SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej niż co dziesiąty Polak korzysta z platform streamingowych

Według Krajowego Instytutu Mediów, aktywność na platformach streamingowych deklaruje 12,9 proc. Polaków. Z tego typu usług korzystają także dzieci – w grupie 4-9 lat odsetek użytkowników wynosi 7,4 proc., w grupie 10-12 lat wzrasta do 18,3 proc. Wśród osób 16-24 lata korzystanie z platform streamingowych deklaruje 32,9 proc., a wśród 25-45-latków – 18,3 proc. W grupie 46-65 lat odsetek korzystających spada do 6,9 proc.

(fot. Pexels)Article

Streaming jest zatem domeną ludzi młodych – wśród użytkowników 70,4 proc. stanowi grupa 16-45-latków. Obok wieku, korzystanie z platform streamingowych wyróżnia także wykształcenie i miejsce zamieszkania użytkowników. Wśród nich co trzeci (32,2 proc.) ma wyższe wykształcenie, zaś 65,5 proc. to mieszkańcy miast.

Współkorzystanie z innych treści dostępnych w Internecie w grupie korzystających z platform streamingowych jest znacząco większe niż w grupie ogółu internautów. Użytkownicy streamingu częściej korzystają z VOD (69,6 proc.; wśród ogółu internautów w wieku 4 lat i więcej odsetek korzystających z VOD wynosi 41 proc.), częściej także sięgają po podcasty (33,8 proc.; wśród ogółu Internautów w wieku 4 lat i więcej - 13,2 proc.).

Co więcej, ta grupa także częściej sięga po książki – czytanie książek w wersji papierowej w ciągu ostatnich 30 dni zadeklarowało 47,7 proc. użytkowników streamingu (wśród ogółu Polaków w wieku 4 lat i więcej - 31 proc.). W grupie korzystających z platform streamingowych znacząco wyższy jest także odsetek słuchających audiobooków (14,8 proc.; wśród ogółu Polaków w wieku 4 lat i więcej - 3,9 proc.).

„Jednoźródłowe dane pozwalają na przyglądanie się wszystkim mediom w ujęciu holistycznym. Badanie Założycielskie dostarcza insightów, które pozwalają zbudować wielowymiarowy obraz użytkownika mediów. Objęte są nim osoby od 4 roku życia, bez górnej granicy wieku, dzięki czemu dane na jakich pracujemy, mówią o pełnym przekroju społeczeństwa” – komentuje Maja Kurzelewska, Dyrektor Departamentu Badań i Analiz

Krajowy Instytut Mediów został powołany w grudniu 2020 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Formalnie zaczął działać w marcu 2021 roku. KIM powstał w odpowiedzi na potrzeby szeroko rozumianego rynku mediów w Polsce. Instytut w sposób ciągły prowadzi pomiary korzystania z radia, telewizji i internetu dostosowane do współczesnego modelu konsumpcji mediów. KIM bada zarówno odbiór tradycyjny, jak również poprzez VOD, podcasty, aplikacje i serwisy.

Dołącz do dyskusji: Więcej niż co dziesiąty Polak korzysta z platform streamingowych

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl