SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP przegrało proces ze znaną uczelnią. Musi przeprosić i zapłacić 100 tys. zł

Uniwersytet SWPS wygrał przed warszawskim sądem sprawę o ochronę dóbr osobistych z Telewizją Polską – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Chodzi o artykuł portalu TVP Info z 2019 roku, który już zniknął ze strony nadawcy. Sąd nakazał TVP przeprosiny i zapłatę 100 tys. zł na cele społeczne. 

Fot. Zrzut ekranu/YouTube TVP Info Fot. Zrzut ekranu/YouTube TVP Info

Sprawa, o której sąd wydał rozstrzygnięcie 13 marca br., dotyczyła naruszenia dobrego imienia Uniwersytetu SWPS przez rozpowszechnianie nieprawdziwych i nieścisłych informacji zawartych w artykule „Tureccy ekstremiści w Polsce – czy poleje się krew?", autorstwa Witolda Repetowicza. Materiał z 10 maja, zamieszczony na portalu TVP.Info oraz udostępniony na profilu stacji na Facebooku, dotyczył jednego z wydarzeń organizowanych na uczelni.  

Zobacz: Konfederacja chce od TVP sprostowania

TVP przegrywa kolejny proces

Jak dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl, Sąd Okręgowy w Warszawie jednoznacznie stwierdził, że opublikowanie i rozpowszechnianie wspomnianego artykułu nastąpiło z naruszeniem zasad rzetelności dziennikarskiej.

–  Wyrok sądu I instancji jest w pełni satysfakcjonujący dla Uniwersytetu SWPS. Wystąpiliśmy na drogę sądową przeciwko TVP, ponieważ uważamy, że należy przeciwdziałać szerzeniu się na portalach internetowych nieprawdziwych informacji, które naruszają dobra osobiste, w tym dobre imię jakiejkolwiek instytucji i opisują daną sytuację w nieprawdziwy sposób. Nie będziemy się odwoływać od wyroku I instancji, ponieważ w całości uwzględnia główne żądania uczelni zgłoszone w pozwie – przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Renata Czeladko, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu SWPS. 

Sąd nakazał TVP usunięcie artykułu „Tureccy ekstremiści w Polsce – czy poleje się krew?" autorstwa Witolda Repetowicza (już nie jest dostępny na stronie). Ponadto telewizja ma opublikować w terminie 7 dni po uprawomocnieniu się wyroku przeprosiny na stronie głównej portalu TVP Info. Sąd nakazał także zapłatę 100 tys. zł na rzecz Fundacji Pro Akademika  na cele społeczne. TVP została także w całości obciążona kosztami procesu.

Zobacz: Krzysztof Skiba wygrał proces z TVP. Przeprosiny za "Nic się nie stało" Latkowskiego 

Wyrok wydany w pierwszej instancji jest nieprawomocny.

Dołącz do dyskusji: TVP przegrało proces ze znaną uczelnią. Musi przeprosić i zapłacić 100 tys. zł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
US
Pereira zawinił, a teraz TVP musi płacić...
10 8
odpowiedź
User
S1
Zero informacji w artykule co tam bylo nieprawdziwe lub nieścisłe
17 4
odpowiedź
User
Ed Mundry
Lewacka propaganda WM!
0 0
odpowiedź