SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Emitel kupił firmę z 65 wieżami nadawczymi

Emitel nabył spółkę zależną American Tower Corporation w Polsce. W skład ATC Polska wchodzi 65 nowoczesnych wież, które są wynajmowane największym operatorom telefonii komórkowej na podstawie długoterminowych umów.

Obiekt nadawczy Łódź-Zygry (fot. Emitel) Obiekt nadawczy Łódź-Zygry (fot. Emitel)

Średnio umowa o wynajęciu takich obiektów dotyczy okresu 14 lat. Operatorzy muszą płacić czynsz indeksowany. To wskaźnik powiązany z inflacją. Wieże są rozmieszczone w atrakcyjnych lokalizacjach, które uzupełniają istniejącą sieć Emitel i mają niski wskaźnik obciążenia, zapewniając dostępne miejsce dla kolejnych klientów.

667 wież Emitela

Nabycie ATC Polska zwiększa całkowity portfel wież Emitela do 667, z czego ponad 635 udostępnianych jest pod sprzęt telekomunikacyjny klientów firmy. Umacnia to pozycję Emitel w segmencie infrastruktury telekomunikacyjnej, w którym spółka jest jednym z największych niezależnych operatorów, świadczącym usługi hostingu i inne usługi dla operatorów telefonii komórkowej, takich jak Orange, Play, Polkomtel (Plus) i T-Mobile.

- Przejęte wieże są wysoce komplementarne z portfolio Emitel. Transakcja pozwoli nam pogłębić nasze relacje z operatorami komórkowymi i wzmocnić nasz szybko rozwijający się segment infrastruktury telekomunikacyjnej - stwierdził Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

Emitel to nie tylko telewizja i radio

W ostatnich latach wiele firm skupionych na usługach telewizyjnych i radiowych szuka alternatywnych źródeł przychodu. W krajach, takich jak Wielka Brytania czy Belgia pojawiają się głosy, żeby w ogóle zrezygnować z telewizji i radia rozpowszechnianych przez nadajniki naziemne i postawić na streaming. Emitel to operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, właściciel wielu nadajników analogowego i cyfrowego radia.

Niedawno informowaliśmy, że firma reklamuje się w TVN24 jako „dostawca technologii dla inteligentnych miast”. - Zgodnie z przyjętą kilka lat temu strategią, Emitel rozwija inne usługi w zakresie szeroko rozumianej łączności bezprzewodowej. Nasz zespół tworzą doświadczeni eksperci o silnych kompetencjach w  zakresie systemów łączności, od lat rozbudowujemy naszą infrastrukturę. Dlatego oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych oferujemy m.in. infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektujemy i instalujemy nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej, w tym zaawansowane instalacje wewnątrzbudynkowe (DAS) oraz budujemy rozwiązania dla inteligentnych miast w oparciu o technologię internetu rzeczy (IoT). Udział przychodów firmy w tym obszarze stale rośnie i naszym celem jest dalszy rozwój portfela usług i produktów - mówił Wirtualnemedia.pl Maciej Staszak, wiceprezes Emitela.

Od kwietnia do grudnia ub.r. przychody Emitela zwiększyły się rok do roku o 11,5 proc. do 416 mln zł, a zysk EBITDA - o 5,6 proc. do 277 mln zł. Operator ma zakontraktowane zamówienia o wartości ponad 2,6 mld zł.  W listopadzie 2022 roku brytyjski fundusz Cordiant Digital sfinalizował kupno 100 proc. akcji operatora radiofuzyjnego i radiotelekomunikacyjnego Emitel, po tym jak uzyskał niezbędne zgody polskich urzędów państwowych.

Dołącz do dyskusji: Emitel kupił firmę z 65 wieżami nadawczymi

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
A w moim mieście radiowe stacje ogólnopolskie jak szumiały tak szumią (w niektórych miejscach prawie w ogóle nie ma odbioru). Anteny zbiorcze polikwidowane, usługa UKF-FM w kablówce zlikwidowana. Polska cofa się w rozwoju.
7 4
odpowiedź