SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 liderem w DVB-T w lipcu, TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat. Najwięcej straciła TV Puls

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w lipcu br. w grupie 4+ była TVP1. Na trzecie miejsce awansowało TVP Info, które wyprzedziło TVN i Polsat. W grupie 16-49 na czele znalazł się TVN, który wyprzedził Polsat - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Widzom naziemnym ze starszymi urządzeniami zamiast kanałów komercyjnych wyświetla się komunikat o braku sygnałuArticle

W lipcu 2022 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem była TVP1 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl. Średni udział tej stacji w porównaniu do lipca 2021 roku zwiększył się o 1,44 proc. i wyniósł 13,42 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Druga była TVP2, która zanotowała udział na poziomie 10,56 proc., po wzroście o 17,73 proc.

TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat

Podium uzupełnia kanał TVP Info, który zanotował udział na poziomie 9,82 proc., po wzroście o 48,56 proc. Stacja awansowała z piątej lokaty.

Z trzeciego na czwarte miejsce spadł Polsat ze spadkiem udziału o 19,96 proc. do 7,70 proc.

Piąty był TVN, którego udział zmalał o 11,26 proc. do 5,91 proc. W lipcu ub.r. stacja była czwarta.

Najwięcej zyskał kanał TVP Rozrywka, którego wynik względem lipca 2021 roku poszedł do góry o 444,44 proc. do 0,49 proc. Kanał w zestawieniu był ostatni.

Z kolei najwięcej straciła będąca 6. w zestawieniu stacja TVP Sport. Jej udział zmalał o 39,63 proc. do 3,87 proc.

1,06 proc. udziału Wydarzenia24

21. miejsce zajął nowy kanał - Wydarzenia24, który nadaje od 1 września 2021 roku. Jego średni rynkowy udział w lipcu br. wyniósł 1,06 proc.

TVN wyprzedził Polsat w 16-49

Wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 w lipcu 2022 roku pozycję nowego lidera oglądalności w DVB-T zajął TVN, który wyprzedził Polsat. Stacja ze średnim udziałem na poziomie 8,40 proc. zanotowała, względem analogicznego okresu rok wcześniej, spadek o 1,52 proc.

Udział drugiego Polsatu zmniejszył się o 19,46 proc. do 8,28 proc. Podium uzupełnia TVP2 (7,61 proc., do góry o 38,11 proc.), która przed rokiem była szósta.

Czwarta była TVP1 (7,37 proc., - 2,51 proc.). Stacja spadła z miejsca trzeciego.

Nowy standard nadawania

Od końca marca do końca czerwca multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej przechodziły na standard DVB-T2/HEVC. Objął: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24).

W starym standardzie są natomiast dalej nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, WP i kopia TVP ABC).

Mniejsze zasięgi multipleksów ze stacjami komercyjnymi

Z danych Nielsena, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od TV Puls wynika, że w regionach objętych IV etapem zmiany standardu (województwo lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, centralna część mazowieckiego) zasięg MUX-1 jest mniejszy o 13 proc. niż przed przejściem na DVB-T2/HEVC. Ponad 6 tygodni po zmianie zasięg MUX-2 zmniejszył się o 14 proc. MUX-3 z kanałami TVP poprawił z kolei zasięg o 2 proc.

I etapem przejścia na DVB-T2/HEVC objęte były województwa dolnośląskie i lubuskie. W ich przypadku sytuacja wygląda nieco lepiej dla nadawców prywatnych. Choć MUX-1 po 19 tygodniach ma wciąż o 4 proc. mniejszy zasięg niż przed zmianą standardu, to MUX-2 poprawił go o 3 proc. Multipleks z kanałami TVP zwiększył zasięg aż o 16 proc. W niektórych lokalizacjach uruchomiono bowiem dodatkowe nadajniki MUX-3. TVP musiała jednak uruchomić w ramach multipleksu eksperymentalnego w DVB-T2/HEVC kopie TVP1, TVP2 i TVP Info, ponieważ po zmianie siatki nadajników w niektórych lokalizacjach pojawił się problem z odbiorem tych stacji w starym standardzie.

Dołącz do dyskusji: TVP1 liderem w DVB-T w lipcu, TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat. Najwięcej straciła TV Puls

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl