SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT przedłużyła koncesję naziemną TVN7

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu w piątek przedłużyła o 10 lat koncesję naziemną kanału TVN7, wygasającą 25 lutego. Udało się zebrać cztery głosy poparcia, ponieważ inaczej niż dotychczas zagłosował Andrzej Sabatowski.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT) Article

Na piątkowym posiedzeniu Krajowej Rady za przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7 zagłosowali Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk i Andrzej Sabatowski, a a przeciw - prof. Janusz Kawecki.

- Konsultacje i rozmowy ostatniej doby, odnoszące się szczególnie do obecnych uwarunkowań międzynarodowych, spowodowały, mimo dużych zastrzeżeń prawnych, które wymagają niewątpliwie uporządkowania, że zmieniłem swoje stanowisko w sprawie nowej koncesji dla TVN7 - stwierdził Andrzej Sabatowski w oświadczeniu przekazanym PAP.

Żeby uchwała została podjęta, musi ją poprzeć przynajmniej czwórka członków KRRiT.

Obecna koncesja naziemna TVN7 wygasa 25 lutego. Gdyby Krakowa Rada nie zdecydowała wcześniej o prolongowaniu jej, kanał musiałby wstrzymać emisję naziemną, nawet jeśli KRRiT nie podjęłaby też uchwały o nieprzedłużeniu koncesji.

Spółka TVN zgodnie z przepisami wniosek o koncesję dla TVN7 na kolejne 10 lat złożyła na ponad rok przed wygaśnięciem obecnej, w grudniu 2020 roku.

Pełnomocnik TVN Grupy Discovery: KRRiT wykonała swój obowiązek, szkoda że tak późno

Mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik prawny TVN Grupy Discovery, skomentował na antenie TVN24, że przedłużenie koncesji naziemnej TVN7 to „po prosta konsekwencja obowiązującego w Polsce prawa”.

- Rada wykonała po prostu swój ustawowy i konstytucyjny obowiązek, głosowała tak jak powinna głosować - podkreślił.

Wyraził zdziwienie, że decyzję o przedłużeniu koncesji podjęto tak późno. - Ale ona jednoznacznie pokazuje - tak jak widzieliśmy to przy okazji koncesji dla TVN24, że nie było żadnych podstaw do tego, żeby nie przyznawać rekoncesji dla stacji TVN SA - czy dla TVN24, czy dla TVN7 - dodał.

- Możemy oczywiście czuć dzisiaj satysfakcję. Szkoda, że stało się to tak późno, szkoda, że to czekanie trochę jednak zdestabilizowało, przynajmniej w jakimś sensie, rynek medialny. Na szczęście wracamy na normalne tory - skomentował mecenas Sowiński.

Przeciw koncesji TVN7 byli Kawecki i Sabatowski

W ostatnich tygodniach Krajowa Rada cztery razy głosowała już nad przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7. Zgodnie z procedurą członkowie KRRiT najpierw głosowali nad uchwałą o przedłużeniu koncesji stacji. We wcześniejszych głosowaniach za byli Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk, a przeciw - prof. Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

W tej sytuacji członkowie KRRiT poddawali pod głosowanie uchwałę o nieprzedłużeniu koncesji TVN7. Układ głosów był odwrotny: za opowiedzieli się Kawecki i Sabatowski, a przeciw Kołodziejski, Bochwic i Więcławska-Sauk.

Janusz Kawecki w oświadczeniu, wydanym w czwartek w zeszłym tygodniu, uzasadnił, że jest przeciw przedłużeniu koncesji naziemnej TVN7 tak samo jak przy koncesji satelitarnej TVN24, ponieważ jego zdaniem struktura własnościowa TVN narusza ustawę o radiofonii i telewizji.

TVN Grupa Discovery podkreśliła, że dopełniła wszelkich niezbędnych formalności i wymogów prawnych do przedłużenia koncesji TVN7, a brak pozytywnej decyzji KRRiT w tej sprawie jest bezpodstawny. - Bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) działa na szkodę rynku medialnego w Polsce, uderza w widzów oraz innych nadawców i operatorów - ocenił nadawca w drugiej połowie stycznia.

Apele organizacji do KRRiT

Krajową Radę za nieprzedłużenie koncesji TVN7 skrytykowało kilka organizacji, m.in. z segmentu mediów i marketingu. - Jako przedsiębiorcy zwracamy uwagę, że mamy tu do czynienia z celowym działaniem na szkodę przedsiębiorstwa, jawnym podważaniem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i coraz silniejszym osłabianiem pozycji Polski w oczach krajowych i zagranicznych inwestorów - stwierdziła Rada Przedsiębiorczości.

- Kolejna próba ingerencji władzy ustawodawczej i wykonawczej w zasady funkcjonowania komercyjnego rynku medialnego i reklamowego w Polsce i brak poczucia stabilności bezpośrednio wpływa na kondycję nie tylko branży komunikacji marketingowej, ale również wszystkich podmiotów, z którymi ta branża współpracuje - oceniły IAA Polska, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Związek Firm Public Relations.

O przedłużenie koncesji naziemnej TVN7 zaapelowali również Reporterzy bez Granic.

