SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W trzech polskich miastach mogą pojawić się nowe multipleksy DVB-T2

Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej z Gdańska, Poznania, Warszawy i okolic tych miast mogą niebawem zyskać dostęp do dodatkowych kanałów. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Grupa MWE przygotowuje wnioski o emisję multipleksów eksperymentalnych w tych miastach.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Multipleksy eksperymentalne zaczęły pojawiać się w różnych częściach Polski w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Przed rokiem nastąpiła ona w przypadku MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozważał likwidację MUX-ów testowych. Po konsultacjach z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zdecydował, że pozostaną, ale zainteresowane emisją podmioty muszą płacić za wykorzystanie częstotliwości.

„Kompletujemy dokumentację”

Grupa MWE posiada obecnie dwa multipleksy eksperymentalne. Jeden działa w Katowicach (Filmax, Power TV, Nuta Gold, Junior Music, TVC, Xtreme TV, EWTN Polska i kanał testowy), a drugi w Szczecinie (Filmax, Power TV, Nuta Gold, Junior Music, TVC, Xtreme TV, Home TV i EWTN Polska). W maju właściciel Grupy MWE Michał Winnicki zapowiadał, że rozważa uruchomienie multipleksu w stolicy Polski.

Czy złożono już stosowny wniosek do UKE? - Obecnie kompletujemy dokumentację do nowych emisji eksperymentalnych. W multipleksach eksperymentalnych testujemy nadawanie naszych programów tematycznych w DVB-T2/HEVC oraz serwisy HbbTV. Wnioski z eksperymentów pozwalają nam jeszcze lepiej nadawać multipleksy lokalne L1, L3 i L4, gdzie jakość sygnału musi być najwyższej jakości – odpowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki.

Jedynie MUX-L1 (Jelenia Góra, Lubań, Bolesławiec) był zobowiązany decyzją UKE do nadawania w DVB-T2/HEVC. Pozostałe multipleksy lokalne mogą zmienić standard, ale nie muszą tego robić. Większość z nich wynajmuje miejsce ogólnopolskim stacjom komercyjnym, które utraciły część widzów ze starszymi dekoderami i telewizorami po zmianie standardu. Do końca roku MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej musi zmienić standard. Wtedy zapewne odbiorniki wymieni zdecydowana większość widzów. Emisja MUX-ów lokalnych w starym standardzie straci sens.

Gdzie pojawiają się nowe multipleksy eksperymentalne Grupy MWE? - Technicznie jesteśmy gotowi do nadawania nowych emisji eksperymentalnych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, ale to od UKE i KRRIT zależy czy pojawi się taka możliwość (dostępność częstotliwości oraz zgoda obu regulatorów) – tłumaczy Winnicki.  Jego firma miała już zgody na emisję eksperymentalną w Warszawie. Do końca jej obowiązywania nie znaleziono jednak odpowiedniego obiektu nadawczego. Później Grupa MWE zrezygnowała z dodatkowego multipleksu z powodu inflacji.

W Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu działa multipleks eksperymentalny związanej z Polsatem spółki BCAST (Polsat, Nowa TV HD, EWTN Polska, TV Republika, Stars.TV, TV Regionalna.pl, TV Okazje, 4fun Kids). W Katowicach funkcjonuje też MUX TVS (TVS, Radio Silesia, TV Republika, TV Okazje, Polsat).

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: W trzech polskich miastach mogą pojawić się nowe multipleksy DVB-T2

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WściekłyChopin
Im większy wybór programów, tym lepiej.
Zapraszamy. 😉🙃😆
odpowiedź
User
Gie
DVB-T2? Przecież swego czasu pan Winnicki optował za DVB-T/HEVC.
odpowiedź
User
tele
Ile muxów zmieści się w Warszawie? Zawsze mieli najwięcej kanałów, kosztem sąsiednich terenów. O Krakowie oczywiście zapomniano.
odpowiedź