SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Financial Times” uznał Martę Lempart za jedną z najbardziej wpływowych kobiet roku

Brytyjski dziennik „Financial Times” zaliczył liderkę protestów kobiecych, Martę Lempart, do grona najbardziej wpływowych kobiet 2020 roku. Na łamach dziennika ukazał się tekst jej autorstwa, w którym pisze ona m.in.,o prześladowaniach, jakie stały się jej udziałem. Lempart znalazła się w gronie wyróżnionych m.in. z Ursulą von der Leyen.

Marta Lempart, fot. screen z youtube'aArticle

Marta Lempart jest przywódczynią Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który od października br. organizuje w całej Polsce protesty uliczne przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.  W środę redakcja „Financial Times” zamieściła jej obszerny komentarz, a pretekstem do tego było uznanie jej za jedną z wpływowych kobiet świata.

- Zanim zaczęły się protesty, miałam swoje życie i pracę. No i byłam oczywiście działaczką: od dojścia do władzy w Polsce konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w 2015 roku związana byłam z Komitetem Obrony Demokracji, walcząc o prawa człowieka i praworządność. Przestrzegałam prawa jako obywatel, ufałam też państwu i policji – opisuje w "FT" Marta Lempart. - Jednak teraz, po fali protestów, zostałam oskarżona o ponad 40 wykroczeń, co ma związek z moją funkcją. Niektóre są banalne - na przykład niszczenie środowiska przez publiczne użycie megafonu. Jednak ani ja, ani nikt z protestujących nie damy się zniechęcić i zastraszyć.

Aktywistka opisuje też, że od kilku tygodni nie mieszka w swoim mieszkaniu. - Mój adres i numer telefonu zostały opublikowane przez grupy neofaszystowskie, wraz z wezwaniami do przemocy. Jako wróg państwa znalazłam się na okładkach prorządowych gazet i magazynów, a publiczna telewizja prowadzi kampanię, by mnie zdyskredytować.

W ostatnich tygodniach Marta Lempart wraz z innymi aktywistkami Strajku kobiet kilkukrotnie nie wpuściła ekip dziennikarskich kilku redakcji na organizowane przez siebie konferencje prasowe. Wśród nich były też ekipy publicznych mediów. - Państwo jako służby PiS możecie pobrać wizję i fonię od policji, od ABW - tłumaczyła im Lempart.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Financial Times” uznał Martę Lempart za jedną z najbardziej wpływowych kobiet roku

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Ojej jaka biedna pokrzywdzona...
odpowiedź
User
LG
To już jest totalny upadek mediów, nawet tak kiedyś szanowanych jak "FT"
odpowiedź
User
Doomslayer
1. Marta Lempart pisząca esej wyrafinowaną angielszczyzną (Czekamy na łacińskie sonety Marcina Najmana)

2. Gazeta uznawana za renomowaną łyka jednostronną narrację jak pastylkę. Zasada audi altera partem w tym wypadku nie obowiązuje.

3. "The very best of FT journalism" (opis profilu na twitterze)

Kurtyna
odpowiedź