SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy kanał rezygnuje z walki o miejsce w MUX-8, ale może trafić do Vectry

Telewizja narodowców nie weźmie udziału w konkursie dotyczącym miejsc w ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Piotr Barełkowski, członek zarządu TV MN informuje Wirtualnemedia.pl, że stacja zrezygnowała z tego po „dłuższej analizie biznesowej”. Niebawem kanał publicystyczny może poszerzyć zasięg o m.in. sieć kablową Vectra.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Do początku lipca nadawcy zainteresowani nadawaniem w ósmym multipleksie mogą odpowiedzieć na ogłoszenie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W konkursie KRRiT wyłoni trzy kanały wyspecjalizowane,  które dołączą do Zoom TV, Metro, WP i Nowej TV. Stacje będą nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Zastąpią TVP Kultura HD i TVP Kobieta, które opuściły multipleks na początku roku i drogą naziemną można je odbierać tylko za pośrednictwem MUX-6.

„Zbyt niskie perspektywy przychodu”

W marcu Barełkowski informował, że w konkursie może wziąć udział kanał publicystyczny TV MN, który od kilku tygodni poszerza zasięg w sieciach kablowych. To stacja części środowiska narodowców,  skupionych wokół Roberta Bąkiewicza. - Tak, jesteśmy zainteresowani i badamy sprawę. Konsultowaliśmy pomysł poza KRRiT, to jest inny zasięg i inny poziom inwestycji, która może się zwrócić z reklam. To jest realne, przy osiągnięciu zasięgu 1 proc. rynku - mówił kilka miesięcy temu Barełkowski.

Dzisiaj już wiadomo, że stacja nie weźmie udziału w konkursie. - Po dłuższej analizie biznesowej zrezygnowaliśmy ze starań o MUX. Zbyt niskie perspektywy przychodu na rozdrobnionym rynku w stosunku do poziomu inwestycji. Brak pewności zysku - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Barełkowski.

TV MN stawia na dystrybucję w sieciach kablowych

 Nadawca zamierza zwiększyć zasięg w sieciach kablowych. W ostatnich tygodniach stacja trafiła do oferty kilkudziesięciu mniejszych operatorów.- Obecnie mamy porozumienia z kolejnymi 30 operatorami kablowymi i czekamy na potwierdzenie przez KRRiT, żeby znacząco poszerzyć zasięg stacji. Zapewne po potwierdzeniu przez KRRiT pojawimy się w Vectrze i bardzo liczymy na porozumienie z Orange. Wszyscy więksi operatorzy mają na stole naszą ofertę. Jesteśmy kanałem w darmowej dystrybucji, atrakcyjnym dla istotnej grupy widzów - zapewnia Barełkowski.

Porozumienia z mniejszymi graczami zapewnią TV MN zasięg 100 tys. gniazdek, a po wejściu do Vectry będzie ich ponad milion. Na jakim etapie są rozmowy? Kiedy kanał trafi do oferty? - Nie komentujemy spekulacji medialnych dotyczących tego czy i z kim prowadzimy rozmowy biznesowe - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Vectry.

Grupa MWE też chce zrezygnować z konkursu

W lutym przewodniczący KRRiT przeprowadził nieformalne konsultacje w sprawie MUX-8. Nadawcy mogli wskazać kanały, które chcieliby nadawać na tym multipleksie. Wpłynęło 14 propozycji na stacje m.in. o tematyce filmowo-serialowej, filmowo-rozrywkowej, lifestylowej, sezonowej, muzycznej, dziecięcej, religijno-historycznej czy rozrywkowej.

Trzy propozycje zgłosiła Grupa MWE, która prawdopodobnie nie weźmie udziału w konkursie. - Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu. Poczekamy raczej na konkurs na MUX-1 - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl właściciel Grupy MWE Michał Winnicki.

Zainteresowani nadawcy Red Carpet TV i TVS

Udział w konkursie podtrzymuje Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group, która jest nadawcą Red Carpet TV i RedTop TV. - Wnioski o koncesję na MUX8 przygotowujemy i niebawem będziemy składać. Teraz nie chciałbym zdradzać zbyt wielu szczegółów , bo to konkurs i de facto jak myślę konkurujemy z innymi nadawcami, którzy zadeklarowali uczestnictwo w konkursie - zapewnia Wirtualnemedia.pl. W konsultacjach nadawca zaproponował jeden istniejący kanał ze zmodyfikowaną linią programową i jeden filmowo-serialowy.

O miejsce w multipleksie zamierza ubiegać się także katowicka TVS. - Telewizja TVS weźmie udział w konkursie na MUX-8, zostanie w nim zgłoszony kanał TVS, obecnie nadający naziemnie w woj. śląskim który ma też ogólnopolski zasięg kablowo-satelitarny. Pracujemy nad wnioskiem konkursowym - informowała niedawno Wirtualnemedia.pl Małgorzata Piechoczek, dyrektor TVS. Zainteresowane nadawaniem w multipleksie nie są: Stars.tv, wPolsce.pl i TV Puls.

TVN Warner Bros. Discovery za 10-letnią koncesję dla kanału TVN7, dostępnego w MUX-2, musi zapłacić prawie 15 mln zł (10 rat plus opłaty prolongacyjne). W przypadku telewizji WP, która jest obecna w MUX-8 opłata wynosi ponad 13,5 mln zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty emisji z nadajników Emitela. W przypadku stacji z ósmego multipleksu to ponad 6 mln zł rocznie. Koszty zaskoczyły wiele firm, które uzyskały koncesje naziemne. WP i Nowa TV zrezygnowały z drogich programów informacyjnych, które miały w ramówce na początku działalności. Naziemne kanały Eska TV, Polo TV, Fokus TV i Nowa TV zostały przejęte przez Polsat, natomiast TTV i Metro przez TVN i Discovery (dzisiaj TVN Warner Bros. Discovery).

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał rezygnuje z walki o miejsce w MUX-8, ale może trafić do Vectry

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
F
Portal lewaków nazywa TV MN telewizją narodowców?
odpowiedź
User
Marcin
Od początku było wiadomo że Telewizja narodowców nie ma środków finansowych na nadawanie w telewizji naziemnej. Zdziwiony będę jeśli TV Republika weźmie udział w tym konkursie choć chcialbym by nadawała w ogolnopolskim DVB-T. Słabo widzę coś ten konkurs bo na kanały z grupy TVN przy obecnym składzie KRRiT nie ma co liczyć a szkoda. Fajnie gdyby DMAX Polska otrzymał koncesję...
odpowiedź
User
Antek
Ogólnie wysokie opłaty za koncesję i za nadawanie, sprawiają że cała ta DVB-T będzie coraz słabsza i przejmowana przez wielkie koncerny... będą wszędzie powtórki powtórek.
odpowiedź