Przewodniczący Krajowej Rady w wydanym w środę obszernym oświadczeniu wyjaśnił, dlaczego dwójka członków we wcześniejszych głosowaniach była przeciw przedłużeniu koncesji TVN7. - Zdaniem członków Rady głosujących przeciwko przyznaniu koncesji, brak poprawności struktury właścicielskiej nadawcy z polskim i europejskim prawem jest poważnym naruszeniem ustawy, uniemożliwiającym przyznanie koncesji - stwierdził.

Grupa TVN poprosiła widzów o wsparcie

Od wtorku w zeszłym tygodniu w kanałach TVN Grupy Discovery pojawiają się spot i napis przy grafikach ekranowych informujące, ile dni pozostało do wygaśnięcia obecnej koncesji TVN7, oraz zachęcające widzów do pisania w tej sprawie skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Odebranie darmowej rozrywki najbardziej uderzy w zwykłego widza. Emitując spot chcemy uświadomić naszym widzom, że ich ulubione programy, seriale i bohaterowie mogą wkrótce zniknąć z ekranu. Prosimy ich więc o wsparcie. Mogą realnie pomóc apelując do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie nam koncesji na kolejny okres - wyjaśniła Katarzyna Mazurkiewicz, dyrektor programowa TVN7.

- Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN7, co jest jej obowiązkiem wynikającym z prawa, widzowie utracą bezpłatny dostęp do największego kanału rozrywkowego w Polsce. Wielu z nich zostanie całkowicie pozbawionych możliwości oglądania stacji - podkreśliła TVN Grupa Discovery w komunikacie.

Do środy Krajowa Rada otrzymała ponad 25 tys. maili z apelem o przedłużenie koncesji naziemnej TVN7

TVN Grupa Discovery poinformowała, że uzyskała w Holandii koncesję satelitarną dla TVN7, więc kanał dalej będzie mógł być dostępny w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych.

W 2021 roku TVN7 miał 3,60 proc. udziału w rynku oglądalności (dane Nielsen Audience Measurement).

Koncesja TVN24 przedłużona na 4 dni przed wygaśnięciem

Koncesja satelitarna TVN24 została przedłużona o 10 lat przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu 22 września, na cztery dni przed wygaśnięciem ówczesnej koncesji. Wtedy również stało się tak dlatego, że zdanie zmienił Andrzej Sabatowski, który w serii wcześniejszych głosowań był przeciw. Do końca przeciw przedłużeniu koncesji był natomiast prof. Janusz Kawecki.

Żeby zabezpieczyć dalszą emisję TVN24 bez względu na decyzję KRRiT, TVN uzyskał dla kanału koncesję satelitarną w Holandii, która obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Janusz Kawecki na łamach „Naszego Dziennika” skrytykował przewodniczącego Krajowej Rady, że wpisał holenderską koncesję stacji do polskiego rejestru.

- Z tą decyzją Przewodniczącego nie identyfikuję się i uważam ją za błędną. Takie stanowisko wyraziłem również na posiedzeniu KRRiT w dniu 2 września 2021 r. - powiedział prof. Kawecki portalowi Wirtualnemedia.pl.

Równocześnie z przedłużeniem koncesji TVN24 Krajowa Rada przyjęła uchwałę, w której zapowiedziała wezwanie stosownych organów o wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie zgodności art. 35 ustawy medialnej z Konstytucją RP. Na podstawie tego art. koncesje są udzielane także nadawcom pośrednio kontrolowanym przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (grupa TVN od sześciu lat należy do koncernów amerykańskich).

Andrzej Duda zawetował "lex TVN"

W sierpniu Sejm przyjął  nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji określają jako „lex TVN”. Zgodnie z przepisami nadawca, któremu KRRiT udziela koncesji, nie może być kontrolowany właścicielsko - także pośrednio, poprzez spółkę zależną, przez podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Po wecie Senatu izba niższa nieoczekiwanie wróciła do nowelizacji w drugiej połowie grudnia i w ciągu kilku godzin ostatecznie ją uchwaliła. Dwa dni później protesty przeciw "lex TVN" odbyły się w ponad 100 miastach w całym kraju, od sierpnia proponowane przepisy krytycznie oceniali przedstawiciele administracji USA.

Krótko po Bożym Narodzeniu Andrzej Duda zawetował nowelizację. Uzasadniając swoją decyzję, prezydent wyliczył, że przepisy stoją w sprzeczności z niedawnym przedłużeniem koncesji satelitarnej TVN24, mogą naruszać traktat gospodarczy USA i Polski z 1990 roku oraz wywołać spór, którego nie chce większość Polaków.

TVN będzie miał większego amerykańskiego właściciela

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

W drugim kwartale planowana jest finalizacja fuzji Discovery z WarnerMedia, właścicielem m.in. wytwórni filmowej Warner Bros. oraz stacji CNN i HBO, obecnie należącym do koncernu telekomunikacyjnego AT&T. Uzyskano już zgody Komisji Europejskiej, Federalnej Komisji Handlu i Departamentu Sprawiedliwości USA, warunki fuzji zaakceptowali też akcjonariusze AT&T.

Zaprezentowano już logo połączonej firmy Warner Bros. Discovery i jej hasło główne, jej szefem David Zaslav, obceny prezes Discovery.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przedłużyła koncesję naziemną TVN7

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl