SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekordowa liczba zwolnień w branży technologicznej. Ponad 200 tys. osób straciło pracę w 2023 r.

Firmy technologiczne zwolniły na świecie ponad 200 tys. pracowników w pierwszych pięciu miesiącach br. - wynika z danych strony layoffs.fyi. Większość zwolnień miała miejsce w takich amerykańskich firmach jak Alphabet (Google i YouTube), Meta (Facebook, Instagram), Microsoft i Amazon.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Z powodu ryzyka globalnej recesji spowodowanej inflacją i spadającymi przychodami z reklam łącznie pracę straciło 202 399 osób z 749 firm technologicznych, podczas gdy w całym 2022 r. było to 164 tys. osób z 1057 firm.

Meta zwalnia

Pod koniec maja Meta ogłosiła zwolnienie 6 tys. osób, a od listopada 2022 r. koncern zwolnił ok. 21 tys. pracowników. Ostatnie zwolnienia dotyczyły Facebooka, Instagrama, WhatsAppa, jednostki badawczej Reality Labs, która zajmuje się rozwojem VR Meta, oraz Quest – gogli wirtualnej rzeczywistości opracowanych przez Reality Labs.

Google zwolnił pod koniec stycznia 12 tys. osób, czyli 6 proc. wszystkich pracowników na świecie. Również w styczniu Microsoft ogłosił, że do końca września br. zwolni 10 tys. osób, nieco poniżej 5 proc. zatrudnionych.

Na początku br. także Amazon zaczął zwalniać 18 tys. osób, czyli około 5 proc. z 350 tys. pracowników firmy na całym świecie. Całkowita liczba pracowników firmy podwoiła się podczas pandemii koronawirusa ze względu na wysokie zapotrzebowanie w handlu elektronicznym podczas kwarantanny.

Reddit, Disney, 3M, Yahoo, PayPal, Zoom, Dell, IBM również zwolniły tysiące pracowników w ostatnich miesiącach.

Niemal wszystkie branże w Stanach Zjednoczonych zwiększyły w tym roku liczbę zwolnień, jednak zjawisko w szczególny sposób dotyka firmy technologiczne. Jak wynika z nowego raportu firmy rekrutacyjnej Challenger, Gray & Christmas cytowanego przez magazyn "Fortune", likwidacja miejsc pracy w tej branży była najwyższa od pęknięcia bańki internetowej w 2001 roku, kiedy po trwającym kilka lat przecenianiu przedsiębiorstw prowadzących działalność w internecie inwestorzy masowo zaczęli wyprzedawać akcje tych spółek.

Trudne warunki ekonomiczne

Fala zwolnień w amerykańskim sektorze technologicznym wynika z próby dostosowania się koncernów do nowych, surowszych warunków ekonomicznych po tym, gdy w szczycie pandemii COVID-19 firmy te zwiększyły na dużą skalę zatrudnienie - ocenia agencja Reutera.

Po dobrym okresie, szczególnie w szczycie pandemii i lockdownów, branża technologiczna wchodzi w trudny okres, naznaczony wysoką inflacją i rosnącymi stopami procentowymi - zauważa z kolei AFP.

Najwyższa od dziesięcioleci inflacja i skutki wojny na Ukrainie zmusiły również firmy w całej Europie do zwolnień.

Brytyjski gigant telekomunikacyjny Vodafone zapowiedział 16 maja, że zlikwiduje 11 tys. miejsc pracy w ciągu trzech lat. Największy dostawca usług szerokopasmowych i mobilnych w WIelkiej Brytanii, firma BT, zapowiedziała także w maju, że do końca dekady zredukuje całkowitą siłę roboczą nawet o 55 tys. miejsc pracy.

Producent sprzętu telekomunikacyjnego Ericsson planuje zwolnić 8,5 tys. pracowników na całym świecie w ramach planu obniżenia kosztów.

Koncern motoryzacyjny Stellantis, do którego należą m.in. marki Chrysler, Fiat, Opel i Peugeot, uzgodnił w lutym ze związkami zawodowymi zwolnienie do 2 tys. pracowników ze swoich włoskich fabryk.

Szwedzka grupa Volvo zapowiedziała w marcu, że zrestrukturyzuje swoją europejską działalność w zakresie produkcji autobusów, co doprowadzi do redukcji 1,6 tys. miejsc pracy, a w samej Szwecji producent samochodów ogłosił w maju 1,3 tys. dodatkowych zwolnień.

Zwolnienia tysięcy pracowników zapowiedziały również Philips, SAP i Telecom Italia.

Dołącz do dyskusji: Rekordowa liczba zwolnień w branży technologicznej. Ponad 200 tys. osób straciło pracę w 2023 r.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
izi
no i ok. myśleli, że będą zawsze na topie? jeszcze zapłaczemy za normalnym , spokojnym życiem
odpowiedź
User
izi
no i ok. myśleli, że będą zawsze na topie? jeszcze zapłaczemy za normalnym , spokojnym życiem
odpowiedź
User
Tomek
W firmach, gdzie nic nie robili.
odpowiedź