedź